www.what2do.co.il

ראיות לסתור קביעות ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי

דרגו את המאמר

ראיות לסתור קביעות ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי

סעיף 6ב לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי במידה ונקבעה לנפגע תאונת דרכים דרגת נכות על פי כל דין, בטרם שמיעת ראיות בתביעה לפי חוק הפיצויים, תחייב קביעה זו את בית המשפט גם לשם התביעה החדשה. במילים אחרות, במידה והאדם נפגע בתאונת דרכים אשר הוכרה גם תאונת עבודה, ונקבעה לו נכות על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, נכות זו תהווה בסיס לחישוב פיצוייו גם במסגרת התביעה נגד חברת הביטוח.


האם חברת הביטוח יכולה לבקש להביא ראיות לסתור את הקביעה האמורה שניתנה לפי דין? דהיינו, להציג ראיות רפואיות לכך שיש להעמיד את נכותו של הנפגע על שיעור נמוך מזה שקבע לו המוסד לביטוח לאומי?


סעיף 6ב מעניק לבית המשפט את הסמכות לעשות כן. עם זאת, השימוש בסמכות זו נעשה על ידי בית המשפט לאחר שהשופטים שוכנעו כי מן הצדק יש להתיר זאת. כמו כן, על בית המשפט מוטל לנמק את הטעמים היושבים בבסיס החלטתו להתיר הבאת ראיות נוספות.


פסק הדין המנחה בעניין זה הוא ע"א 577/90 הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ נ' טיארה. בפסק הדין בעניין טיארה נקבע כי בית המשפט יתיר להביא ראיות לסתור רק אם מדובר בדבר אשר ראוי לשם עשיית צדק ומטעמים מיוחדים אשר יירשמו.


מומחים רפואיים יכולים להחזיק בדעות שונות


קביעות בנוגע לנכותו של נפגע לאחר תאונה הן עניין רפואי אשר מונח בידיהם של מומחים רפואיים. עם זאת, ידוע כי מומחים רפואיים שונים יכולים פעמים רבות שלא להחזיק בדעות ותפיסות זהות. אי לכך, אין די כי ישנם מומחים רפואיים אשר סבורים שקביעתה של הוועדה הרפואית איננה נכונה. יתרה מכך, גם פער גדול בין המומחים הרפואיים לבין קביעת הוועדה אינו מצדיק באופן אוטומטי את פתיחת הדלת בפני חברת הביטוח לסתור את קביעת הוועדה הרפואית.


בית המשפט העליון התייחס לכך בפסיקתו באופן הבא – "כל המצוי בנושא זה של תביעות על נזקי גוף יודע עד כמה מקובלת ונפוצה המחלוקת בין מומחים רפואיים, ועד כמה אין זה קשה למצוא חוות דעת שתהיה שונה ממסקנות הועדה הרפואית". דהיינו, במידה ובכל מקרה יותר לחברת הביטוח להציג חוות דעת רפואית הסותרת את מסקנות הועדה, תישמט הקרקע מתחת סעיף 6ב לחוק הפיצויים.


חריגים אלו יכולים להיות כאשר במצבו של הנפגע חל שינוי משמעותי מאז שהועדה הרפואית קבעה את נכותו ועד אשר עניינו הגיע לבית המשפט. דוגמא נוספת היא במקרים בהם הועדה הרפואית קבעה את נכותו של הנפגע כאשר לא הוצגו בפניה ראיות בעלות חשיבות רלבנטית (למשל, ראיות הנוגעות למצבו הרפואי הקודם של הנפגע).


דוגמא לפסק דין


בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט השלום בירושלים, התיר השופט לחברת הביטוח הראל להציג ראיות שיש בהן כדי לסתור קביעה של ועדה רפואית בביטוח הלאומי. מדובר במקרה בו אדם נפגע בתאונת דרכים אשר הוכרה כתאונת עבודה. בדצמבר 2008 העמידה הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי את נכותו על שיעור של 19% בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי.


בית המשפט קבע כי לאחר עיון בטיעוני הצדדים, מקרה זה נופל לגדרם של החריגים בסעיף 6ב לחוק הפיצויים. השופט ציין כי קיים יסוד סביר להניח שלא כל החומר הרפואי הרלבנטי הונח בפני הועדה וייתכן שהצגת חומר זה הייתה מביאה לקביעה שונה. יש לציין כי יום לפני תאונת הדרכים נשוא התובענה, נקבעה לנפגע נכות כללית בשיעור של 10% על ידי ועדה אחרת בביטוח הלאומי.


עיון בפרוטוקול הועדה הרפואית שעסקה בתאונה השנייה העלה כי במרץ 2008, ארבעה חודשים לאחר התאונה, ביקשה הועדה מהנפגע להציג בפניה את כל המסמכים הרפואיים הנוגעים גם לתאונת הדרכים שעבר בעבר. בדו"ח הועדה מיוני 2008, לעומת זאת, תוארו המסמכים אשר הוצגו בפניה באופן הבא – תולדות רפואיות, דו"ח מיון לאחר התאונה, וכרטיס רפואי.

 

בית המשפט קבע כי מהפירוט האמור לא ניתן לקבוע בברור האם כלל החומר הרפואי עמד בפני הוועדה. קל וחומר קביעות ועדת הנכות הכללית אשר דנה בעניינו של התובע לפני התאונה השנייה.


לסיכום, בית המשפט קבע כי למרות שייתכן בהחלט ששתי ועדות רפואיות, בעלות הרכב שונה, תגענה למסקנות אחרות, פערים כה מהותיים מעלים חשד כי החומר הרפואי הרלבנטי שהוצג בפני הועדות לא היה זהה. אי לכך, נקבע כי יש לקבל את בקשתה של חברת הביטוח להציג ראיות לסתור את קביעת הנכות של הנפגע.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.