www.what2do.co.il

פיצויים למפגיני שיח ג`ארח בעקבות מעצרי שווא

דרגו את המאמר

פיצויים למפגיני שיח ג`ארח בעקבות מעצרי שווא

פיצויים למפגינים בירושלים בגין מעצרי שווא

 

מדי שבוע מתקהלים פעילים בארגוני שמאל לשם הפגנה כנגד ההתיישבות יהודית בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים. מדובר בנוהל קבוע של הפגנה אשר ידוע לכל ומפורסם לעיתים באמצעי התקשורת. משטרת ירושלים מנהלת מלחמה של ממש כנגד מפגינים אלו, בין האשר בגין אירועי אלימות תכופים בשכונה הירושלמית כגון יידוי אבנים, ניסיונות דריסה וכדומה.

 

מצד אחד, חופש הביטוי וחופש ההפגנה מהווים את עקרונות היסוד במשטר הדמוקרטי. מצד שני, ביטחון הציבור אמור אף הוא לעמוד לנגד עיני המשטרה. עם זאת, מעצרי שווא אינם יכולים לשרת, לא את האינטרס האחד ולא את האינטרס השני. דוגמא לכך ניתן היה לראות בפסק דין אשר ניתן בתביעת פיצויים בגין מעצר פעילי שמאל.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בית המשפט שחרר את המפגינים ממעצרם ללא תנאים, וזאת לאחר שסרטון אשר צולם על ידי המשטרה הוכיח כי לא הייתה במקום הפרת סדר או התקהלות במספר אשר עולה על מספר המפגינים המותר ללא רישיון. כמו כן, בהחלטת בית המשפט הוכח עוד כי המפגינים לא ביצעו כל עבירה אשר הצדיקה את מעצרם. בעקבות מעצר השווא, הוגשה על ידי המפגינים תביעת פיצויים כנגד המשטרה.

 

פיצויים וביקורת על המשטרה


בית המשפט דן בפסק דינו בחשיבותה של הזכות להפגין וקבע כי הבעת דעה - בעד או נגד - אינה אלא חלק מיסודותיו הבסיסיים ביותר של המשטר הדמוקרטי. מדובר אפוא בלא פחות מנשמת אפו של משטר זה, אשר על מזבחה שלמו אלפי בני אדם, בעבר ובהווה, בחייהם.

 

חברה אשר מטרתה הינה להתקדם מבחינה דמוקרטית אינה יכולה להרשות לעצמה להגביל את זכות ההפגנה שלא כחוק וכאשר לא מתבצעת הפרת סדר המצדיקה זאת. הדברים נאמרים במקרה דנן כלפי שלוחיה של המדינה – הם שוטרי משטרת ישראל. בית המשפט הוסיף וקבע כי ישנם מקרים רבים בהם ידה של המשטרה קלה על ההדק ועליה להפנים את זכותם של האזרחים להפגין.

 

בפסק הדין נכתב כי לא הייתה סיבה לעכב או לעצור את תובעים, ולא הוכחה כי הייתה קיימת ודאות קרובה לסכנה לביטחון הציבור. השופט אף מתח ביקורת חריפה על הצבת איסור השתתפות בהפגנות למשך תקופה כתנאי לשחרורם של התובעים ממעצר. דברים אלו, קבע השופט, מנוגדים למשטר הדמוקרטי ונועדו לצמצם את חופש הביטוי של המפגינים. אי לכך, נקבע כי המשטרה תפצה את התובעים בכל סכום התביעה, ובהוצאות משפט בשיעור 2,500 שקלים עבור כל אחד מהם.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.