www.what2do.co.il

פיצויים מבעל הבית לאורח אשר נפגע בביתו, האמנם?

דרגו את המאמר

פיצויים מבעל הבית לאורח אשר נפגע בביתו, האמנם?

פיצויים בגין פגיעה בבית של חבר מדלת זכוכית?

בית המשפט השלום נדרש לדון בתביעה אשר עניינה היה האם יש מקום להטיל אחריות על בעל דירה במקרה בו חברו משכבר הימים, המתארח בביתו לעיתים קרובות, נפגע מדלת זכוכית במעונו. האם יש מקום להטיל אחריות עת החבר התנגש באותה הדלת, בהיותה סגורה, מאחר והיה עסוק בנשיאת מגש אוכל?

התובע טען כי בעת שהתארח בבית הנתבעים, נפגע מדלת הזזה גדולה מזכוכית אשר הפרידה בין החלק הפנימי של הבית לבין שטח בו מצויה הגינה והבריכה. בכתב התביעה נטען כי הדלת, אשר הייתה עשויה מזכוכית שקופה לחלוטין, לא סומנה בכל דרך. לשיטתו, לא ניתן היה להבחין בדלת "בשום פנים ואופן".

 

      קראו גם בתחום:

 

התובע הוסיף כי ביקש הוא לעבור בפתח ללא שהיה מודע להימצאות מסך הזכוכית ולהיות הדלת סגורה וזו נשברה לרסיסים ופצעה אותו פציעות קשות. לפיכך, התובע טען כי על הנתבעים הנטל להוכיח שלא התרשלו שכן התאונה נגרמה על ידי נכס המצוי בבעלותם או בשליטתם והאירוע מתיישב יותר עם העדר נקיטת זהירות מאשר עם נקיטתה. לחלופין נטען להתרשלות הנתבעים אשר לא סימנו את הדלת ולא הזהירו את באי ביתם בדבר קיומה (וכן לא מנעו מעבר באותו מיקום).

 

האם אחריות של בעל הבית?

קביעת אחריות בעוולת רשלנות מחייבת מתן תשובה חיובית לשלוש שאלות – האם בין הצדדים קיימת חובת זהירות (כדוגמת חובה בין רופא לחולה), האם חובת הזהירות הופרה, והאם חובת הזהירות שהופרה גרמה לנזק נשוא התובענה.

השופטת ציינה כי למרות שקיימת אחריות לבעל דירה כלפי אורח מזדמן, עסקינן במקרה דנא בחבר קרוב של הנתבעים, אשר הכיר את ביתם היטב. מדובר היה למעשה ב"בן בית" אשר היכרותו את הנכס לא נפלה מהיכרותם של בעלי המקום. התובע אמנם טען כי אדם הרוכש דירה צריך להחליף או להסיר את הזכוכית לבדוק את טיבה, ועל כן הופרה חובת הזהירות.

 


עם זאת, השופטת ציינה כי לא מדובר בדרישה סבירה, והסטנדרט הנטען על ידי התובע הינו חמור מהצפוי. השופטת הוסיפה כי גם לו היה עומד התובע בשלושת המבחנים הנדרשים מן הפסיקה, רובץ לפתחו אשם תורם גבוה במיוחד. "סיכוני חיים ובריאות אורבים לפתחנו כל העת, ובהולכנו אל מקום פלוני לא נדע אם נגיע אליו. לכל נזק יש שם, אך לא לכל נזק יש אחראי במשפט", כתבה השופטת בפסק הדין, "לא כל נזק שניתן לצפותו, המשפט מטיל בעניינו אחריות נורמטיבית".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.