www.what2do.co.il

רשלנות שוטרים בטיפול בתלונה בדבר העדרות צעירה

דרגו את המאמר

רשלנות שוטרים בטיפול בתלונה בדבר העדרות צעירה

רשלנות מקצועית של המשטרה בפרשת רצח ענבל עמרם

 

בית המשפט המחוזי קבע כי משטרת ישראל התרשלה בטיפול במקרה ההיעדרות של ענבל עמרם, צעירה אשר נרצחה על ידי ערבי מהשטחים. בני המשפחה הגישה את תביעתם כנגד המשטרה בגין התנהלות הנתבעת במהלך ליל הרצח והבוקר שלמחרת. לטענתם, חרף תלונותיהם החוזרות והנשנות בתחנת המשטרה, לא ננקטו פעולות משמעותיות אשר יכלו לאתר את בתם ולהצילה אות ממוות.

 

הפרשה הטראגית ארעה בשנת 2006. הצעירה יצאה מביתה על מנת להסיע את אחותה לבית המשפחה, מרחק של חמש דקות נסיעה. נסיעה זו הייתה גם נסיעת המוות של הצעירה וממנה היא לא שבה. ברגע שפתחה הצעירה את רכב המכונית המשפחתית, התנפל עליה ערבי תושב קלקליה ואמר לה באיומי סכין להתיישב בכסא ליד הנהג. בעקבות חששו של האחרון כי הצעירה מתכוונת לקפוץ מן הרכב, דקר הערבי את הצעירה בצווארה, השליך אותה בפרדס, ניסה להצית את הרכב ונמלט מן המקום.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית המשפט בחן את הממצאים אשר הוצגו בפניו וקבע כי המנוחה נפטרה רק זמן קצר בטרם נמצאה גופתה, ולא כתוצאה ישירה מהדקירה. אי לכך, רשלנותה של המשטרה להוציא כוחות חיפוש גדולים בכדי לאתר את המנוחה, חרף טענותיהם של בני המשפחה, עלתה למנוחה בחייה.

 

השופטת הוסיפה כי לו הייתה המשטרה נוקטת באמצעי זהירות סבירים, ומייחסת רצינות לתלונותיהם של ההורים, יש להניח כי ניתן היה להציל את המנוחה. השופטת פירטה בפסק הדין את רשלנותה של המשטרה באופן הבא – אי קבלת תלונת המשטרה בלילה לפני מציאת גופת המנוחה, אי ביצוע איכון מכשיר הטלפון הסלולארי של המנוחה, אי העלאת מסוק משטרתי עם אור ראשון בבוקר שאחרי, אי העלאת מסוק משטרתי בלילה, ועוד.

 

האם עמרם נפטרה לאחר הדקירה או בסמוך למציאת גופתה?

 

בפסק הדין נכתב כי במידה והמשטרה הייתה פועלת כמצופה ממנה, לוח הזמנים היה מתקצר ויכול להיות שהיו חייה של המנוחה ניצלים. אחת מן הסוגיות אשר נידונו במסגרת ההליכים המשפטיים הייתה – האם המנוחה נפטרה דקות ספורות לאחר הדקירה, כטענת המשטרה, או שמא נפטרה היא זמן קצר לפני מציאת גופתה. בית המשפט ביכר את חוות הדעת הרפואית אשר הוצגה מטעם התביעה וקבע כי ממצאיו של מומחה זה, המתחמחה ברפואה פתולוגית, הינם מתקבלים על הדעת.

 

"נכון שלמשטרה משאבים מוגבלים ונתון לה שיקול הדעת להחליט על חלוקתם, ואין היא יכולה להפעיל את מלוא סמכויותיה בכל מקרה בו עולה חשש לפגיעה. עם זאת, בנסיבות אלו שיקול דעתה של המשטרה היה לקוי בצורה קיצונית. ככל גוף שלטוני, גם למשטרה אין שיקול-דעת מוחלט, שיקול דעת זה כפוף לעולם לביקורת שיפוטית, לרבות ביקורת הדין הנזיקי", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.