www.what2do.co.il

אישור להתקנת תותבת בחו``ל לנכה צה``ל ממלחמת לבנון הראשונה

דרגו את המאמר

אישור להתקנת תותבת בחו``ל לנכה צה``ל ממלחמת לבנון הראשונה

אישור התקנת תותבת בחו"ל לנכה צה"ל - העותר הוא הרופא הראשי באגף השיקום

 

נכה צה"ל קטוע רגל הגיש בקשה לקצין התגמולים ובמסגרתה עתר כי תאושר לו התקנה של תותבת מיוחדת בחו"ל. קצין התגמולים דחה את בקשתו ובעקבות כך הוגשה על ידו עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. העותר, רופא במקצועו, נפצע במלחמת לבנון השנייה ורגלו נקטעה. דרגת הנכות הצמיתה אשר נקבעה לו הועמדה על 95%. הבעיה הייתה כי העותר היה גם הרופא המוסמך הראשי של אגף השיקום.

 

מבחינת המסגרת המשפטית, במקרה של פנייה למשרד הביטחון לשם קבלת טיפול רפואי בחו"ל, עניינו של הנכה צריך לקבל אישור ממנהל מחלקה בבית החולים בתחום הרלבנטי, אשר יופנה לרופא הראשי באגף השיקום, ולאחר מכן לקבל אישור מועדת נסיעות חו"ל במשרד הביטחון. במקרה דנן, היות והעותר היה רופא מטעם אגף השיקום, והיות והוא ישב בועדה בבית החולים אשר אישרה את הצורך בתותבת המדוברת, קצין התגמולים טען כי נפל פגם בהליך.

 

      קראו עוד בתחום:

 

העותר טען כי למרות שנפלו פגמים מסוימים לכאורה בוועדה בבית החולים, הוועדה הפרוסטטית, הרי שהפגמים רופאו עם המשך ההליך ומינוי מומחה רפואי ניטראלי מטעם משרד הביטחון בוועדה נסיעות חו"ל. העותר הפנה למעשה לכך שבאוקטובר 2011 החליטה ועדת נסיעות חו"ל באגף השיקום למנות מומחה רפואי לבחינת עניינו. לדבריו, גם המומחה הרפואי הנ"ל קבע כי היות וניסיונות עם תותבות אחרות לא הצליחו במקרה דנן, אזי יש להתקין את התותבת המבוקשת לעותר.

 

קצין התגמולים המשיך בעצמו בהליך חרף הפגם

 

בית המשפט המחוזי קבע כי דין העתירה להתקבל. זכותו של העותר במקרה זה לקבל טיפול רפואי ממשרד הביטחון הינה זכות אשר מעוגנת בסעיף 43 לחוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959 [נוסח משולב]. על פי סעיף זה, נכים המוכרים לפי החוק הנ"ל זכאים לקבל על חשבון המדינה (ובהתאם לקבוע בתקנות) טיפול במחלה בה חלו או בחבלה אשר נגרמה להם, במהלך השירות הצבאי ובעקבותיו. לעניין זה, החוק קובע כי טיפול רפואי כולל גם טיפול כירורגי, בדיקות רפואיות, טיפול בית, אספקת רפואות, תותבות, מכשירי תנועה לקיטעים ולמשותקים, כלבי נחיה וכדומה.

 

במקרה דנן, משרד הביטחון הצביע על כך שהעותר, אשר הינו הרופא המוסמך הראשי באגף השיקום, ישב בוועדה פרוסטטית שדנה בעניינו בכובעו כרופא המוסמך הראשי של אגף השיקום, וכן בכובעו כנכה צה"ל. בית המשפט הדגיש כי בפועל לא היה אף נציג מטעם משרד הביטחון בוועדה הפרוסטטית והוועדה ישבה בהרכב רפואי חסר. עם זאת, משרד הביטחון לא ביטל את ההחלטה של הוועדה הפרוסטטית שנערכה בעניינו של העותר אלא המשיך בהליך דנן חרף הפגמים שנפלו בהתנהלותה של הוועדה.

 

לאחר מכן, וועדה נסיעות חו"ל, אשר נערכה לעותר חודש לאחר הוועדה הפרוסטטית מינתה מומחה רפואי מטעם משרד הביטחון לשם תיקון הפגם האמור. באשר לאופן פעילותו של קצין התגמולים במקרה דנן ניתן היה ללמוד מתצהירו של ראש אגף השיקום אשר צורף לבקשה ואשר התייחס לנסיבות מינויו של המומחה הרפואי בוועדת הנסיעות.

 

כה כתב ראש אגף השיקום – "לאור בקשתו של העותר לאשר לו שימוש בטכנולוגיה חדשה שאינה מאושרת לשימוש אצל כלל נכי צה"ל הרלוונטיים, ולאור העובדה שהוועדה הפרוסטטית התכנסה בנוכחות העותר ובהרכב רפואי חסר, יש לקיים ועדת נסיעות חו"ל בהרכב מלא הכולל רופא אשר יוכל לבדוק להציג ולהמליץ בעניינו של העותר בפני הועדה. על מנת למנוע כל חשש למשוא פנים. מיניתי, כמינוי אד הוק לענין זה בלבד, רופא מומחה בתחום האורטופדיה, העובד באופן חלקי באגף, ושאינו כפוף למרותו של העותר".


בית המשפט קבע כי משרד הביטחון בעצמו ריפא את הפגם אשר נפל בהרכב הועדה הפרוסטטית בכך שהוא הביא לכינוס ועדת נסיעות חו"ל גם לאחר שהוברר לו כי הוועדה הפרוסטטית התכנסה בנסיבות האמורות הפסולות. אי לכך, נקבע כי לאחר שהמומחה הרפואי הניטרלי, בוועדת הנסיעות, קבע כי העותר צריך להתקין תותבת מהסוג המבוקש (לאור כישלון הניסיונות הקודמים), הרי שלא היה מנוס מלאשר את נסיעתו של האחרון לחו"ל.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.