www.what2do.co.il

האם יש לדחות תביעת ביטוח אובדן כושר עבודה בשל ``הצהרת בריאות כוזבת``?

דרגו את המאמר

האם יש לדחות תביעת ביטוח אובדן כושר עבודה בשל ``הצהרת בריאות כוזבת``?

אובדן כושר עבודה וניסיון לדחות תביעת ביטוח בגין הצהרת בריאות "כוזבת"


ת"א 18545-07

 

 

אנשים רבים אשר מבקשים לקבל פיצויים ותגמולים מחברות הביטוח נתקלים לא אחת ב"חומה בצורה" וטענות שונות מצד מבטחתם. לא אחת, חברות הביטוח מעלות טענות כנגד חבותם בתשלום וזאת על מנת להביא לדחיית התביעה או למצער להקטנת היקף הפיצויים. דוגמא לכך ניתן לראות במקרה הבא. מדובר בתביעת ביטוח של טייס באל-על בגין אובדן כושר עבודה.

 

      קראו עוד בתחום:


התובע, יליד 1951, נפל במלחמת יום הכיפורים בשבי הסורי. לאחר השחרור, הוא שב לשירותו בחיל האוויר, הוסמך כמפקד טייסת ואף כיהן סגן מפקד בסיס. בשנת 1982, בנו בן השלוש חלה בסרטן וכעבור שנה נפטר ממחלתו. כתוצאה מהאירועים הקשים, התובע לקה במחלת עיניים. מעתה, הוא נאלץ לקבל שורה של טיפולים בעיניו. עם זאת, הפגיעה בעינים לא מנעה מהאחרון להמשיך ולטוס.

 

מספר שנים לאחר מכן, הטייס שוחרר מצה"ל ועבר לעבוד כקברניט בחברת התעופה אל-על. כעבור 12 שנים של עבודה באל-על, חלה החמרה במצב עיניו של התובע והוא איבד את הראיה בעין ימין. כתולדה מכך, אבד לו גם מקור פרנסתו. בעקבות רכישה מבעוד מועד של פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה מחברת הפניקס, הטייס לשעבר הגיש תביעה כנגד חברת הביטוח.

 

האם התובע היה צריך להצהיר על בעיות העיניים?

 

חברת הביטוח סירבה לשלם את הפיצויים לפי פוליסת הביטוח (בשיעור 75% משכרו של התובע בקצבה חודשית). נטען כי הצהרת הבריאות של הטייס הייתה כוזבת וזאת משום שהוסתרה מחברת הביטוח בעיית העיניים ממנה סבל המבוטח. יש לציין כי מדובר בפוליסת ביטוח קיבוצי אשר נערכה לתובע במסגרת עבודתו באל-על.


בית המשפט השלום דחה את טענותיה של חברת הביטוח וקבע כי דין התביעה להתקבל. בפסק הדין נקבע כי לא הוכח שהתובע סבל מבעיית עיניים אקוטית. הודגש כי טייסים בחיל האוויר ובאל-על עוברים בדיקות עיניים תקופיות (כל חצי שנה או שנה) ואם התובע היה סובל מבעיה כלשהי הדבר היה מתגלה. כמו כן, צוין כי לא ניתן להשליך את בעיות הראיה של התובע, אשר באו לידי ביטוי 30 שנה קודם לכן בדלקת עיניים, על קביעה כי הצהרת הבריאות הייתה כוזבת.


בית המשפט התייחס גם ללאקוניותה של הצהרת הבריאות אשר כללה שישה סעיפים כלליים:
1. אין לי נכות קיימת העולה על 2.25%.
2. לא אושפזתי בבית חולים כתוצאה ממחלה/תאונה בשלוש השנים האחרונות.
3. אין לי היסטוריה של סרטן או מחלות לב בחמש השנים האחרונות.
4. אני לא חולה איידס.
5. אינני סובל מבעיות נפשיות (למיטב ידיעתי).
6. למיטב ידיעתי אני בריא לחלוטין.


השופטת הדגישה כי חברת הביטוח לא הייתה יכולה להיבנות מהצהרת הבריאות הכללית הנ"ל ולא היה בכך די כדי לדחות את התביעה. יתרה מכך, המבוטח אף חתם עם כניסתו לביטוח על כתב וויתור על סודיות רפואית. דהיינו, חברת הביטוח הייתה יכולה להתחקות אחר מצבו הבריאותי ולאבחן בעיות עיניים אקוטיות ככל שהיו. בנוגע להצהרת הבריאות, בית המשפט הדגיש כי מדובר בהצהרה כללית ביותר, קל וחומר לעומת השאלון המפורט אותו נדרשים למלא מבוטחים בנתבעת המעוניינים בביטוח בריאות אישי.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.