www.what2do.co.il

משקלה של גרסה ראשונית בתביעה בגין תאונה שהינה תאונת דרכים

דרגו את המאמר

משקלה של גרסה ראשונית בתביעה בגין תאונה שהינה תאונת דרכים

משקלה של הגרסה הראשונית בתביעה בגין תאונת דרכים


תאונות דרכים מוכרות בקרב הציבור הרחב כתאונות בין הולכי רגל לרכבים ו\או בין רכבים לבין עצמם. חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, המעגן את זכותם של נפגעי תאונות לפיצוי מחברת הביטוח, מכיר בסיטואציות נוספות בגדר תאונות דרכים. לדוגמא, תאונה בה נגרמו נזקי גוף לאדם בעת שיצא מרכבו או כאשר ניסה להיכנס אליו.

 

על מנת שאירוע יוכר כתאונת דרכים על פי החוק, יש להוכיח קשר סיבתי בין התאונה לבין השימוש ברכב. לא אחת, אירועים אלו נמצאים במחלוקת בין הנפגעים לבין חברות הביטוח. מצד אחד, הנפגע טוען כי הנפילה הייתה קשורה לרכב, ומצד שני טוענת חברת הביטוח כי אין בין הדברים קשר סיבתי המקים זכאות לפיצויים. נטל ההוכחה לעניין זה מונח על כתפיו של התובע וכאשר מדובר בעדות בעל דין יחידה (דהיינו, לא היו עדים נוספים במקום ובזמן) עסקינן בנטל כבד במיוחד.

 

בתי המשפט מודעים לכך כי אנשים מן היישוב, אשר אינם בעלי השכלה משפטית, נוטים לשנות גרסאותיהם לאחר קבלת ייעוץ משפטי. אי לכך, משקל רב מיוחס לעדויות הנפגע בסמוך לאירוע, ובטרם פנה הוא להתייעץ עם עורך דין. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט השלום ברמלה.

 

קשר לרכב נולד לאחר ייעוץ משפטי


התובעת טענה כי ביום האירוע היא יצאה מביתה לעבודתה ומעדה במדרכה בדרכה לרכב. מדובר היה בעדות יחידה של התובעת, כנגד טענות הנתבעת בנוגע למקום התרחשות האירוע והקשר הסיבתי של מהלך הדברים עם הרכב המנועי. הנתבעת טענה כי גם אם ייקבע שהתובעת נפלה בדרכה לרכב, הגורם לנפילתה היה שבר במדרכה ולא התקיים קשר סיבתי עובדתי בין המכונית לבין הנפילה.


לדאבונה של התובעת, היא לא השכילה להציג גרסה אחת, מהימנה ועקבית, לאופן התרחשות האירועים. הסתירות בין גרסאותיה השונות, בעיקר בין הגרסאות הראשונות למאוחרות, הביאו את בית המשפט – בסופו של היום – לדחות את התביעה.


בתצהיר העדות הראשית טענה התובעת כי היא נפלה ומעדה כתוצאה משפה שבורה של המדרכה בסמוך לרכב. התובעת הוסיפה בתצהיר כי היא מעוניינת לציין שמפתח הרכב היה בידה והנפילה אירעה קרוב למכונית. בתעודת חדר המיון, לעומת זאת, נכתב רק כי התובעת נפלה ונחבלה. מול הביטוח הלאומי (התאונה הוכר גם בתור תאונת עבודה) הציגה התובעת גרסה נוספת. כאשר חוקרת המל"ל שאלה את התובעת כיצד היא נפלה, לא הזכירה התובעת את הרכב.

 

דברים ברוח דומה נכתבו בדו"ח מד"א אשר פינה את התובעת לבית החולים. בחקירה מול חוקר חברת הביטוח ציינה התובעת לראשונה כי היא הגיעה לרכב לפני התאונה והייתה בדרכה להיכנס למושב הנהג. בחקירה בבית המשפט ניסתה התובעת לחבר בין שלל הגרסאות, ובעיקר לדאוג לקיום קשר סיבתי בין הנפילה לרכב. לדוגמא, התובעת ניסתה לטעון, לפתע, כי היא הייתה קרובה לרכב ונפילתה הייתה על החלק האחורי שלו.

 

      קראו עוד בתחום:


במקרה דנן מדובר אפוא בעדות יחידה אשר לא נתמכה בראייה אחרת. השופטת קבעה כי היות והפרטים אינם מלאים ואינם מדויקים, לא עלה בידי התובעת להוכיח את האירוע ככזה שקושר אותה פיסית לרכב ואף לא ל'שימוש ברכב. כל שניתן לומר הוא כי התובעת נפלה בסמוך לרכב, כתבה השופטת, בכך לא די בכדי להקים זכאות לפיצויים.


משקל הגרסאות הראשונות


משקלן של הגרסאות הראשונות של התובעת, קל וחומר אלו אשר נמסרו לגורמים הרפואיים בטרם קבלת הייעוץ המשפטי, הינו רב. הלכה פסוקה היא כי ניסיון החיים מלמד שהגרסה הקרובה ביותר לאירוע הינה הגרסה התואמת את אופן התרחשות הדברים באופן הנכון ביותר. כמו כן, שינוי בגרסה זו מצריך הסברים למהות השינוי וסיבתו. בתי המשפט פסקו לא אחת כי גרסאות ראשוניות אלו הינן גרסאות "נטולות אינטרסים" שכן מהותן לקבל טיפול רפואי נכון והולם ולא לזכות ב"נקודות משפטיות" בעתיד.


לסיכום, נקבע כי כל שהוכח הוא שהתובעת נפלה בסמוך לרכב אך לא הוכח כי האחרונה הייתה בדרכה להיכנס למכונית ולהתחיל נסיעה. קרי, לתובעת לא היה כל קשר סיבתי לרכב שחנה במקום והיא טרם נכנסה אליו וטרם התחילה בנסיעתה. יצוין כי הדברים נכונים לא רק לתביעות העוסקות בתאונת דרכים. ככלל, במקרים בהם בעל דין מציג שתי גרסאות, מוקדמת ומאוחרת, חזקה על הגרסה המוקדמת שהיא הנכונה מבין השתיים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.