www.what2do.co.il

חישוב נזק גולמי באובדן רכב - התייחסות להנחות במוסך כזה או אחר

דרגו את המאמר

חישוב נזק גולמי באובדן רכב - התייחסות להנחות במוסך כזה או אחר

 

חישוב נזק גולמי באובדן רכב - התייחסות להנחות במוסך כזה או אחר

 

שופט בית המשפט, ישעיהו שנלר, קבע כי שמאים אשר בוחנים את הנזק הגולמי אשר נגרם לרכב עקב תאונה, צריכים להתעלם מהנחות שונות הניתנות לחברת ביטוח זו או אחרת. קביעה זו, קבע השופט, הולמת את תכלית חוק חוזה הביטוח שנועד להגן על הציפיות הסבירות של המבוטח.


המחלוקת בדבר אופן חישוב השווי הגולמי של הנזק עמדה לדיון בערעור קודם בתיק. הצדדים הציגו ראיות שונות ביניהן הנחיות משרד התחבורה. בהנחיות אלו צוין כי ביחס לחלקי חילוף, בעת התמחור של המחיר, לא יבואו הנחות ועמלות בחשבון, אלא יחושב מחירם בשוק החופשי.

 

מהנחיות אלו עלה כי משרד התחבורה לא התייחס לכאורה לנושא ההנחות בגין ביצוע העבודה. הצדדים הסכימו כי אם היה מדובר רק בהתעלמות מהנחות על החלפים, תוך חישוב ההנחות בגין העובדה, אובדן הערך לא היה מגיע ל – 50% משווי הרכב. מאידך, אם היו מתעלמים מהנחות בגין עבודה, אזי האובדן היה מגיע לשיעור של מעל ל – 50%, שהוא השיעור אותו קבעו הצדדים לעניין זה בפוליסה.


דיון והחלטה


השופט קבע כי הנחיות משרד התחבורה המדוברות אינן קובעות באופן בלעדי את נוהל העבודה בכל מקרה ומקרה, אך יש בהם כדי לסייע. גורם נוסף אותו יש לקחת בחשבון בעת חישוב המחיר הראוי הוא חוזה הביטוח וכוונת המתקשרים בחוזה זה. בהתאם לפירוש הפסיקה חוזה זה, הלקוח שהינו המבוטח משלם פרמיית ביטוח מסוימת לפי תנאי שנקבע בפוליסה.

 

במקרה דנן, מדובר היה על תנאי של 50% כמבחן הקובע לשאלה בדבר אובדן שיחשב כמלא. המבוטח הסתמך על תנאי זה, כך שבסופו של יום, כאשר רכבו נפגע באופן שהאובדן היה מעל לכל שיעור, ידע כי יקבל את אשר זכאי הוא בהתאם לתנאי הפוליסה. הפוליסה לא התנתה כי תיקון הרכב יעשה במוסך הסדר, אך ייתכן כי יוענקו הטבות למי שפונה למוסך כזה.

 

לכן, המבוטח היה רשאי לפנות לכל מוסך אשר הוא היה חפץ בו, ואז השמאי היה נדרש לבחון את עלויות החלפים והעבודה. השופט ציין כי היות ולא מדובר על גוף מוסדי כזה או אחר, הרי לא תתקבל הנחה ועל כן השמאי יקבע את הנזק הגולמי בהתאם למחירון המוסך, כל עוד סביר הוא. לאור זאת, אין ולא צריכה להיות משמעות למצב בו השמאי קבע את שווי הנזק בהתאם להבאת הרכב למוסך הסדר אשר מעניק הנחה לחברת הביטוח.

 

כלומר, כל עוד אין חובה על המבוטח לתקן את מכוניתו במוסך הסדר, המבחן לקביעת שווי הנזק צריך להיות אובייקטיבי ללא קשר למוסך. השופט ציין כי אין מקום שהמשיבה תהנה מהנחות מסוימות רק כי המבוטח גרר את רכבו למוסך הסדר.

 

לו השופט היה מותיר את קביעת בית המשפט קמא על כנה, היה נוצר מצב בו בגין אותה תאונה ואותו נזק, יכול וביחס למבוטח אחד יקבע כי חל אובדן בהתאם למחיר מוסך אחד שאינו מוסך הסדר, וביחס לאחר, לא חל אובדן היות והלה פנה למוסך הסדר.

 

תוצאה זו אינה רצויה לדעת השופט ופוגעת ביכולת ההסתמכות של המבוטח על חוזה הביטוח. על פי החלטת השופט, המסקנה המתבקשת במקרה הייתה שעל שמאים להתעלם מהנחות הניתנות על ידי המוסך, בין ביחס לחלפים ובין ביחס לעלות העבודה כאשר הם בוחנים את הנזק הגולמי לרכב. בפרט הודגש כי יש להתעלם מכל הנחה שניתנת לחברת ביטוח זו או אחרת על מנת שלא לפגוע במבוטח. השופט העביר המלצותיו לצדדים והורה על מחיקת הערעור ללא הוצאות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.