www.what2do.co.il

רכב נגנב בעת מילוי צמיגים כאשר המנוע עובד - האם הביטוח מכסה?

דרגו את המאמר

רכב נגנב בעת מילוי צמיגים כאשר המנוע עובד - האם הביטוח מכסה?

רכב מונע נגנב מתחת לאפה של הנהגת – האם הביטוח יכסה?


רכב נגנב כאשר הוא היה מונע והמפתח בתוך מתג ההתנעה. האם מדובר ברכב בלתי מאויש ועל כן בעל הרכב אינו זכאי לכיסוי הביטוחי? התובעת במקרה זה הייתה בעליו של רכב מסוג טויוטה המבוטח אצל הנתבעת. באוקטובר 2004 עצרה התובעת בתחנת דלק בירושלים על מנת למלא אוויר בצמיגי הרכב ובעת שרכנה ליד הגלגל הימני של המכונית – בעודה עוסקת בניפוח הגלגלים – נכנס מאן דהוא לרכב ופתח במנוסה.

 

התובעת ניסתה למנוע את בריחתו של הגנב אך הלה הצליח להתחמק. בעקבות האירועים, פנתה התובעת לנתבעת והגישה תביעת ביטוח. בתביעתה, ביקשה בעלת הרכב את תשלום תגמולי הביטוח על פי הפוליסה. דרישה זו נדחתה והתובעת פנתה לבית המשפט.


חברת הביטוח טענה למעשה כי התובעת הפרה את פוליסת הביטוח בכך שהיא הותירה את הרכב כשמנועו פועל, המפתחות בתוך מתג התנעה וללא שהופעלה מערכת המיגון. המחלוקת בין הצדדים לא נגעה לאופן השתלשלות העניינים אלא מדובר היה בסוגיה משפטית גרידא – האם בעת אירוע הגניבה היה הרכב בלתי מאויש כמשמעות מונח זה בתנאי החוזי של פוליסת הביטוח. באי כוחם של הצדדים הסכימו ראשית כי הפרשנות אשר יש לתת למונח "רכב מאויש" הינה רחבה יותר מהימצאותו הפיסית של הנהג בתוך הרכב.

 

ב"כ התובעת: "מרשתי הייתה בקשר עין עם הרכב ושלטה בנעשה בו"


ב"כ התובעת טען כי המקרה דנן עומד בכל המבחנים אשר נקבעו בפסיקה לעניין רכב מאויש. התובעת הייתה בסמוך לרכב, שמרה על קשר עין עם המכונית והייתה אפשרות שליטה מצידה בכל הנעשה ברכב. מנגד ב"כ חברת הביטוח טען כי התובעת רכנה על הגלגל הימני של הרכב, ולא הייתה בקשר עין מלא עם המכונית. כמו כן, נטען על ידי חברת הביטוח כי התובעת לא הייתה בעלת "אפשרות מעשית לשלוט ברכב" בשעת הצורך והא ראיה היא לא הבחינה כלל בגנב הנכנס למכונית.


בית המשפט קבע כי יש לקבל את התביעה ולדחות טענות חברת הביטוח. ראשית, בין התובעת לבין הרכב, בעת התרחשות הגניבה, התקיים מגע פיסי של ממש וקשר העין לא נקטע ולו לבדיל שנייה. כמו כן, התובעת אף שמרה על "קשר-אוזן" עם הרכב. העובדה שהתובעת הרכינה ראשה ברגע הגניבה עצמו איננה מבטלת קשרים אלו.

 

      קראו גם בתחום זה:

 

"מדובר בשבריר שניה בו הוסט מבטה של התובעת מהנעשה בצדו השמאלי של הרכב, שבריר שניה אשר נוצל ע"י גנב זריז ובעל-תעוזה על מנת להתגנב אל מושב הנהג ולפתוח במנוסה עם הרכב, אשר היה מותנע ומוכן לנסיעה", כתב השופט, "אין להסיק שמדובר בהעדר פיקוח ושליטה מצדה של התובעת על הנעשה ברכב". לגבי מידת הפיקוח, הלכה פסוקה היא כי מדובר במידת פיקוח סבירה ולא צמודה ומוחלטת.

 

הביטוח יכסה


יתרה מכך, התובעת הצליחה בתוך רגעים ספורים להתמודד עם הגנב ואף להיעמד בקדמת הרכב בבואה לחסום התקדמותו. עובדה זו הוכיחה כי התובעת הייתה בעלת נגישות מלאה לרכב והייתה לה יכולת סבירה בהחלט לשלוט במכונית.


לסיכום, נקבע כי המבחן לעניין איושו של רכב הינו 'מבחן השליטה' ולא 'מבחן המניעה' של אירוע הגניבה. דהיינו, המבוטח נדרש להוכיח אפשרות תיאורטית של שליטה ברכב, כזו אשר טמון בה פוטנציאל מניעה. השופט ניסה לדמות סיטואציה בה אדם עומד ליד דלת הנהג עצמה ולפתע מגיח מאחוריו גנב הנאבק עימו, נכנס לרכב ונמלט. האם גם במקרה זה ניתן לטעון כי המבוטח היה חסר קשר עין ויכולת לשלוט ברכב?

 

וודאי שלא, ענה השופט על השאלה התיאורטית. העובדה כי התובעת עמדה בצדו הימני של הרכב ולא ליד דלת הנהג, לא העלתה ולא הורידה לצורך קיומם של שליטה ופיקוח מצדה על הנעשה ברכב.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.