www.what2do.co.il

בנק הפר חובות גילוי ווידוא בעריכת פוליסת ביטוח חיים בצמוד למשכנתא

דרגו את המאמר

בנק הפר חובות גילוי ווידוא בעריכת פוליסת ביטוח חיים בצמוד למשכנתא

הפרת חובת גילוי ווידוא של הבנק בפוליסת ביטוח חיים עם נטילת משכנתא


עולים חדשים נטלו משכנתא אך בנק לאומי למשכנתאות לא יידע אותם כי הבעל לא בוטח בביטוח חיים. אי לכך, בית המשפט השלום בתל אביב קבע כי מדובר בהפרת חובות היידוע והגילוי. מדובר בבני זוג אשר הינם עולים חדשים, ובתם. בני הזוג רכשו דירה ועל מנת לממן את הרכישה נטלו משכנתא מבנק לאומי למשכנתאות בסך של כ-410,000 שקלים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

ארבע שנים לאחר נטילת המשכנתא, נפטר הבעל. האלמנה ביקשה לפרוע את המשכנתא באמצעות כספי ביטוח החיים אך הבנק סירב לעשות כן וזאת משום שהמנוח לא נכלל במסגרת ביטוח החיים על החזרי ההלוואה. הבנק טען כי האלמנה צריכה לשאת בגפה את התשלום בגין יתרת המשכנתא (שעמדה על סך של כ-370,000 שקלים).

 

האם מצג שווא?


האישה הגישה תביעה כנגד הבנק בשם עיזבון בעלה. במסגרת התביעה עתרה האישה לכיסוי המשכנתא ולפיצויים מחמת עוגמת נפש. האישה טענה כי מדובר ברשלנות מצידו של הבנק, בין השאר מכך שהנתבע יצר בפניה ובפני בעלה מצג שווא לגבי קיומו של ביטוח חיים, וזאת משום שהם נדרשו למלא טפסי פוליסת ביטוח חיים. זאת ועוד, האישה טענה כי מדובר גם בהפרת חובת הנאמנות המוטלת על הבנק.

 

"היה על הבנק ליידע אותנו אודות המשמעות בדבר פוליסת ביטוח החיים בהלוואת משכנתא", טענה האישה בתביעתה. לדבריה, הבנק מעולם לא הסביר לה, או לבעלה, אודות המשמעות הקריטית שיש לפוליסת ביטוח חיים בהלוואה כגון דא במקרה בו אחד הלווים הולך לעולמו. המחדל מתעצם אף בשל העובדה כי מדובר בעולים חדשים אשר השפה העברית אינה שגורה בפיהם, טענה האלמנה.


הבנק טען מצידו כי פקידת הבנק הייתה דוברת רוסית והדברים הוסברו לבני הזוג בעת נטילת המשכנתא והחתימה על המסמכים הדרושים. כמו כן, נטען כי הפקידה הסבירה לבני הזוג כי היות ובעלה של התובעת נמצא במצב בריאותי לקוי, לא ניתן להכלילו במסגרת פוליסת ביטוח החיים. הבנק הציג בפני בית המשפט ובפני התובעים טופס "מצב ביטוחים" אשר בו נמחקה הצטרפותו של הבעל לפוליסה. הדבר הוסבר מדי שנה ללווים, טען הבנק.

 

בית המשפט: "הבנק הפר חובותיו"


בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל. בנוגע להתנהלותו של הבנק במסגרת עריכת פוליסת ביטוח החיים, נקבע כי הוא פועל כ"סוכן ביטוח" ועל כן חלות עליו החובות החלות על סוכן זה. דהיינו, היות והבנק שיווק לתובעים את פוליסת הביטוח, היה עליו להעמיד אותם על המשמעויות הנובעות ממנה או מהעדרה. "חלה על הבנק חובת ווידוא וגילוי אשר חלה על סוכן ביטוח, וזאת למרות שלא מדובר בסוכן ביטוח הפועל ברישיון", נכתב בפסק הדין, "חובות אלו הופרו על ידי הנתבע, קל וחומר כאשר מדובר בתובעים שעלו זה עתה לארץ ואינם שולטים בשפה העברית".


בית המשפט ציין כי גרסתה של האלמנה לכך שהיא "גילתה אודות העדר ביטוח החיים" רק לאחר מותו של בעלה, הייתה אמינה. לעומת זאת, הבנק לא השכיל להוכיח כי הבהיר בדרך כלשהי לתובעים שהמנוח איננו "נהנה מביטוח חיים". העובדה שהפקידה אשר טיפלה בתובעים הייתה אישה הדוברת רוסית שוטפת אינה מעידה על הסברים נאותים שקיבלו הלווים במעמד נטילת המשכנתא, קבע בית המשפט.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.