www.what2do.co.il

מי ישלם פיצויים בגין נזקי שיניים שנגרמו לתלמיד בבית הספר בתאונה בהפסקה?

דרגו את המאמר

מי ישלם פיצויים בגין נזקי שיניים שנגרמו לתלמיד בבית הספר בתאונה בהפסקה?

נזקי שיניים בעקבות תאונה בבית הספר - פיצויים


(ת"א) 51531/08 תא (ת"א) 51531-08


תלמידים רבים נוהגים להשתולל בזמן ההפסקה שבין השיעורים. לעיתים, התלמידים מבצעים פעולות אשר מסכנות את בריאותם וגופם. האם אפשר להגיש תביעה כנגד בית הספר ומשרד החינוך בשל תאונת תלמיד במהלך הפסקה? מהי אפוא חובת האחריות המוטלת על המוסד החינוכי במקרים אלה? כמו כן, האם ניתן לזקוף אחריות לתאונה גם על התלמיד, וזאת חרף היותו קטין?

 

      קראו עוד בתחום זה:


התאונה במקרה דנן אירעה כאשר תלמיד טיפס על שולחן בבית הספר אשר היה שבור ורעוע. התלמיד טען כי הוא נפל מהשולחן וכתוצאה מכך ספג נזקים קשים בשיניו. ב"כ התובע טען כי על המדינה, אשר הפעילה את בית הספר, מוטל לפצות את מרשו בגין נזקיו. לדבריו, מנהלים ומורים בבתי ספר מחויבים לשמור ולפקח על תלמידיהם גם במהלך ההפסקה שבין השיעורים. כמו כן, הדגיש ב"כ התובע, על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, מנהל בית ספר חייב לזהות מוקדי נזק פוטנציאליים וליקויים המסכנים את התלמידים. הודגש כי השתובבות תלמידים במהלך ההפסקה הינה תופעה צפויה וידועה.


נציגי בית הספר, ובראשם מנהלת המוסד, טענו כי נפילתו של התובע במקרה דנן הייתה "מצב לא שגרתי". כמו כן, נטען כי לא היה ידוע על "משחק שכלל טיפוס על שולחנות" אשר התנהל בין כותלי המוסד החינוכי (לטענת התביעה) מדי הפסקה. התובע וב"כ טענו מנגד כי התעלמותה של המנהלת אומרת דרשני. לטענתם, דברי המנהלת הצביעו על "התחמקות מאחריות ואוזלת יד בפיקוח על התלמידים".


האם מדובר במעשה "מסוכן ובלתי סביר"?


התובע טען כי אב הבית של המוסד החינוכי, אשר היה הגורם האחראי על תקינות הציוד בבית הספר (לרבות השולחנות בכיתות), לא היה יכול למצוא את מלוא הליקויים וזאת משום שהוא עבד לבדו על 18 כיתות. אב הבית העיד כי הוא וידא בכל בוקר את תקינות השולחנות. התובע, תוך חישוב קצר, הוכיח שמדובר בזמן של כ-22 שניות לכיתה. לדבריו, לא היה מדובר בזמן סביר לעמידה על תקינות הציוד.


הנתבעות טענו כי התובע, בבואו לטפס על השולחן, "עשה מעשה מסוכן ובלתי סביר". לטענתן, השולחן לא היה יכול לשאת את מלוא משקלו של התובע וכתוצאה מהעלייה עליו, נשברה הפלטה העליונה והשולחן נשבר. דהיינו, הנתבעים טענו כי האחריות לאירוע רבצה כולה לפתחו של התובע, וזאת חרף היותו בן 13 במועד האירועים.


בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל. עם זאת, נקבע כי יש לייחס לתובע אשם תורם בשיעור של 50%. דהיינו, נקבע כי התובע היה אחראי למחצית מנזקיו, וזאת בשל הסתכנותו ושובבותו חסרת האחריות. בפסק הדין נקבע כי המדינה והמועצה המקומית (הנתבעות במקרה דנן) היו צריכות לדאוג, מתוקף אחריותן, לתחזוקה ולשימור של כיתות בית הספר. מבחינת המדינה, המפעילה את בית הספר, נקבע כי האחריות אשר הוטלה עליה נבעה מכך שהיא הייתה אמורה לדאוג שעובדיה, דהיינו - במוסד החינוכי, יעמדו תמיד על המשמר עם הנעשה בבית הספר (ועם תלמידים במהלך ההפסקה בפרט).


לאמור, בית המשפט הדגיש כי מוטל על עובדי בית ספר לדאוג להסרת מפגעים ו/או להפסקת השתוללויות מסוכנות של התלמידים. באשר לאחריות המועצה, נקבע כי ניתן להטיל עליה אחריות מכוח חובתה לפקח על הגופים ו/או הארגונים בפועלים בשעריה. עם זאת, כפי שצוין לעיל, בית המשפט ייחס לתובע גם אשם תורם מבחינתו. "התובע, למרות שהיה בעת התאונה נער בן 13, הבין היטב כי תפקידו של השולחן היה למטרת כתיבה בלבד ובוודאי לא כדי לעלות עליו", נכתב בפסק הדין, "התובע הבין היטב גם את הסיכון מרצון אשר הוא לקח על עצמו בעת שעלה של גבי השולחן".


הפיצויים שנפסקו לתובע (לפני ניכוי אשם תורם):

 

  1. נזקי שיניים - פיצויים בסך 33,450 ₪.
  2. הוצאות רפואיות ונסיעות לעבר ולעתיד - 26,500 ₪.
  3. כאב וסבל - 30,000 ₪.
     
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות תלמידים - תאונות ילדים

את מי תובעים במקרה של נזקי גוף לילד לאחר תאונה? האם ילדך מבוטח בפוליסת ביטוח? מאמרים , פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות ברחוב - תאונה בשטח ציבורי

נפגעת עקב מפגע ברחוב? נגרם לך נזק? מאמרים, פסקי דין ופנייה אל עורכי דין באתר... 

חיה מועדת - נשיכת כלב

את מי תובעים במקרה של נשיכת כלב? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הנזיקין... 

זכויות נפגעי עבירה| קורבנות משפט פלילי ועבירות מין

חשוב מאוד כי נפגעי עבירה יכירו את החוק ויהיו מודעים לזכויותיהם. עמידה על זכויותיכם כנפגעי עבירה יכולה לסייע רבות בהתמודדות עם המשקעים .... 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

עצות להכנת תביעת פיצויים כולל טיפול רפואי, עורך דין

נפגעת? איך להיזהר מטעויות בדרך להכנת תביעת פיצויים מקצועית ... כנסו ותרוויחו! 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

שאלות ותשובות - נזקי גוף

נפגעת בתאונה? שאלות נפוצות שנשאלו ע"י גולשים בתחום הנזיקין - תאונות, נזקי גוף ופיצויים.... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.