www.what2do.co.il

בעיות ברכיים כתוצאה משירות בקורס טיס יוכרו על ידי משרד הביטחון

דרגו את המאמר

בעיות ברכיים כתוצאה משירות בקורס טיס יוכרו על ידי משרד הביטחון

קשר בין שירות בקורס טיס לבין כאבי ברכיים

 

האם התקיים קשר סיבתי, רפואי ומשפטי, בין פגיעה כרונית בברכיו של חייל משוחרר לבין חלקו בקורס טיס בעת שירותו הצבאי? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בחיפה. ערעורו של החייל הוגש כנגד החלטתה של וועדה מטעם קצין התגמולים לדחות את תביעתו להכרה בזכות לפי חוק הנכים.

 

מדובר בחייל חדור מוטיבציה אשר התגייס לקורס טיס ונטל חלק באימונים המפרכים של היחידה המובחרת. המערער טען כי כחודש לאחר תחילת הטירונות, החל הוא לחוש בכאבים עזים בשתי ברכיו ובעיקר בברך שמאל. חרף העובדה שהכאבים החריפו, נמנע המערער מלהתלונן וזאת משום שחשש כי ינופה מהקורס היוקרתי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בשלב מסוים חתם המערער וויתור ולטענתו חתימה זו נבעה בשל מגבלותיו הפיסיות. עם זאת, מגבלות רפואיות אלו לא מצאו ביטוי בסיבה לחתימה על הוויתור. המערער טען כי לא ציין זאת בטופס הוויתור וזאת משני טעמים. ראשית, באותה התקופה לא ידע הוא כלל על האבחנה הקלינית והיה הוא סבור כי הכאבים יחלפו עם תום המאמץ הגופני העצום. שנית, המערער טען כי לא רצה לציין תלונות רפואיות שונות וזאת בכדי לא לפגוע בסיכוייו להתקבל ליחידה מסווגת אחרת (יחידת מודיעין מובילה בקריה).

 

תיקו בין חוות הדעת הרפואיות


חוק הנכים קובע כי נכות הינה איבוד כושר לפעול פעולה רגילה, או פחיתות של כושר זה, שבאו לחייל כתוצאה ממחלה, החמרת מחלה או חבלה שאירעו בתקופת השירות ועקב השירות. במסגרת הגדרה זו כלולים מספר אלמנטים אשר העיקרי ביניהם הינו הדרישה כי יתקיים קשר סיבתי בין הפגיעה לבין השירות הצבאי.

 

על מנת לעמוד בנטל זה, על הטוען לו להוכיח שני מבחנים מצטברים – הפגימה נוצרה תוך כדי השירות, והפגימה מקיימת קשר תוצאתי בין השירות לבינה.


בית המשפט נדרש לבחון כיצד להטות את כף הדין כאשר חוות הדעת הרפואית מצידו של המערער סתרה את חוות הדעת הרפואית אשר הוצגה על ידי קצין התגמולים. למעשה, השופטים הגדירו את היחס בין חוות הדעת הסותרות כמקרה של תיקו משפטי.


בית המשפט קבע כי יש לקבל את ערעורו של הטייס לשעבר ולקבוע כי מתקיים קשר סיבתי בין הפגיעה והנכות מהם הוא סובל לבין שירותו בקורס טייס. בפסק הדין נכתב כי תנאי השירות במקרה זה מצביעים על כך שהיו מספר תלונות מצידו של המערער על כאבים במהלך הטירונות. כמו כן, נקבע כי יש מקום לבוא לקראת המערער ולקבוע כי יתכן והיה בתנאי השירות כדי להחמיר במידה מסוימת את המחלה המהווה פגם מולד כאשר שיעור ההחמרה שנקבע עמד על 50%.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.