www.what2do.co.il

האם ניתן לתבוע את המדינה בגין רשלנות בועדה רפואית מטעם משרד הביטחון?

דרגו את המאמר

האם ניתן לתבוע את המדינה בגין רשלנות בועדה רפואית מטעם משרד הביטחון?

חסינות המדינה מפני תביעת נזיקין בגין "רשלנות וועדות רפואיות"

 

נכים אשר נפגעו במהלך שירותם הצבאי נאלצים לעמוד מול וועדות רפואיות מטעם משרד הביטחון. האם רשלנות של הוועדות הנ"ל מקימה עילה להגשת תביעה נזיקית כנגד המדינה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט.

 

זכויותיהם של נכי צה"ל לתגמולים מהמדינה מעוגנות בחוק הנכים. חוק הנכים כולל שורה של הסדרים אשר מקנים לנכה זכות לקבל תגמולים מהמדינה בשל פגיעתו במהלך שירותו הצבאי. עם זאת, סעיף 6(א) לחוק הנזיקים האזרחיים קובע את חסינותה של המדינה מפני תביעות נזיקיות אשר נובעות מעילות אלה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

דהיינו, במידה ומקרה נופל בגדרו של חוק הנכים, המדינה חסינה מפני תביעות בנזיקין כנגדה בשל מקרה זה. חסינות זו נובעת אפוא מכוח חוק הנזיקים האזרחיים. החסינות שניתנה למדינה במקרים כגון דא מהווה למעשה את התכלית הפרטיקולארית של הוראת סעיף 6(א) לחוק הנזיקים האזרחיים.

 

כאשר מוגשת על ידי נכה צה"ל תביעה נזיקית כנגד המדינה, בית המשפט בוחן בדקדקנות האם אין עסקינן ב"ניסיון עקיפה" של ההסדרים הקבועים בחוק הנכים. במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט העליון, נדרשו השופטים לדון בתביעה שהוגשה כנגד המדינה בגין "רשלנות הוועדות הרפואיות הפועלות מכוח חוק הנכים, ורשלנות הממונים עליהן". המדינה טענה לחסינות מפני תביעתו של הנכה מכוח סעיף 6(א) הנ"ל.

 

רשלנות בקביעת הנכות, האם עילה לתביעה?

 

הטענה העיקרית של הנכה הייתה כי לאורך השנים הוועדות הרפואיות טעו בקביעת שיעור הנכות שלו. לדבריו, עסקינן ברשלנות "גופי הפיקוח והבקרה" על הוועדות הרפואיות. הנכה טען כי הגופים הללו לא פעלו מיוזמתם לתקן טעויות אשר נעשו על ידי הוועדות הרפואיות במרוצת השנים. בית המשפט בחן לעומק את טענותיו של הנכה וקבע כי למרות טענות הרשלנות עסקינן ב"תביעה אשר הינה למעשה השגה על שיעור הנכות שנקבע לנכה לפני מספר עשורים".

 

השופטים קבעו כי נראה שהנכה ניסה "לשוות לתביעתו" חזות נבדלת ומנותקת מההליכים אשר התנהלו בעניינו לפי חוק הנכים. "ניתן להיווכח כי לא מדובר אלא בתביעה לתשלום תגמולים באופן רטרואקטיבי", נכתב בפסק הדין. אי לכך, עתירתו נדחתה.

 

חוק הנכים כולל הסדר רטרואקטיביות מוגבל ביותר."הגבלת התגמולים באופן רטרואקטיבי לא נעשתה בכדי", נקבע בפסק הדין. חוק הנכים הינו חוק סוציאלי אשר מטרתו הינה להבטיח קיום לנכים אשר נפגעו במהלך מילוי חובתם האזרחית. אי לכך, נכי צה"ל נהנים משורה של הסדרים מיוחדים אשר מיטיבים עימם יותר מתובע נזיקין רגיל. לדוגמא, בניגוד לעיקרון סופיות הדיון, נכים נהנים מ"מדיניות התיק הפתוח" (אשר מאפשרת להם לפנות לקצין התגמולים בבקשה לבחון את זכאותם מחדש).

 

עם זאת, בצד הקלות אלה, המחוקק קבע מספר מגבלות על מימוש הזכויות מכוח חוק הנכים. מגבלות אלה נועדו לאזן בין תכליתו הסוציאלית של החוק מחד, לבין האילוצים הדיוניים והתקציביים מאידך. אי לכך, נקבע בחוק כי תגמולים רטרואקטיביים לא ישולמו, גם אם החלטתו של קצין התגמולים הייתה ביסודה בטעות, ואף אם טעות זו נגרמה בשל מחדל או מעשה שהיוו עבירה פלילית.

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי עניינו של המבקש לא יצא מגדרו של ההסדר אשר קבוע בחוק הנכים. השופטים ציינו כי ניתן היה להגיע למסקנה זו גם אם הוועדות הרפואיות אשר דנו בעניינו התרשלו ו/או טעו בעת מילוי תפקידן. הלכה פסוקה היא כי אין להחריג מהסדר הרטרואקטיביות המוגבל בחוק הנכים גם מקרים בהם התגלתה בדיעבד טעות בקביעת שיעורי הנכות בחלוף שנים רבות ממועד קביעת הזכאות.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.