www.what2do.co.il

תביעות נגד מתנחלים, הגשת שאילתה לשר המשפטים

דרגו את המאמר

תביעות נגד מתנחלים, הגשת שאילתה לשר המשפטים

האם התביעות הנזיקיות מטעם המדינה נגד מפרי חוק הינן שוויוניות?


שר המשפטים, מר יעקב נאמן, פרסם היום את תשובתו לשאילתה אשר הונחה על שולחן המליאה על ידי חבר הכנסת ניסים זאב מש"ס. ח"כ זאב שאל את שר המשפטים מדוע נוהגת המדינה, כביכול, באיפה ואיפה בבואה להגיש תביעות נזיקיות כנגד העלויות הכספיות הכרוכות בפינויי מבנים בלתי חוקיים. ח"כ זאב הלין בפני השר על כך שמשרד המשפטים מגיש תביעות רבות כנגד מתיישבים יהודיים ביהודה ושומרון, תוך שהוא מתעלם מהפרות ופגיעות כלכליות ברשויות החוק מצד גורמי שמאל.


על פי תשובתו של שר המשפטים, משרדו פועל תוך שוויון מלא ותביעות אלו מוגשות כנגד אזרחים ערבים ופעילי שמאל, בדיוק באותה הרמה בה הן מוגשות כנגד פעילי ימין. שר המשפטים הוסיף כי התביעה אשר הוגשה נגד מתיישבי חברון בגין אי פינוי בית המריבה נעשתה באישורו של המשנה לפרקליט המדינה ובגין אי קיום פסיקת בג"ץ על ידי התושבים.

 

      קראו גם:


כמו כן, שר המשפטים ציין כי במהלך ניסיונות הפינוי של בית המריבה, נאלצה המדינה להפעיל כוחות גדולים של מג"ב ושיטור תוך שהכוחות בשטח נתקלים באלימות מצד המתיישבים. לטענת נאמן, לו היו המתיישבים מפנים את הבית כפי שנקבע בפסק הדין מטעם בג"ץ, לא הייתה מוגשת התביעה הנזיקית כנגדם. כמו כן, מטרתה של תביעה זו הינה ליצור הרתעה מפני הפרת צווי בג"ץ מחד, והטלת הנטל הכלכלי על הפרתם על כתפי המפירים ולא על כתפי משלם המיסים.

 

נאמן - מוגשות תביעות רבות נגד ערבים


בעניינן שוויוניות התביעות, שר המשפטים ציין בתשובתו כי 8 תביעות זהות הוגשו לאחרונה גם נגד נתבעים במגזר הערבי. כמו כן, שר המשפטים הוסיף כי כעשר תביעות נוספות נערכות עכשיו במשרדי הפרקליטות נגד גורמים בתוך הקו הירוק ולא מתיישבים יהודיים ביהודה ושומרון.

 

קידום תביעות נגד מפרי סדר המגיבים באלימות כלפי כוחות הביטחון הינה אסטרטגיה חדשה בפרקליטות המדינה הזוכה לאישורו של ראש הממשלה, דברי נאמן.

עם זאת, השר נאמן התחמק מלענות תשובה ברורה לגבי סוגיה נוספת אליו הפנה ח"כ זאב בשאלתו. חבר הכנסת השואל ביקש לברר את עמדתו של שר המשפטים לגבי ההוצאות של השיטור כנגד מפגיני שמאל בבילעין ונעלין. מדי יום שישי נאספים ערבים ופעילי שמאל קיצוניים בכפרים אלו ומביעים מחאתם נגד בניית גדר ההפרדה במקום.

 

המפגינים נוטים לנהוג באלימות כלפי השוטרים במקום תוך יידויי אבנים והפרות סדר נוספות. אי לכך, לוחמי מג"ב במקום נאלצים להפעיל אמצעים יקרים רבים ואף תביעה בעניין זה לא הוגשה לבית המשפט על ידי המדינה. לטענת השר, מטרת תשובתו אינה להתייחס לסוגיות ספציפיות וכל מקרה נבחן באופן אמביוולנטי תוך התחשבות בנסיבותיו הפרטניות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.