www.what2do.co.il

פרסום תמונות מטקס חינה בדואי, האם פגיעה בפרטיות?

דרגו את המאמר

פרסום תמונות מטקס חינה בדואי, האם פגיעה בפרטיות?

תביעה בגין פגיעה בפרטיות בעדה הבדואית


האם פרסום תמונות מטקס חינה שהתקיים בעדה הבדואית, מהוות פגיעה בפרטיותם של הזוג הנשוי? האם מדובר בפגיעה בפרטיות למרות שצלם הטקס הציג את חוזה ההתקשרות ובו סעיף המתיר לפרסם תמונות מהאירועים באינטרנט. תביעה זו, שעניינה פגיעה בפרטיות, הגיעה לפתחו של בית המשפט בראשון לציון.


התובעים, בני זוג צעירים המתגוררים בכפר ליד רמלה, טענו כי טקס החינה בעדה הבדואית הינו טקס יחיד במינו, בו לובשת הכלה המיועדת בגדים חושפניים במיוחד (בניגוד ללבושה בכל ימות השנה). אי לכך, פרסום תמונות מסוג זה מהוות פגיעה חמורה בפרטיותה ועל כן הם זכאים לפיצויים גם ללא הוכחת נזק.

 

      קראו גם בתחום:

 

הצלם הציג לעומתם את חוזה ההתקשרות בין הצדדים, שהושג בינו לבין בן משפחתם של בני הזוג, ובו סעיף המתיר פרסום תמונות מהאירועים באתר האינטרנט של חברת הצילום.


בני הזוג טענו כי לא חתמו הם על החוזה שהוצג, ולא ניתן לראות גם את חתימתו של בן משפחתם אשר "סגר" את העסקה. כמו כן, בני הזוג הוסיפו כי גם במידה והיה בן המשפחה חותם על חוזה זה, לא הייתה חתימתו קבילה שכן הוא לא הוסמך מטעמם לחתום על סעיף הפוגע בפרטיותם.


האם נתנו בני הזוג את הסכמתם במסגרת החוזה?

 
סעיף 1 לחוק הגנת הפרטיות קובע: לא יפגע אדם בפרטיות של זולתו ללא הסכמתו. הסכמה מוגדרת בחוק הגנת הפרטיות כ-"הסכמה מדעת, במפורש או מכללא". בבית המשפט לא הייתה מחלוקת כי ההזמנה כוללת הסכמה לפרסום התמונות באתר האינטרנט. כמו כן, הצדדים הסכימו על כך שההזמנה אינה נושאת את חתימת מי מבני הזוג או חתימה אחרת כלשהי, ואף לא את חתימת בן משפחתם.

 


הצלם טען כי במהלך השנים האחרונות, סיפק הוא למשפחת התובעים שירותי צילום עבור עשרות אירועים שונים. לדבריו, ההתקשרויות נעשו כולן באמצעות בן המשפחה של הזוג הצעיר, אשר היה מקשר בין בני המשפחה לנתבעים, מגיע למשרדם "סוגר" את האירועים, ולאחר מכן משלם עבורם.
פרטיותו של אדם מעוגנת בסעיף 7 לחוק יסוד:

 

כבוד האדם וחירותו. מן הפסיקה ידוע כי אין מדובר בזכות חוקית "סתם" אלא בזכות חוקתית מן המעלה הראשונה. לא זו אף זו - במקרים רבים קובע החוק כי ויתור על זכות זו אינו מתגבש אלא אם ניתן בכתב. במילים אחרות – הזכות לפרטיות שייכת לדרגה גבוהה ביותר במשפט הישראלי. אי לכך, מכאן נגזרת גם דרגת הוודאות הגבוהה הנדרשת כתנאי להסקת מסקנה על ויתור עליה.

 

זכות הפרטיות - זכות ממעלה ראשונה


במקרה דנן, מי שהופיע בפני הנתבעים לא היו בני הזוג עצמם, אלא צד ג’ – בן המשפחה. בן המשפחה לא חתם על ההזמנה וההסכמה לפרסום התמונות באתר לא הופיעה בטקסט בולט וברור בהזמנת השירות. בית המשפט קבע כי הסכמה זו הייתה "מובלעת בתוך התנאים הכלכליים של ההתקשרות החוזית".


"סבורני כי לצורך הוכחת הסכמה על זכות מן המעלה העליונה כגון הזכות לפרטיות, יש לשכנע את בית המשפט כי התובעים ויתרו על הזכות באופן ברור ומודע", סיכם השופט את החלטתו. לפיכך, הוכח בבית המשפט כי הופרה הזכות לפרטיות של התובעים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.