www.what2do.co.il

קיזוז תגמול נכה נצרך מקצין התגמולים בגין קבלת קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 2.0 מתוך 5

קיזוז תגמול נכה נצרך מקצין התגמולים בגין קבלת קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי

זכות קצין התגמולים לנכות קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי מתשלומי תגמול נצרך


סעיף 7(ג) לחוק הנכים קובע כי נכה אשר זכאי לתגמול נצרך, אך הוא מקבל קצבה או תשלום אחר כיוצא בזה לפי חוק אחר, לפי הסכם אחר, או הסדר כלשהו, ישולם לו תגמול הנצרך תוך ניכוי סכום הקצבה. וזאת כל אימת שלא יפחת הסכום על התגמולים הרגילים המפורטים בסעיף 5 לחוק הנכים.

 

המערער היה לוחם ביחידת החילוץ של חיל האוויר, והוכר בתום הליכים שונים כנכה צה"ל לפי חוק הנכים. נקבעה לו נכות בשיעור של כ-98% בגין פגיעות שונות אשר נגרמו במהלך השירות הצבאי. המערער הוכר גם כמי שזכאי לקבל, בהתאם לסעיף 7(א) לחוק הנכים, תגמול נצרך. סעיף זה קובע כי נכה אשר דרגת נכותו הינה 50% או יותר, והוא נצרך, יזכה בתגמולים מוגדלים.


בשנת 2000 הוכר המערער על ידי המוסד לביטוח לאומי כבעל נכות כללית בגין פגימות נוספות, אשר לא הוכרו על ידי קצין התגמולים כנובעות מהשירות הצבאי. בעקבות הכרה זו, החל המערער לקבל מהמוסד לביטוח לאומי קצבת נכות. לאחר שנודע לקצין התגמולים כי המערער מקבל קצבה מהביטוח הלאומי, הוחלט על ניכוי קצבה זו מתגמול הנצרך המשולם למערער מכוח חוק הנכים.

 

"נטיית הלב תהיה שלא לקזז, אך החוק מורה אחרת"


המערער הגיש ערר על החלטה זו, וחברי הוועדה קיבלו את הערעור. חברי הועדה קבעו כי סמכותו של קצין התגמולים לנכות מתגמול נצרך של נכה כל קצבה או תשלום לפי חוק אחר או הסדר כלשהו, נוגעת לנכות הנובעת מאותו אירוע. לאמור, יש למנוע תגמול כפול בעבור אותה הנכות. קצין התגמולים ערער על החלטה זו לבית המשפט המחוזי, וערעורו התקבל.

 

בפסק הדין במחוזי נקבע כי בעוד שתגמול בסיסי, בהתאם לסעיף 5 לחוק הנכים, נגזר מדרגת הנכות של הנכה, הרי שתגמול נצרך לא ניתן רק בשל דרגת הנכות, אלא גם בעקבות העובדה כי נכותו של הנכה מונעת מהאחרון להתפרנס למחייתו. בנסיבות אלה, נקבע כי אם הנכה מקבל קצבה מהמל"ל, שאף מטרתה הינה לאפשר לו לקבל את הכסף הדרוש למחייתו, הרי שאין מניעה לנכות את הקצבה מהתגמול הנצרך. אין זה משנה האם מקורן של הנכויות הינו באירוע אחד או באירועים נפרדים.

 

      קראו עוד בתחום:


"נטיית הלב תהיה לתור אחר דרך שתאפשר להותיר בידיו של הנכה כל תשלום שזכה לו, בלא לנכות תשלום אחד מזה האחר", נכתב בפסק הדין, "עם זאת, חשוב לזכור כי תכליתם של החוקים הסוציאליים הינה ליתן הכנסה בידי הנזקק לצורכי מחייתו, אך קיימות בהם גם הגבלות על מנת שלא ליתן לנזקק כפל תשלום".

 

בית המשפט קבע כי, למרבה הצער, אין להיעתר לבקשתו של המערער בעניין זה. חוק הנכים אמנם ראוי לפרשנות על דרך הנדיבות וההרחבה, אך גם גישה ליברלית זו – מגבלות בחובה. "אסור כי פרשנות החוק לא תעמוד בהתאם ללשון הברורה של דבר החקיקה", נכתב בפסק הדין.

 

סעיף 5 לחוק הנכים קובע כי נכה אשר דרגת נכותו גבוהה מ-10% יזכה בתגמול בסיסי – אחוז אחד משכרו הקובע לכל אחוז בדרגת נכותו. סעיף 7(א) קובע תגמול מוגדל, מעבר לתגמול הבסיסי, אך מתמקד גם בשאלה – האם הנכה נצרך. דהיינו, אינו מסוגל להשתכר למחייתו ואין לו הכנסה מספקת לשם כך. מטרתה העיקרית של הוראת החוק הנ"ל הינה לספק לצרכים לאותם נכים נצרכים מעל דרגת נכות מסוימת. תכלית דומה עומדת מאחורי קצבת הנכות הכללית המשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי.

 

במילים אחרות, תכלית התגמול לפי חוק הנכים דומה לתכלית הקצבה לפי חוק הביטוח הלאומי. לאמור, קצין התגמולים נדרש לבדוק האם הנכה הנצרך, אשר החוק ביקש לאפשר לו קיום בכבוד, מקבל כבר קצבה ממקור אחר – אם לאו.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.