www.what2do.co.il

פיצויים מחברת תעופה בגין נזקי גוף במהלך גלישה על מגלשת חירום

דרגו את המאמר

פיצויים מחברת תעופה בגין נזקי גוף במהלך גלישה על מגלשת חירום

למעלה מחצי מיליון שקלים בגין פציעה במגלשת חירום במטוס

 

מהו היקף אחריותה של חברת תעופה בעקבות נזקי גוף אשר נגרמו לנוסעת בעת ירידה ממטוס באמצעות מגלשת חירום? האם רובץ אשם תורם לפתחה של התובעת והאם היא נפגעה בשל דחיפה מצד אחד מאנשי הצוות? שאלות אלו עמדו במרכזו של פסק דין אשר במסגרתו נפסקו לתובעת פיצויים בסך למעלה מחצי מיליון שקלים.

 

התובעת ובעלה טסו לברלין בטיסה של ישראייר, כאשר הטיסה התבצעה במטוס שהחברה הישראלית החכירה מחברת תעופה זרה. על סיפון המטוס היו קברניט וצוות של שש דיילות. נחיתת המטוס בבירת גרמניה לוותה במכה חזקה ומיד לאחר מכן הבחין הצוות כי ישנו עשן במטוס. אי לכך, הקברניט הורה לנוסעים לפנות את המטוס בנוהל פינוי.

 

לאחר הודעה זו הגיעו לאזור המטוס צוותי חילוץ, מכבי אש, אמבולנסים וכוחות משטרה. דיילות המטוס כיוונו את הנוסעים אל עבר דלתות היציאה ובפתח כל דלת נפרשה לטובת הירידה מגלשת חירום. המטרה הייתה להוריד את הנוסעים על ידי גלישה עד לקרקע בטוחה. הנוסעים נחתו כולם בשלום למעט התובעת.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

התובעת טענה כי כתוצאה מהגלישה נגרמו לה נזקי גוף בידה. אי לכך, התובעת ובעלה הגישו תביעת פיצויים כנגד ישראייר לבית משפט השלום בתל אביב. לטענת התובעת, על מנת לזרז אותה לגלוש היא נדחפה על ידי דייל מטעם ישראייר. לחילופין, התובעת טענה כי היא זכאית לפיצויים, נוכח נסיבות המקרה ונוכח הנזק אשר נגרם כתוצאה מהאירוע.

 

חברת ישראייר הכחישה את חבותה מכל וכל. הנתבעת טענה כי לא היו דיילים על צוות המטוס ואין ממש בטענותיה של התובעת בנוגע ל"דחיפתה" למגלשת החירום. זאת ועוד, ישראייר הוסיפה כי על פי האמנה, האירוע איננו תאונה בגינה היא חייבת בפיצויים.

 

הנוסעים לא תודרכו כיצד לרדת במגלשה

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את התביעה ועבור התובעת נפסקו פיצויים בסך כ-630,000 שקלים. השופטת, יעל הניג, קבעה כי גרסתה של התובעת בדבר דחיפתה הייתה מהימנה בעיניה. בפסק הדין נכתב כי יש לבכר את גרסתה של התובעת לכך שאדם אשר זהותו איננה ידועה דחף אותה למגלשת החירום על מנת להאיץ בה. אי לכך, התובעת החליקה על המגלשה תוך שהיא נפגעת בידה.

 

לגבי אחריותה של ישראייר כלפי התובעת, נכתב בפסק הדין כי אין ספק שקיימת בין הצדדים חובת זהירות מושגית. כמו כן, ישראייר הפרה כלפי התובעת את גם את חובת הזהירות הקונקרטית. נפסק כי הנתבעת לא נקטה באמצעים הסבירים המצופים ממנה בסיטואציה כגון דא.

 

צוות המטוס לא הדריך את הנוסעים בנוגע לאופן בו הם צריך להתגלש על מגלשת החירום ולא נעשתה כל פעילות למנוע פאניקה ובהלה מצד צוות הנתבעת. כמו כן, טענותיה של החברה הנתבעת בדבר אשם תורם מצידה של התובעת נדחו אף הן.

 

"אף אם ניתן היה להוכיח שנזקיה של התובעת נעוצים בה עצמה, לא ניתן לצפות מנוסעת בסיטואציה כזו לבצע הערכה רציונאלית של תנאי הזירה ולפעול בקור הרוח המתבקש", כתבה השופטת. לגבי הנזק, השופטת קבעה כי הוכח שהתובעת סובלת מנכות בשיעור של 33% וכן נפסקו עבורה פיצויים בגין כאב וסבל בסך של 200,000 שקלים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.