www.what2do.co.il

פיצויים בעקבות נפילה במהלך ירידה מספינה

דרגו את המאמר

פיצויים בעקבות נפילה במהלך ירידה מספינה

פיצויים בעקבות נפילה מסולם מדרגות בספינה בהפלגה לטורקיה


בית המשפט השלום בתל אביב קבע כי חברת ספנות אשר מוציאה טיולי נופש לתורכיה, תפצה לקוח אשר מעד בירידה מן הספינה, וכתוצאה מכך נגרמה לו נכות רפואית בשיעור של 5%.

 

התובע, יליד 1976, טען שהחליק מהכבש משום שהמדרגות היו רטובות וכתוצאה מכך נחבל בראשו ובגבו. התובע נבדק על ידי רופא הספינה. ובתעודה הרפואית ציין הרופא שהמטופל לא איבד את הכרתו בעקבות הנפילה. התובע התלונן על כאבים באזור ע"ש גבי ומותני, אי לכך הוא נבדק על ידי רופא הספינה, אשר המליץ על אשפוזו של התובע להשגחה בבית החולים באלניה (התובע סרב להתאשפז).

 

      קראו עוד בתחום:


עם שובו של התובע מן ההפלגה הוא הלך להיבדק מספר פעמים בקופת חולים. רישום ראשון לעניין זה היה קיים כבר מיום 2.9.01 ובו נמצאה רגישות בגב תחתון ללא חסר נוירולוגי. בהמשך, המשיך התובע לבקר אצל רופאים שונים בקופת חולים (אורטופד, נוירולוג, רופא משפחה), עם תלונות חוזרות על כאבי ראש, בחילות והקאות, רגישות לאור, כאבי גב תחתון, כאבים ורדימות ברגל שמאל.

 

מחלוקת בין חוות הדעת של הרופאים


התובע תמך את תביעתו בחוות דעת של ד"ר קוריצקי, מומחה בנוירולוגיה, אשר העריך את נכותו כתוצאה מן הפגיעה בתאונה ב-10% לפי סעיף 34ב’ לתקנות הביטוח הלאומי. המומחה קבע כי התובע סובל מתסמונת פוסט חבלתית חלקית המתבטאת בכאבי ראש, שינויי התנהגות, הפרעות שינה ועייפות יתר.


חברת הספנות בדקה את התובע על ידי נוירולוג מטעמה, ד"ר בעז וולר. ד"ר וולר סבר כי מדובר היה בחבלה קלה בלבד, ללא מאפיינים של זעזוע מח. הבדיקה הנוירולוגית הייתה תקינה, ועל כן סבר האחרון כי לתובע לא נותרה כל נכות בתחום הנוירולוגי.

 

      קראו עוד בתחום:


מכיוון שנתגלעה מחלוקת בין המומחים, מינה בית המשפט מומחה מטעמו על מנת לקבל תמונה אובייקטיבית של מצבו של התובע. המומחה הרפואי מטעם בית המשפט סבר כי התובע סובל מתסמונת קלה של כאבי ראש מיגרנוטיים שלאחר חבלת ראש, המזכים אותו ב- 5% נכות נוירולוגית. כמו כן, התובע לא אובחן כסובל מנכות תפקודית כלל, גם לאור עיסוקו של האחרון כמוכר בגדים בחנות הבגדים של אביו.


שאלת האחריות


חברת הספנות ניסתה למשוך אחריותה מהאירוע והסתמכה על חוות דעתו של מהנדס ימי, אשר בדק את כבש המדרגות וקבע כי הוא נבנה בהתאם לכל התקנים והדרישות הבינלאומיות המחמירות ביותר. חברת הספנות ציינה כי מנהל המלון של הספינה, אשר היה עד לתאונה, ראה את התובע כאשר הוא מהלך ולרגליו כפכפי גומי ישנות (וכנראה החליק בעטיין).


בית המשפט קבע כי למרות שכבש המדרגות עמד בכל התקנים הדרושים, ניכר שחברת הספנות, אשר ידעה שהכבש היה רטוב באופן טבעי ממי ים, לא השכילה להזהיר את הנוסעים, בעל פה ועל ידי שילוט מתאים, מפני סכנת החלקה על המדרגות. השופטים קבעו כי מדובר בסכנה נסתרת שהנתבעת הייתה מודעת לה ואין לצפות מנוסעים היוצאים להפלגה קצרה של שלושה ימים להיות מודעים לה גם כן.


הפיצוי


התובע העמיד את דרישתו לפיצויים על כ-120,000 שקלים. חברת הספנות סברה, כי גובה הנזק הינו לכל היותר 10,000 ₪, אף שלטענתה לא רובצת עליה כל אחריות. השופטים קבעו, כי לאחר שנשקלו כל טיעוני הצדדים, ובהתחשב בנכות הרפואית שנקבעה לתובע ע"י המומחה מטעם בית המשפט, יש להעמיד את סכום הפיצויים על 28 אלף שקלים בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.