www.what2do.co.il

הכרה באלמנה של נכה צה``ל על ידי משרד הביטחון

דרגו את המאמר

הכרה באלמנה של נכה צה``ל על ידי משרד הביטחון

האם מחלת הסרטן נבעה ממחלת ניוון השרירים אשר הוכרה כנכות עקב שירות צבאי?

האם משרד הביטחון יכיר בזכויותיה של אלמנתו של נכה צה"ל לקבלת גמלה, במקום בו המנוח הוכר כנכה שירות הביטחון בגין מחלת ניוון שרירים, אך נפטר בעקבות מחלת הסרטן?

המנוח, יליד 1948, התגייס לשירות סדיר בצה"ל במאי 1968. שנה וחצי לאחר מכן, כאשר המנוח היה כבן 21 בלבד, בעת שירותו הצבאי, אובחן הוא כלוקה במחלת ניוון שרירים. משרד הביטחון הכיר בקיומו של קשר סיבתי בין מחלה זו לבין שירותו הצבאי של המנוח ולאורך חייו קיבל תגמולים כנכה צה"ל.

 

      קראו עוד בתחום:


בשנת 2002 אובחנה אצל המנוח מחלה ממארת בשלפוחית השתן, וכתוצאה ממחלה זו הוא נפטר, למרבה הצער, במאי 2003. אלמנתו של המנוח הגישה בקשה למשרד הביטחון, להכיר בה כאלמנת צה"ל בעקבות מותו של המנוח. השאלה במחלוקת הייתה – האם מותו של בעלה היה קשור לנכות המוכרת עקב ניוון שרירים?

 

הצבא דוחה את תביעתה

ועדה מטעם קצין התגמולים דחתה את בקשתה של האישה משום שהמנוח נפטר למעלה משבע שנים מן המועד בו לקה במחלה בגינה הוכר כנכה צה"ל. על פי טענת הוועדה, לא חלה החזקה לפיה "רואים אותו כמי שמת עקב שירותו". בגין החלטה זו של הוועדה, הגישה האלמנה ערעור לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

 

בערעורה טענה האישה כי אלמלא חלה המנוח במחלת ניוון השרירים, שהוכרה כנכות הנובעת מן השירות, היה גופו מסוגל לעמוד בטיפולים שקיבל ובהקרנות. לדבריה, עקב מחלת ניוון השרירים, גופו של המנוח לא עמד בטיפולים והוא נפטר בטרם עת. לדעת המערערת, הסתבכויותיה של מחלת ניוון השרירים הן שגרמו למנוח לחלות בסרטן, והטיפולים שקיבל בשילוב עם ההקרנות הביאו למותו.

 

האם קיים קשר בין מחלת ניוון השרירים לבין פרוץ הסרטן?


בית המשפט המחוזי דחה את ערעורה של האלמנה וקבע כי אין לשנות את החלטת הוועדה. ראשית, ערכאת הערעור איננה נוטה להפוך החלטות של ערכאה נמוכה, כל אימת שלא נטענת טענה משפטית קונקרטית לתוצאת ההליך (לדוגמא, בית המשפט לא פירש נכון את חוות דעת המומחים הרפואיים, המומחה הרפואי מכיר את אחד הצדדים או מי מטעמם וכו’). שנית,

השופטים קבעו כי דין הערעור להידחות גם לגופם של דברים. אפילו המומחה הרפואי מטעם האלמנה אמר בעדותו כי הקשר הסיבתי בין מחלת ניוון השרירים להתפתחות הסרטן איננו מוכח, וקיים סיכוי גם שאין כל קשר. לעומתו, המומחים מטעם ההגנה טענו כי התפתחות מחלת הסרטן בגופו של המנוח נבעה מפגם גנטי (אשר ברור שאין לא כל קשר לשירות הצבאי), שכן במשפחתו היסטוריה של סרטן באזורים אלו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.