www.what2do.co.il

פיצויים לצעירה בגין הוצאת לשון הרע ברשת פייסבוק

דרגו את המאמר

פיצויים לצעירה בגין הוצאת לשון הרע ברשת פייסבוק

פיצויים בגין העלבה ברשת הפייסבוק


הרשתות החברתיות הפכו זה מכבר לשם דבר בקרב רבים מאיתנו. כמו כן, תביעות בגין לשון הרע במסגרות אינטרנטיות אינן, אף הן, דבר חדש בין כתלי הערכאות המשפטיות בישראל. תביעה מסוג זה, העוסקת בכיתוב פוגע שהוצמד לתמונותיה של צעירה ברשת החברתית "פייסבוק", הוגשה לפתחו של בית משפט השלום בחיפה.

 

על פי כתב האישום, הצעירה ניהלה מערכת יחסים בת מספר חודשים עם הנאשם. השניים נפרדו והנאשם לא השלים ככל הנראה עם הפרידה. אי לכך, ראה הוא לנכון לפרסם כיתובים פוגעניים לצד תמונותיה של חברתו לשעבר ברשת החברתית.

 

      קראו עוד בתחום:

 

כמו כן, הנאשם לא הגביל את הצפייה בפרופיל האישי שלו ל"חברים בלבד". אי לכך, הכיתובים הפוגעניים ותמונותיה של הצעירה היו חשופים לכל. המתלוננת טענה כי אנשים רבים ראו את הכיתובים הללו, ועל כן נגרמו לו צער רב, עוגמת נפש ותחושת השפלה.

 

האם מדובר בקללה או הוצאת לשון הרע?


הנאשם העיד בבית המשפט כי לא היה בכוונתו לפגוע בצעירה, קל וחומר בשמה הטוב. לטענתו, פעל הוא בעידנא ריתחא ומדובר במעשים העולים כדי "פליטת פה" בלבד. לטענת הנאשם, כשם שקללות בקרן רחוב אינן מהוות עילה להגשת תביעה בבית המשפט, כך גם "פליטת פה" ברשת חברתית אינטרנטית אינה יכולה לעמוד לו לרועץ. כמו כן, הנאשם ציין בפני בית המשפט כי התנצל בפני המתלוננת, הסיר את תמונותיה ובכל מקרה – שמה לא הופיעה בשום מקום על ידו.


בית המשפט הרשיע את הנאשם וקבע כי דבריו של האחרון ברשת החברתית הינם "פרסום" על פי הגדרתו בחוק איסור לשון הרע. השופט, ערן קוטון, קבע כי כל אימת שלא קיימת הגבלה על מספר האנשים החברים ברשת ה"פייסבוק", מגביר העניין את הסיכוי של היחשפות הדברים לציבור רחב יותר ויותר.

 

זאת ועוד, השופט קוטון הוסיף כי גם לגופם של דברים מדובר בלשון הרע, שכן הצירוף בין הדברים לתמונות אינו משתמע לשני פנים. האדם הסביר מייחס את הדברים למתלוננת, חרף היעדר שמה מן התמונות.


מכל האמור לעיל, בית המשפט השלום קבע כי יש להטיל קנס על הנאשם ועליו לפצות את המתלוננת בסכום של 50,000 שקלים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.