www.what2do.co.il

תביעה נגד וינגייט בעקבות פציעה בפעילות ספורטיבית

דרגו את המאמר

תביעה נגד וינגייט בעקבות פציעה בפעילות ספורטיבית

פציעה של סטודנטית לחינוך גופני בוינגייט ותביעה בגין נזקי גוף


(חי') 12760/07 תא (חי') 12760-07‏


סטודנטית לחינוך גופני במכון וינגייט נפצעה במהלך שיעור, וזאת משום ש"נחתה לא טוב" על רגלה באימון קפיצות. בעקבות האירוע, התובעת, אשר נפגעה בברכה, הגישה תביעה כנגד מכון וינגייט. בכתב התביעה העלתה התובעת שורה של טענות בנוגע לרשלנותו של המכון כלפיה. האם מדובר בתאונת תלמיד אשר הצדיקה תביעה כנגד מוסד הלימודים?

 

כפי שצוין לעיל, התובעת הייתה בתקופה נשוא התובענה סטודנטית במכללה לחינוך גופני על שם וינגייט. במהלך שיעור הכנה למבחן כדור יד, אירעה התאונה אשר ישבה בבסיס התביעה דנן. התובעת נפצעה בברכה כאשר מעדה במהלך קפיצה מקו לקו (כאשר המרחקים בין הקווים המסומנים היו של כשניים עד שלושה מטרים).

 

      קראו עוד בתחום:


הסטודנטית הגישה כנגד מכון וינגייט תביעה וטענה כי המכון היה אחראי לנזקיה וזאת משום שאלה נגרמו במהלך קפיצה במסגרת שיעור הכנה למבחן. לטענתה, היא הייתה מחויבת לבצע את הקפיצה, מתוקף היותה סטודנטית במקום, וכך הוכתב לה על ידי המורה לחינוך גופני. הסטודנטית הוסיפה כי מדובר בקפיצה אשר, לפי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, אין לבצעה על משטח קשיח. כמו כן, התובעת טענה עוד כי המורה לחינוך גופני הפרה כלפיה את חובת הפיקוח על ביצוע הקפיצה ועל אמצעי הבטיחות הנאותים.


מכון וינגייט טען כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שלא היה פגם בתרגיל והתובעת ביצעה בעבר תרגילים מסובכים יותר. כמו כן, נטען כי כאשר מבוצעת פעילות ספורטיבית, פציעות הינן סיכון טבעי אשר איננו מקפל בתוכו אחריות נזיקית.


"הנכנס למקלחת אינו יכול לטעון כי הרצפה רטובה"


בית המשפט השלום בחיפה, אשר לפתחו הונחה התביעה, קבע כי דינה להידחות. בפסק הדין נקבע כי בטרם בית המשפט נדרש לשאלת הרשלנות, היה עליו לבחון האם הייתה בין הצדדים חובת זהירות על שני מרכביה (המושגי והקונקרטי). אכן, לא הייתה מחלוקת כי מכון וינגייט היה חייב בחובת זהירות מושגית כלפי התובעת, וזאת מכוח קיומם של יחסי "מוסד חינוכי-סטודנטית".


עם זאת, מבחינת חובת הזהירות הקונקרטית, דהיינו – הפרתה של חובת הזהירות במקרה הספציפי, בית המשפט קבע כי לא כל יצירת סיכון מקימה חבות בנזיקין (וזאת גם אם היה ניתן לצפות את הנזק מראש). "המתנדנד בנדנדה לא יוכל לטעון לנזק הצפוי מפעולה זו, והנכנס למקלחת איננו יכול לטעון כי הרצפה הרטובה גרמה להחלקתו", נכתב בפסק הדין. במקרים כגון דא, הלכה פסוקה היא כי אין להטיל חובת זהירות קונקרטית על המזיק כאשר עסקינן ב"סיכון סביר".


ניתן אפוא לומר כי חובת הזהירות הקונקרטית איננה קיימת על מנת למנוע כל סיכון וסיכון, אלא רק סיכונים אשר דורשים נקיטה של אמצעי זהירות סבירים. במקרה דנן, בית המשפט קבע כי אין לקבל את טענותיה של התובעת לכך שהסיכון בקפיצה היה סיכון בלתי סביר. בית המשפט הגיע למסקנתו הנ"ל מחמת שלושה טעמים עיקריים:

 

  1. בעת התאונה, התובעת הייתה סטודנטית אשר בחרה מרצונה החופשי ללמוד הוראת חינוך גופני. אי לכך, ניתן לקבוע כי התובעת ידעה שלימודים אלה, הכוללים פעילות ספורטיבית, טומנים בחובם גם סיכונים מסוימים. עסקינן אפוא ב"הסתכנות מרצון".
  2. סיכונים רבים כרוכים ושלובים בעיסוק בפעילות ספורטיבית. למעשה, כל אימת שסיכונים אלה הינם "רגילים וטבעיים" לא קיימת לנפגע עילת תביעה. במקרה דנן, התובעת הכירה היטב את המגרש נשוא התובענה והיא ביצעה בו פעולות רבות בעבר. מבחינה ספציפית, הפציעה בברך נגרמה בעקבות "נחיתה לא טובה" בקפיצה. בית המשפט קבע כי הוא לא התרשם שהיה מדובר ב"קפיצה אשר דרשה מיומנות מיוחדת".
  3. בית המשפט קבע כי טענותיה של התובעת בדבר הוראות חוזר המנכ"ל לא היו יכולות להואיל לאחרונה. ראשית, מדובר בחוזר מנכ"ל הנוגע לבתי ספר ולא למוסדות חינוך להשכלה גבוהה. שנית, התובעת לא הוכיחה כיצד מזרונים אשר היו מונחים במקום האירוע היו מונעים את התרחשות הנזק.


"עם כל הצער שבדבר", נקבע בפסק הדין, "תאונות עלולות לעיתים להתרחש ללא כל אשם או התרשלות. יתרה מכך, אף התובעת, אשר היום עובדת כמורה לחינוך גופני, הסכימה כי תלמיד או אדם עלולים ליפול במהלך פעילות ספורטיבית מבלי שהיא, כמורה לספורט, תהיה אשמה בזה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.