www.what2do.co.il

תאונת דרכים ואוטם שריר הלב, פיצויים בסך של 600,000 ש``ח

דרגו את המאמר

תאונת דרכים ואוטם שריר הלב, פיצויים בסך של 600,000 ש``ח

האם התקיים קשר סביבתי בין הטרשת לתאונת הדרכים?

 

תאונות דרכים יכולות לגרום לפגיעות שונות. יש פגיעות שהן בבירור נגרמות כתוצאה מהתאונה, לדוגמה שברים. מנגד, יש פגיעות שלא ברור עד כמה יש קשר סיבתי ביניהן לבין תאונת הדרכים. כך לדוגמה, בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב יפו, התעוררה מחלוקת בין חברת הביטוח והתובע לגבי הקשר הסיבתי בין הטרשת שהתגלתה אצל התובע, לאחר תאונת הדרכים, ותאונת הדרכים.


התובע נפגע בתאונת דרכים בגיל 52. לאחר התאונה, התלונן על כאבים בחזה ולכן פונה לבית החולים. לאחר ביצוע צנתור, אובחנה אצלו טרשת ובוצעה הרחבה והשתלת תומך לעורק. כחודשיים לאחר התאונה בוצע מיפוי, ובו נראה כי התובע סובל מאוטם אינפרופוסטרורי ותפקוד ליבו ירוד ובמצב קשה ביותר.


חוות דעתו של המומחה


חוות דעתו של המומחה שהופיע בפני בית המשפט קבעה כי המחלה ממנה סובל התובע נגרמת כתוצאה מתהליך איטי ומתמשך. התהליך עלול להיות מואץ בשל גורמי סיכון שונים. כמו כן, ידוע כי מתח נפשי יכול לגרום לעליה בלחץ הדם, ולהגברת הסיכוי ללקות בטרשת.

 

השאלה המעניינת ביותר אליה התייחס המומחה בחוות דעתו הייתה שאלת הקשר הסיבתי שבין תאונת הדרכים ומחלתו של התובע שבאה לאחר התאונה. המומחה קבע כי קשר סיבתי מסוג זה עלול להתקיים כאשר: א- האירוע הנפשי מהווה אירוע חריג ובלתי רגיל, כאשר תאונת דרכים יכולה להוות אירוע מסוג זה. ב- האירוע הנפשי צריך להיות בסמיכות להופעת האוטם, מספר שעות עד יומיים.

 

המומחה קבע, על פי המסמכים שהיו בידיו, כי ככל הנראה התקיים במקרה דנן קשר סיבתי בין מחלתו של התובע ותאונת הדרכים. עיקר הסתמכותו של המומחה הייתה על כך שהתובע לא סבל עד האשפוז מתעוקות בחזה.


אחוז נכותו של התובע


המומחה שמונה מטעם בית המשפט המליץ לקבוע כי התובע סובל מ- 75% נכות קבועה, על פי דיני הביטוח הלאומי. הנתבעים מצידם, הציגו בפני בית המשפט את חקירתו של רופא מהביטוח הלאומי, אשר קבע כי לתובע יש 40% נכות בלבד. גם משיעור זה נוכו 25% בגין המצב הקודם של התובע. כלומר, טענתם של הנתבעים הייתה שהתובע סבל ממחלה כלילית עוד לפני התאונה, ולכן אין לייחס לו אחוזי נכות כה גבוהים רק בשל תאונת הדרכים.


לאור המחלוקות בין הצדדים, בית המשפט ציין כי עליו לפסוק לגבי 3 שאלות שאשר נשארו שנויות במחלוקת: א- מהו שיעור הנכות ממנו סובל התובע? ב- האם יש קשר סיבתי בין האוטם והתאונה? ג- מהו החלק שיש ליחס למצבו הקודם של התובע?


בית המשפט ציין כי הובאו בפניו צילומי קלטות וידיאו בהן נראה התובע עובד בתור "איש לוגיסטיקה" במועדון הכדורגל של בית"ר-שמשון תל אביב. מהצילומים עולה שהתובע מסוגל לבצע פעולות קשות יותר מאשר עבודה קלה ובישיבה בלבד. לכן, בית המשפט דחה את המלצתו של הרופא המומחה וקבע כי נכותו הרפואית של התובע עומדת על 50%.


שאלת הקשר הסיבתי


התובע חש בכאבים בחזה לאחר תאונת הדרכים. סמיכות זמנים מסוג זה עולה בקנה אחד עם חוות הדעת הרפואית שקובעת כי אוטם הלב יכול להיגרם כתוצאה מאירוע טראומתי פתאומי. ברור כי האוטם לא הופיע פתאום והתובע היה בקבוצת סיכון גם לפני, אבל הפסיקה קובעת כי במקרה מסוג זה, כאשר יש גורם כלשהו שיכול להחיש את האירוע, אז ניתן לפסוק כי יש קשר סיבתי בין אירוע התאונה והתפרצות המחלה.


מהו הפסד כושר ההשתכרות של התובע?


לא מספיק רק לקבוע את אחוז הנכות של התובע, אלא בית המשפט צריך גם לפסוק את ההשלכה המעשית של התאונה והשפעתה על הפסד כושר השתכרותו של התובע. בית המשפט צריך להעריך את הפסד הממון שנגרם לתובע בשל התאונה והמגבלות שהיא הטילה עליו.

 

במקרה זה, בית המשפט קבע כי "הנכות התפקודית", כלומר הפגיעה בכושר השתכרותו של התובע, תואמת את "הנכות הרפואית", כלומר אחוז הנכות שנקבע לו מבחינה רפואית. לסיכום, הפיצוי שהתובע קיבל בשל הפסדי שכר בעבר ובעתיד הועמד על 571,800 ₪.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.