www.what2do.co.il

תאונת דרכים בהעדר ביטוח חובה בגין רישיון נהיגה לא מתאים

דרגו את המאמר

תאונת דרכים בהעדר ביטוח חובה בגין רישיון נהיגה לא מתאים

פיצויים מחברת ביטוח למרות רישיון נהיגה שלא בתוקף


סעיף 7 לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע רשימה סגורה של נפגעים אשר אינם זכים לפיצויים לפי החוק. מדובר למעשה בסעיף אשר מחריג את הכלל כי כל אדם זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים, וזאת ללא קשר לסוגיית האשם. הרציונאל אשר עומד מאחורי סעיף 7 לחוק, הוא הרתעתי-עונשי.


השופט מישאל חשין דן בכך ברע"א 2853/96 קרנית – קרנית נ' פרח פ"ד נג(1) 680, 684 (1999). בפסק דין זה כתב השופט חשין כי "ישנם סוגי אירועים שבהם לא יהא זה נכון לזכות נפגע בקבלת פיצויים ולא יהא זה ראוי לחייב בתשלום פיצויים. כל סוגי אירועים אלה נקבצו ובאו אל הוראת סעיף 7 לחוק הפיצויים".


בתי המשפט, בבואם לפרש את תתי הסעיפים בסעיף 7 לחוק, נדרשו לאזן בין התכלית ההתרעתית-עונשית של הסעיף מחד, לבין תכליתו הסוציאלית של החוק מאידך. בהתאם לכך, נקבע כי העיקרון אשר ינחה את פסיקות בית המשפט בעניין זה יהיה כי יש לפרש את הסעיף במשורה ובצמצום, וזאת על מנת שהוא יוחל על מקרים חריגים ומיוחדים בלבד.


סעיף 7(3) לחוק – העדר רישיון נהיגה


סעיף 7(3) לחוק הפיצויים קובע כי נפגעים אשר נהגו ברכב ללא רישיון נהיגה אינם זכאים לפיצויים מחברת הביטוח. עם זאת, החוק קובע כי במידה ורישיון הנהיגה לא היה בתוקף, מחמת אי תשלום קנסות או בשל הגבלה הנובעת לפי פרק ו' לחוק ההוצאה לפועל, אין לשלול את זכותו של הנפגע לפיצויים.


ההיגיון מאחורי סעיף זה הינו לשלול זכאות לפיצויים לאדם אשר נהג ברכב ללא רישיון נהיגה. מדובר אפוא באקט התרעתי מעין עונשי, שכן עסקינן בנהג ללא כישורי נהיגה מוכחים אשר ייתכן והוא מהווה סכנה עבור עצמו ועבור המשתמשים הנוספים בדרך.


הנשיא בדימוס, אהרון ברק, התייחס לכך בפסיקתו באופן הבא: "נהיגה ללא רישיון מגדילה במידה ניכרת את הסיכונים בדרכים. מדובר בתופעה כה לא רצויה, עד שהיא מצדיקה שלילת פיצויים על-פי החוק ממי שאחרת היה זכאי להם על-פי החוק", ומוסיף ברק, "אין זה מוצדק להקנות למי שיוצר סיכונים מיוחדים בדרכים את האפשרות לחסות תחת כנפי החוק והסדרי החבות והפיצוי המיוחדים שהוא יצר".


שורה ארוכה של פסקי דין דנה בתוקפו של סעיף 7(3) לחוק הפיצויים. השאלה המרכזית בפסקי דין אלו היא – האם אדם אשר נוהג ברכב לאחר הפרת תנאי רישיון נהיגה, דינו כאדם אשר נהג ברכב ללא רישיון כלל?

 

דוגמאות מהפסיקה


ההלכה הפסוקה קבעה בעניין זה כי שלילת הפיצויים על-פי סעיף 7(3) לחוק, תהיה מוצדקת רק במקרים בהם מדובר בהפרה של תנאי הגבלה בדרגת הרישיון שעניינה סוג הרכב שבו נהג הנהג. דהיינו, הכוונה היא להגבלות או לתנאים המתייחסים לממדיו הפיזיים האינהרנטיים של הרכב, אשר משליכים על דרגת הרישיון הנדרשת לצורך נהיגה בו.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לדוגמא, נהג חדש אשר היה מעורב בתאונת דרכים, ונהג ברכב ללא מלווה, זכאי לפיצויים על פי החוק. נהג זה זכאי לפיצויים וזאת משום שהוא מחזיק ברישיון נהיגה המתאים לסוג הרכב. כמו כן, בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי, נקבע כי מי שנהג ברכב ידני, למרות שיש לו רישיון נהיגה עבור תיבת הילוכים אוטומטית בלבד, זכאי אף הוא לפיצויים.

 

ברע"א 1101/10 הכשרת הישוב חברה לביטוח נ' קרנית-קרן לפיצוי נפגעי תאונת דרכים, נקבע עוד כי אדם אשר נהג ברכב מסוג מונית ללא רישיון מתאים, אך היה בידו רישיון מסוג 02, אינו נחשב כנהג ללא רישיון.

 

רישיון לא שולם במשך שנה מאז שפג תוקפו

 

עם זאת, יש להבחין בין מקרה בו אדם נהג ללא רישיון כלל (לדוגמא, רישיון אשר תוקפו פג), לבין אדם אשר הפר את אחד מתנאי הרישיון. במקרים מהסוג הראשון, בית המשפט נוטה להחמיר עם הנפגע, זאת לעומת נפגעים מהסוג השני אשר בעניינם גוברת לעיתים התכלית הסוציאלית העומדת בבסיסו של החוק.

 

השאלה האם שלילת רישיון של נהג בגין אי תשלום האגרה, מצביעה על ספקות בדבר כשירותו של הנהג (עד כי תהיה הצדקה לשלול את הזכאות לפיצוי על-פי החוק) נדונה בפס"ד רביבו. בפסק דין זה נקבע כי בהתאם לתקנה 172א לתקנות התעבורה, במקום בו רישיונו של אדם פקע בשל אי תשלום קנסות, ואותו אדם לא חידש את רישיונו למעלה משנה לאחר שפקע, הרי שלא ניתן עוד לומר כי מדובר ב"פקיעה" טכנית ופורמאלית בלבד.

 

בהתאם לתקנה זו, בית המשפט העליון קבע כי הדרישה לעבור בחינות ובדיקות כתנאי לחידוש הרישיון מהווה דרישה מהותית, ואי מילוי דרישה זו עולה כדי נהיגה ללא רישיון כלל, המצדיק את שלילת הזכאות לפיצויים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.