www.what2do.co.il

העיתון ``ידיעות אחרונות`` יקבל נזיפה מבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות

דרגו את המאמר

העיתון ``ידיעות אחרונות`` יקבל נזיפה מבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות

בית הדין לאתיקה של העיתונות נזף ב"ידיעות אחרונות"


אשת רה"מ, שרה נתניהו, זכתה לניצחון נוסף במאבק לטיהור שמה באמצעי התקשורת. בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות העביר נזיפה חמורה על העיתון "ידיעות אחרונות" ועורכו, בגין פרסום כתב התביעה בפרשה אשר זכתה לכינוי "פרשת עוזרת הבית בבית ראש הממשלה".

 

בית הדין לאתיקה קבע כי פרסום כתב התביעה של עוזרת הבית בבית נתניהו, הגברת ליליאן פרץ, ללא הצגת תגובתה של אשת ראש הממשלה, היה מנוגד לתקנון האתיקה העיתונאית.

 

      קראו עוד בתחום:


הכתבה בנושא תביעתה של עוזרת הבית לשעבר של הגברת שרה נתניהו, לתשלום זכויות שונות במסגרת דיני העבודה, פורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" ב-15 לינואר 2010. בית הדין לאתיקה קבע כי הצגת הכתבה הייתה מגמתית, "בלשון המעטה", תוך שהגברת שרה נתניהו מוצגת באופן בולט, ונהנית מכותרות "מחמיאות".

 

הדיינים במועצת העיתונות כתבו כי הצגתה של המתלוננת בצורה זו, לא הייתה תחת מטריית הפרסום החופשי, אלא נטועה באינטרסים מובהקים להציגה באור שלילי וציני.

 

לא הוגש כתב הגנה - לפני שהוצג בפני נתניהו כתב התביעה


בית הדין הוסיף כי העובדה שגברת שרה נתניהו לא קיבלה הזדמנות להשיב על הטענות הקשות מולה, על גבי העיתון, ובאופן שווה לתלונות, מהווה חוסר תום לב של "ידיעות אחרונות". תגובתה כביכול של הגברת נתניהו נרשמה באופן לקוני וציני – "טרם הוגש כתב הגנה לתביעה".

 

עם זאת, העיתון לא השכיל לציין בפני קוראיו כי כתב התביעה טרם הוגש לידי המתלוננת, ועל כן לא הוגש כתב ההגנה. בית הדין לאתיקה קבע כי אין זה הוגן שכתבת שער צעקנית ובולטת תפורסם כנגד אדם, מבלי שתינתן לו האפשרות להגיב על הדברים ולהתייחס אליהם.

 

הדיינים הוסיפו כי בעצם כך שהעיתון בחר לא להציג את תגובת אשת ראש הממשלה, והסתפק בפרסום צד אחד של העניין, נשמטה הקרקע תחת עוצמת חשיפתו. כמו כן, מדובר בלא פחות מהפרה של האתיקה העיתונאית הבסיסית ביותר.


הגברת שרה נתניהו הגישה את תלונתה לבית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, בעקבות פרסום הכתבה, ונציגי "ידיעות אחרונות" כלל לא טרחו להופיע לדיון בבית הדין. בית הדין לאתיקה הורה בתום הדיון בתלונה כי על "ידיעות אחרונות" לפרסם התנצלות רשמית במקום ראוי על דפי העיתון בתוך שבועיים. כמו כן, ניתנה לעיתון האפשרות לערער על ההחלטה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.