www.what2do.co.il

האם קצבת נכות מהביטוח הלאומי מונעת הצגת ראיות חדשות בפני קצין התגמולים?

דרגו את המאמר

האם קצבת נכות מהביטוח הלאומי מונעת הצגת ראיות חדשות בפני קצין התגמולים?

הצגת ראיות חדשות לקצין התגמולים למרות קצבת נכות כללית המשולמת שנים

 

חוק הנכים קובע כי אדם אשר פנה לקבלת זכות בגין נכות למוסד לביטוח לאומי, אינו יכול לפנות לאחר מכן לקבלת זכות בגין נכות זהה ממשרד הביטחון. האם בחירה זו תקפה גם כאשר חייל משוחרר פנה קודם כל למשרד הביטחון ונדחה, ואז הלך "בלית ברירה" בתלם הביטוח הלאומי? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט העליון במסגרת בקשת רשות ערעור.


המבקש התגייס לצה"ל בשנת 1982 ובחלוף שלוש שנים מגיוסו הגיש תביעה כנגד קצין התגמולים להכיר במחלת הנפש ממנה הוא סובל בתור נכות שנגרמה במהלך ובעקבות השירות. קצין התגמולים דחה את התביעה וגם ערעור אשר הוגש על החלטה זו נדחה על ידי ועדת הערעורים.

 

החל משנת 1992, מקבל המבקש קצבת נכות כללית לפי חוק הביטוח הלאומי בגין מצבו הנפשי. בשנת 2007, 15 שנה לאחר מכן, פנה המבקש פעם נוספת לקצין התגמולים. לטענתו, הייתה בידיו חוות דעת רפואית חדשה אשר הצדיקה עיון חוזר בסוגיית ההכרה בנכותו מכוח חוק הנכים.

 

קצין התגמולים דחה את הבקשה וזאת משום שהמבקש בחר לממש זכותו לפי חוק המוסד לביטוח לאומי ומכאן שהוא אינו זכאי לפנות במקביל גם בהליך לפי חוק הנכים. המבקש ערער על החלטה זו וועדת ערעורים במשרד הביטחון דחתה ערעורו. המבקש הגיש ערעור על החלטת וועדת הערעורים לבית המשפט המחוזי.

 

בית המשפט המחוזי קבע, בהתאם להלכה אשר נקבעה בע"א 3449/90 קצין התגמולים נ' איבגאנה, פ"ד נז(2) 84 (1993), כי דין הערעור להידחות. בפסק הדין נקבע כי פנייתו של נכה לקבלת גמלה מהמוסד לביטוח לאומי, לאחר שתביעתו מכוח חוק הנכים נדחתה, מהווה בחירה לפי משמעות סעיף 36(א) לחוק הנכים. בית המשפט הוסיף כי סעיף 35(א) לחוק הנכים, אשר מאפשר לקצין התגמולים לבחון ראיות חדשות בכל בקשה (גם אם נתקבלה בה החלטה סופית), אינו חל לגבי מי אשר הגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי.

 

העליון - טענת הבחירה לא תועיל למבקש שכן לא מדובר בראיות חדשות


המבקש הגיש בקשת רשות ערעור על פסק דין זה לבית המשפט העליון. לטענתו, מדובר אפוא בסוגיה משפטית אשר טרם ניתנה עליה הדעת בבית משפט זה. לדבריו, השאלה העומדת על הפרק היא – האם בחירה לתבוע זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי, לאחר שתביעה לפי חוק הנכים נדחתה, מהווה אכן בחירה בין זכויות לפי סעיף 36א' לחוק הנכים? לטענתו, התשובה לכך אמורה להיות שלילית וזאת משום שהוא לא "בחר" בזכות הביטוח הלאומי אלא עשה זאת בלית ברירה לאחר דחיית תביעתו במשרד הביטחון.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט העליון דחה את הבקשה והותיר את פניו של המבקש ריקם. בפסק הדין נקבע כי מקומה של השאלה שהעלה המבקש אינו בהליך זה. הלכה פסוקה היא כי רשות ערעור בגלגול שלישי תינתן לא רק כאשר ישנה שאלה החורגת בחשיבותה מן העניין שיש לצדדים הישירים, אלא יש להוכיח גם כי פיתרון השאלה יפתור את המחלוקת הפרטנית.

 

במקרה זה נקבע כי המבקש לא החזיק בידיו חומר ראיות אשר תוקף באופן משמעותי ואמיתי את החלטת קצין התגמולים משנת 1990. "בחינת חוות הדעת החדשה אשר עליה תלה המבקש יהבו לא מצביעה על כל חדש", נכתב בפסק הדין, "במצב דברים זה, מסקנתי היא כי אין לראות בראיות שהובאו על-ידי המבקש כאלה המצדיקות בחינה מחודשת של מצבו על-ידי קצין התגמולים לפי סעיף 35 לחוק הנכים, וזאת גם מבלי להידרש לעיון מחדש בהכרעותיו של בית משפט זה בעניין הבחירה".

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.