www.what2do.co.il

האם חייל שנהרג בחופשה מפליטת כדור מאקדח של אחיו יוכר כנספה מערכה?

דרגו את המאמר

האם חייל שנהרג בחופשה מפליטת כדור מאקדח של אחיו יוכר כנספה מערכה?

מוות של חייל בבית מאקדח של אחיו, האם מדובר בחלל צה"ל?

 

סגן מפקד פלוגה ביחידה קרבית יצא במסגרת שירותו הצבאי לקורס פיקוד טקטי במכללה לפיקוד. שעות ספורות לאחר הגעתו של הקצין לביתו, במהלך חופשת סוף השבוע הראשונה של הקורס, הוא נמצא ירוי בחדרו כאשר אקדחו של אחיו לידו.

 

הקצין הובהל לבית החולים אך כעבור יממה נפטר מפצעיו. בני משפחתו של הקצין הגישו תביעה למשרד הביטחון וביקשו כי קצין התגמולים יכיר בבנם כחלל צה"ל אשר נספה במערכה. קצין התגמולים דחה את הבקשה בטענה כי לא התקיים קשר סיבתי בין שירותו הצבאי של הקצין לבין פטירתו בביתו במהלך חופשה. בני המשפחה לא אמרו נואש והגישו ערעור על החלטת קצין התגמולים לבית המשפט.

 

      קראו עוד בתחום:


המשפחה טענה בערעור כי האקדח לא היה נשקו האישי של הקצין, אך היה אמור לשמש אותו לשם נסיעה במדים לחברתו הגרה בבקעת הירדן. לטענת המערערים, הפיקוד העליון של הצבא הורה באופן מפורש כי קצינים וחיילים במדים אשר נוסעים לאזורים אלו חייבים לשאת עימם נשק. לשיטתם, המנוח התכוון להשתמש באקדחו של אחיו לצורך הנסיעה במדים לבית חברתו, ויש לראות בנשק כנשקו האישי.

 

קצין התגמולים - השימוש בנשק נעשה ללא רישיון


קצין התגמולים קבע כי הגרסה של בני המשפחה לכך שהמנוח נפצע במהלך שניסה לבדוק את תקינותו של האקדח לא הייתה מבוססת אלא על השערות. כמו כן, נקבע כי החזקת האקדח והטיפול בו לא התיישבו עם אינטרסים צבאיים בכדי להביא להכרה במנוח כחלל צה"ל. יתרה מכך, לשיטתו של קצין התגמולים, התעסקות בנשק ללא רישיון מהווה עבירה פלילית והוראת הפיקוד העליון לא נועדה בכדי להכשיר פעולות מסוג זה.


במהלך הדיונים בבית המשפט המחוזי, הביאה המשפחה את חברתו של המנוח לעדות. חברתו של הקצין טענה בפני בית המשפט כי המנוח היה נוהג להגיע לביתה כאשר הוא לבוש במדים ועם נשק, זאת משום שהנסיעה על מדים הינה נסיעה חינם בתחבורה הציבורית. כמו כן, לא ייתכן כי מדובר בניסיון התאבדות שכן המנוח היה אמור להגיע באותו היום לביתה על מנת לבקש את ידה מהוריה.

 

 

מטעם המערערים העיד גם חבר נוסף של המנוח באומרו כי המנוח והוא היו נוהגים לנסוע בתחבורה ציבורית על מדים גם בחופשות (זאת על מנת לחסוך את עלות הנסיעה). גרסת המערערים קיבלה חיזוק משמעותי מעדותו של סגן אלוף מטעמם אשר העיד כי הוראת הפיקוד העליון הייתה מפורשת – נסיעה בשטחים על מדים חייבת להיות תוך נשיאת נשק.

 

בית המשפט קובע - הקצין יוכר כנספה מערכה


בית המשפט קבע כי יש להביע תמיהה על החלטתו של קצין התגמולים. בנוגע לשימוש הלא חוקי בנשק, הפנו השופטים את קצין התגמולים לסיטואציה במהלכה מתרחש אירוע חבלה במקום הסמוך לביתו של חייל והלה נוטל נשק הנמצא בקרבתו בכדי לסייע לנטרול האירוע. קל וחומר הדברים אמורים כאשר מדובר בקצין יחידה קרבית שהינו קצין מוערך בעל עבר צבאי עשיר.


לסיכום, בית המשפט קבע כי יש לקבל את הערעור ולקבוע שמותו של המנוח אירע בעת שביצע פעולה אשר קידמה במישרין את אינטרס הצבא. דהיינו, המנוח היה מוכן להיות, גם בחופשה, ערוך לקראת התקלות עם גורמים עוינים ולתת מענה למקרים מסוג זה.

 

השופטים ציינו כי אכן המנוח נפגע בטרם לבש את המדים אך ברור שהוא היה בדרכו לבקעת הירדן. בדיקת האקדח הייתה אפוא הפעולה הראשונה בתוך שרשרת פעולות. קצין אשר היה בביתו בחופשה החליט לנסוע לבקעת הירדן. הנסיעה הייתה אמורה להיות על מדים ועל כן לקח הקצין את אקדח אחיו. האם מוות בגין פליטת כדור הופך את החייל לחלל שנספה במערכה?

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.