www.what2do.co.il

מע``צ התעכבה בביצוע עבודות תשתית - האם רשלנות מקצועית?

דרגו את המאמר

מע``צ התעכבה בביצוע עבודות תשתית - האם רשלנות מקצועית?

תביעה בגין רשלנות של מע"צ, האמנם?


בעקבות שיפוצים ועבודות הרחבה בכביש ראשי, נפגע מחזורה הכלכלי של תחנת דלק. האם התעכבות בביצוע עבודות, וסלילת כביש חלופי מסורבל ומפותל המעכב את הנהגים הבאים לתחנה בזמן השיפוץ, עולים כדי רשלנות מקצועית של מע"צ? האם מדובר במקרה שהינו עילה להגשת תביעת פיצויים?


התובעת מפעילה תחנת דלק, אחת מיני רבות, אשר ממוקמת בסמוך לצומת תנובות. מדובר בצומת אשר חוצה אותו כביש ארצי ממערב למזרח. מתחנת הדלק יוצא כביש גישה לצומת. בניית התחנה הושלמה בשנת 2000 ובסמוך לכך החלו עבודות שיפוץ והרחבה בכביש הראשי. לצורך עבודות אלו חסמה מע"צ את כביש הגישה אשר חיבר את התחנה לצומת תנובות ובמקביל נסלל כביש עוקף חלופי.


כביש זה הוביל לתוך מושב נתיבות, ומן המושב לתחנת הדלק. למעשה, נהגים אשר ביקשו לתדלק את רכבם בתחנת הדלק נאלצו לנסוע לתחנה דרך המושב. התובעת סבלה בעקבות כך מהתמעטות משמעותית במספר כלי הרכב אשר פקדו אותה בזמן השיפוצים. לטענתה, מע"צ התחייב להשלים את העבודות בתוך חצי שנה, אך למעשה העבודות נמשכו כמעט שנתיים. אי לכך, הגישה היא תביעה פיצויים בגין רשלנות מקצועית כנגד מע"צ. תביעתה של התובעת הייתה מבוססת על עילות של רשלנות, מטרד ליחיד, הפרת התחייבות מנהלית והפרת חובה חקוקה.

 

בית המשפט קובע - התנהגות מע"צ סבירה וראויה


בית המשפט השלום דחה את התביעה וקבע כי התובעת לא הוכיחה את המוטל על כתפיה בנוגע לקיומה של חובת זהירות אשר מע"צ חייבת כלפיה. כמו כן, בית המשפט קבע כי מדובר במקרה בו מע"צ הייתה ערה לצרכיה של תחנת הדלק ואף נסלל עבורה כביש חלופי. השופטים אכן הגדירו את הכביש החלופי כ"דרך פתלתלה אשר האריכה את הגישה למערערת בכמה מאות מטרים", אך עדיין הייתה אפשרות גישה ללקוחות המערערת לבוא בשעריה.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט קבע כי מע"צ לא התרשלה והתנהגותה הייתה ראויה וסבירה. בנוגע להתארכות העבודות, בפסק הדין נכתב כי גם העובדה שחסימת הדרך הייתה למשך 22 חודשים לא יכולה להועיל לתובעת בתביעתה. התארכות העבודות לא העידה על רשלנות מצידה של מע"צ אשר מצדיקה תשלום פיצויים. קל וחומר כאשר הוכח בפני בית המשפט שהעיכובים נבעו בשל התמודדות עם גורמים שלישיים דוגמת בזק, מקורות וכדומה.


לסיכום, בית המשפט קבע כי העבודות אשר מע"צ ביצעה בצומת נשוא התובענה היו עבודות לטובת הציבור ואף אם נגרם למערערת נזק לא מדובר בנזק בלתי נסבל המצדיק פיצויים כעת. מע"צ נהגה באמצעים סבירים וראויים על מנת למזער באופן ממשי את הנזק אשר נגרם לתובעת ואף לא הוכחה הבטחה מצידה בנוגע למועד סיום העבודות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.