www.what2do.co.il

מעביד ישלם פיצויים לאחר תאונת עבודה בגין הפרה של פקודת הבטיחות בעבודה

דרגו את המאמר

מעביד ישלם פיצויים לאחר תאונת עבודה בגין הפרה של פקודת הבטיחות בעבודה

פיצויים לעובד לאחר תאונת עבודה - הפרה של פקודת הבטיחות בעבודה

 

בית המשפט פסק פיצויים לעובד במפעל לאחר קביעת אחריות המעביד לנזקי גוף שנגרמו לו בתאונת עבודה. במסגרת פסק הדין, אשר ניתן בבית המשפט המחוזי, הוטלה האחריות לתאונה על כתפיה של המעבידה (חברה המנהלת את המפעל) וזאת בגין הפרת חובת הגידור מכוח סעיף 37 לפקודת הבטיחות בעבודה. כמו כן, בית המשפט התייחס בפסיקתו לדו"ח מטעם משרד העבודה והרווחה אשר מתח ביקורת על התנהלותה של הנתבעת מבחינה בטיחותית.


הנתבעת הינה חברה אשר מייצרת כבלים לענף החשמל והתקשורת, והתובע הועסק בה במשך כ-31 שנה. בשנת 2003, בעת שעסק התובע בציפוי כבלים באלומיניום באמצעות מכונת הסירוט, נלכדה כף ידו השמאלית במכונה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

כתוצאה מהאירוע, נמשכה ידו של התובע לתוך המתקן ונגרמו לו נזקי גוף קשים (הרופאים נאלצו לכרות את אחת מאצבעותיו ונגרמו לו שברים וקרעים שונים). בעקבות תאונת עבודה זו, הגיש התובע תביעה כנגד הנתבעת לתשלום פיצויים.


בית המשפט המחוזי קבע כי יש לקבל את התביעה שכן הנתבעת אחראית לנזקים שנגרמו לתובע בעקבות השימוש במכונה במסגרת עבודתו. כמו כן, בית המשפט הוסיף כי רשלנותה של הנתבעת הייתה הגורם המכריע להתרחשות הנזק ולא הוכח כל מחדל מצידו של העובד שיכול היה להביא להטלת אשם תורם על כתפיו.

 

הפרה של חובת הגידור מכוח פקודת הבטיחות בעבודה


מסקנותיו של בית המשפט המחוזי התבססו על מספר טעמים. ראשית, הנתבעת לא נתנה לתובע הנחיה עדכנית בדבר הסיכונים הכרוכים בעבודה במכונת הסירוט וכיצד ניתן למנועם. כמו כן, לא היה כל פיקוח מצידה של הנתבעת על עבודתו של התובע ועל נקיטת אמצעי זהירות מצידו.


שנית, מכוח סעיף 37 לפקודת הבטיחות בעבודה, חלה על הנתבעת חובה להקיף בגדר חלקים מסוכנים במנוע חשמלי. עם זאת, במקרה דנן, הגידור של המכונה לא היה מספיק, ראיה לכך ניתן היה לראות בהתרחשות התאונה.

 

רשלנותה של הנתבעת במקרה זה הוכחה גם מכוח סעיף 35 לפקודת הנזיקין. בפסק הדין נקבע כי מכונת הסירוט הינה מכונה חשמלית מסוכנת ויש להניח את נטל ההוכחה בדבר העדר הרשלנות על כתפי הנתבעת. הנטל הונח ודרכה של הנתבעת להרימו לא צלחה.


חובת הגידור בפקודת הבטיחות בעבודה


בית המשפט קבע כי הנתבעת הייתה צריכה לצפות את התרחשותו של הנזק שנגרם בפועל ולעשות כל שביכולתה למנועו. בפסק הדין נכתב כי גידור מספק של המכונה, הדרכה ראויה, ופיקוח על שיטות העבודה, היו יכולים לספק מענה לכך. כמו כן, סעיף 37 לפקודת הבטיחות בעבודה קובע באופן מפורש כי יש לגדר כל חלק מסוכן במכונה חשמלית.

 

 

הלכה פסוקה היא כי גידור זה צריך להיות ברמה שהוא מונע מגע גופני של העובדים עם חלקים מסוכנים במכונה. חובת הגידור מכוח הפקודה היא חובה מוחלטת ונועדה להגן גם על עובדים רשלניים ובלתי זהירים (קל וחומר על עובדים זהירים ובעלי ניסיון).


במקרה דנן, מדובר במכונה חשמלית המורכבת מגלגלי שיניים מסתובבים. אי לכך, חובת הגידור חלה על הנתבעת והיה עליה למנוע מגע גופני אפשרי בין עובדים רשלניים לבין החלקים המסוכנים הנ"ל.

 

דו"ח של משרד העבודה והרווחה מטיל אחריות על הנתבעת

 

דו"ח חקירת תאונה אשר נעשה על ידי משרד העבודה והרווחה קבע באופן מפורש כי "תאונת העבודה הנוכחית ארעה עקב אי - גידור לבטח בקטע מסוכן של המתקן". על פי הדו"ח, עניין זה בא לידי ביטוי בכך שאחרי התקנת המכסה הצדדי, לא גודר לבטח פתח כניסת הכבל למתקן.

 

בית המשפט קבע כי מתוצאות חקירת משרד העבודה ניתן היה לראות בוודאות שהנתבעת הפרה את החובה החקוקה המוטלת עליה. יש לציין כי הפרת חובה חקוקה אינה מעידה בכל מקרה על הפרת חובת הזהירות. עם זאת, בהפרת חובה חקוקה יש בהחלט אינדיקציה לרשלנות והיקפה.


למעלה מכך, מדו"ח החקירה עלה כי שנה לפני התרחשות התאונה נשוא התובענה, התרחשה במפעל הנתבעת תאונה דומה לעובד אחר. בעקבות התאונה הקודמת, גודרה המכונה אך עדיין לא בצורה מספקת (רק בצד ולא בחזית).
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.