www.what2do.co.il

מועצה מקומית תפצה בעל מטע עצי זית בגין רשלנות בטיפול במערכת ביוב

דרגו את המאמר

מועצה מקומית תפצה בעל מטע עצי זית בגין רשלנות בטיפול במערכת ביוב

פיצויים בעקבות רשלנות בטיפול בקו ביוב ונזק למטע עצי זית


תא"מ 13875-10-10


מועצה מקומית אשר לא עשתה די על מנת למנוע זרימת מי ביוב למטע עצי זית, תשלם לבעל החלקה פיצויים בגין נזקים אשר נגרמו לו כתוצאה מהצפת השטח החקלאי. בית המשפט בחן את נסיבות המקרה, אל מול פעולותיה של המועצה בתור האחראית על מערכת הביוב, וקבע כי עסקינן ברשלנות מקצועית. אי לכך, נפסקו לתובע פיצויים בגין נזקיו.


התובע במקרה דנן היה אחד משלושת בעליה של חלקת אדמה. בשטחו הוא גידל עצי זית לייצור שמן. לדבריו, מראשית שנת 2010 החלה זרימה חזקה של מי ביוב משוחת ביוב אל תוך שטח חלקתו. התובע טען כי מי הביוב הגיעו לגובה של 20 ס"מ, גרמו לריח רע, יצרו סחף אדמה ומנעו ממנו לעבד את הקרקע. אי לכך, טען התובע, אני זכאי לפיצויים. הצדדים היו חלוקים בנוגע לאירוע ההצפה אשר בגינו הוגשה התביעה.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט נדרש אפוא לבחון האם הנתבעת, המועצה המקומית, הפרה את חובת הזהירות הקונקרטית במקרה המדובר. חובת הזהירות הקונקרטית, בניגוד לחובת הזהירות המושגית אשר מגדירה את מערכת היחסים בין הנתבע לתובע, נבחנת בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי. במקרה דנן, בית המשפט קבע בראשית החלטתו כי אין ספק שהמועצה הייתה האחראית על מערכת הביוב המדוברת. נקבע כי אחריות זו קיפלה בתוכה גם את החובה לדאוג לתקינות ולתפעול מערכת הביוב.

 

המועצה לא עשתה די על מנת למנוע את ההצפות

 

דהיינו, היה על המועצה לנקוט ב"אמצעים סבירים ויסודיים" על מנת למנוע הצפות של מי ביוב בשטח חלקתו של התובע. נציג המועצה הודה כי המועצה התקינה את קו הביוב וידעה כי השוחה בגבול החלקה של התובע הייתה השוחה האחרונה. כמו כן, מדבריו של הנציג עלה כי המועצה ידעה על ניסיונות של אנשים להתחבר באופן פיראטי לקו הביוב ולכך שפעולותיהם של האחרונים "הובילו לזרימת ביוב במרחק של כ-300 מ' מהחלקה של התובע".

 

בית המשפט קבע כי ידיעת שתי העובדות הנ"ל הייתה יכולה להקנות למועצה את הצפייה כי עלולות להיווצר במקום פריצות של מי ביוב לשטח חלקתו של התובע. כמו כן, בית המשפט קבע כי לא רק שהמועצה הייתה יכולה לצפות את הנזק, היה עליה לפעול על מנת למנוע אותו. עם זאת, כאשר נשאל נציג המועצה כיצד פעלה האחרונה בנושא, תשובותיו לא היו מספקות.

 

נציג המועצה טען כי ההתמודדות עם ההתחברות הפיראטית לקו הביוב הייתה על ידי "פגישה עם ועד הכפר ובקשה כי ייעשה מה שניתן לעשות". בשלב מאוחר יותר, משהפגישה עם ועד הכפר לא העלתה תוצאות, המועצה החלה לשאוב מים בשוחה האחרונה באמצעות משאית והניחה מיכל אגירה במקום במטרה למנוע את פריצת מי הביוב לשטח של התובע. מאחר וצצו במשאבה תקלות, חדשות לבקרים, אמצעים אלה התגלו כ"בלתי מספיקים".


"למרות מצוקתו של התובע, במשך שנה וחצי המועצה לא מצאה מענה משביע רצון אשר היה יכול למנוע את גלישת מי ביוב לשטח", נכתב בפסק הדין, "הפתרונות שננקטו, באמצעות משאית, מיכל אגירה ומשאבות, לא מנעו גלישה זו. הקלקולים התכופים של המשאבות ואי נקיטת צעדים נוספים הצביעו על כך שהמועצה לא עשתה את כל אשר היה דרוש על מנת למנוע את גלישת מי הביוב והצפת שטח החלקה של התובע".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.