www.what2do.co.il

האם קטין אשר הרים זיקוק בוער יחוייב באשם תורם?

דרגו את המאמר

האם קטין אשר הרים זיקוק בוער יחוייב באשם תורם?

אשם תורם של הקטין אשר שיחק עם זיקוק בוער


בתביעות נזיקין רבות טוענים הנתבעים לאשם תורם מצידו של הנפגע. מדובר בטענה משפטית המבססת עילת רשלנות תורמת כלפי הנפגע לנזק אשר נגרם לו. לדוגמא, אדם אשר החל לרוץ באולם קולנוע חשוך אינו יכול לטעון כי נפל בגין אשמתו הבלעדית של בעל הקולנוע. במקרים אלו ניתן לטעון כי הנפגע, בתור אדם סביר, ידע שאין להתרוצץ בחושך מוחלט וישנה סכנת נפילה העלולה לפגוע בגופו.


סוגיית אשם תורם של קטינים הינה עניין משפטי מורכב. קטינים, מעצם מעמדם המשפטי, שונים ביכולת הסקת מסקנותיהם בדבר אירועים העלולים להתרחש להם. לאמור, גם במקרים בהם הקטין אשם באופן ישיר לנזק אשר נגרם לו, לא תמיד ניתן להטיל עליו אשמה תורמת.

 

במילים אחרות, ילד בן 8 אשר רץ באולם הקולנוע אינו בהכרח אשם בנזקו באותה המידה בו אשם בעליו של אולם הקולנוע. יש לציין כי בעלי אולם הקולנוע במקרים אלו יכולים להטיל את האשמה על הוריו של הקטין כאשר היו אלו האחרונים אחראים לבריאותו.

 

משחק עם זיקוק בוער - ילד בן 14


במקרה אשר הונח לאחרונה לפתחו של בית משפט השלום בנצרת נידון עניינו של קטין אשר הרים זיקוק מרצפת רחוב ונפגע בידו. האירוע המצער הותיר את הקטין עם נזקי גוף קשים ואובדן מספר אצבעות בכף ידו. הקטין והוריו הגישו תביעה נזיקית נגד משרד התמ"ת (בגין אי אכיפת איסור למכור זיקוקים בתקופה זו של חג הקורבן), משטרת ישראל (בעקבות כך שהזיקוק נמצא מחוץ לתחנת משטרה), הרשות המקומית (בגין אי פיקוח על הנעשה ברחובותיה והעסקים הפועלים בשטחה) ומדינת ישראל.

 

תביעתם של התובעים התקבלה בבית המשפט ונקבע כי הנתבעות חייבות בפיצויים לקטין. עם זאת, בית המשפט קיבל את טענות הנתבעות בדבר אשמתו התורמת של הקטין לאירוע.

 


השופט ציין כי ההלכה הפסוקה קבעה שילד רך בשנים הינו נעדר שיקול-דעת ואינו בשל להערכתם של סיכונים. ביסוד הלכה זו מונח הרעיון כי לגבי קטינים מתווספות התפתחותו השכלית ותכונת השובבות האופיינית לו. דברים אלו הינם גורמים חשובים במסגרת בחינת אשמתו של קטין בנזקו והאם ניתן היה לצפות ממנו כי בשעת מעשה ידע להעריך, במידה מתאימה, את הסכנה שמהווה בשבילו המשחק.


במקרה דנן דובר על קטין כבן 14 אשר נטען כנגדו כי היה הוא חייב לשמור על ביטחנו ומעשיו עלו כדי מחדל מבחינתו. בחקירתו במשטרה ובבית המשפט, העיד התובע בעצמו הוריו הזהירו אותו מפני שימוש בזיקוקים מסוכנים וכי הוא ראה ילדים המשחקים בנפצים וזיקוקים.

 

כמו כן, התובע אף העיד כי הוא ניגש לאותו זיקוק על אף שראה שיוצא ממנו עשן. השופט קבע כי דבר זה היה אמור להדליק אצל התובע נורה אדומה שמא מדובר בחפץ מוסכן. "בנסיבות אלה, דומני, כי התובע על אף גילו הצעיר, הוא צריך היה לדעת ואף ידע, כי משחק בזיקוקים כרוך בסיכונים", נכתב בפסק הדין.


בנסיבות אלה, ובדומה להלכה דומה אשר נפסקה בעניין קטינים בני 14 בבית המשפט העליון, ראה השופט לנכון לייחס לתובע אשם תורם בשיעור של 20%.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.