www.what2do.co.il

האם מצלמת אבטחה מהווה פגיעה בפרטיות?

דרגו את המאמר

האם מצלמת אבטחה מהווה פגיעה בפרטיות?

האם הצבת מצלמות בחדר בבית החולים היא פגיעה בפרטיות?

עתירה אשר הוגשה לבית המשפט המחוזי, כנגד מנכ"ל בית החולים "אסותא", עסקה ב"פגיעה בפרטיותם", כביכול, של החולים והעובדים במוסד היוקרתי. העותר, מטופל במכון למיפוי לב הפועל בבית החולים "אסותא", טען כי נודעו לו עובדות העתירה לאחר שצפה בתוכנית תחקירים אשר שודרה בערוץ מסחרי בטלוויזיה.

לטענתו, מנהל בית החולים הורה על הצבת מצלמה בחדר ההלבשה של המכון, שצילמה את עובדי המוסד ולקוחותיו בעת שהחליפו בגדים. יש לציין כי המצלמות הבחינו בחלק מן המעורבים כאשר היו בעירום חלקי, וזאת מבלי שהם יודעים על כך.

 

      קראו עוד בתחום:


העותר טען כי מעשים אלו עולים כדי הפרת זכותם לפרטיות של המטופלים והעובדים במכון. לאור זאת, דרש העותר את הדחתו של המנהל ממשרתו.

טענות רבות בפני גורמים שונים

העותר העלה את טענותיו כנגד התנהלות מנהל בית החולים בפרשה בפני מספר גורמים. בתחילה, פנה העותר למנהל בית החולים בדרישה לפצות אותו ואת אשתו (גם מטופלת במכון) בטענה שבני הזוג צולמו במצלמה הנסתרת. מנהל בית החולים בדק את הבקשה ודחה אותה, בנימוק שאין קשר בין מועדי הבדיקות שבני הזוג ביצעו במכון, לבין התקופה שבה פעלה המצלמה במכון.

מיד לאחר מכן, העותר הגיש תלונה למשטרת ישראל, שהחליטה לסגור את תיק החקירה מחוסר ענין לציבור. לאחר מכן, פנה העותר לשר הבריאות ולמנכ"ל משרדו, וביקש את הדחתו לאלתר של מנהל בית החולים מתפקידו.

 

כמו כן, העותר שלח עותק מפנייתו ליועץ המשפטי לממשלה. משרד הבריאות מסר לעותר, בשתי הודעות נפרדות, כי עניינו הועבר לטיפולו של מנכ"ל מכבי שירותי בריאות אשר בית החולים אסותא מצוי בבעלותה. עם זאת, העותר לא המתין לתשובת מנהל קופת החולים, וכעבור מספר ימים מקבלת ההודעה הגיש גם עתירה לבית המשפט.

דחיית התביעה על הסף

בית המשפט קבע כי דין העתירה להידחות על הסף וזאת מכמה טעמים. ראשית, העתירה בעת הגשתה הייתה מוקדמת באופן מובהק, והעותר לא מיצה את האפשרויות לבירורה בהליכים המינהליים שהיו פתוחים בפניו.

 

כמו כן, העותר פנה לבית המשפט ימים מספר לאחר שפנה בתלונה לבית החולים, למרות שנמסר לו הטיפול בתלונה מועבר למנהל קופת חולים לבדיקה. למעשה, העותר הביא להכרעת בית המשפט ענין שהמחלוקת בו טרם התבררה בידי הרשות המוסמכת.

העתירה אמורה להידחות גם לגופו של עניין

בפסק הדין צוין, למעלה מן הדרוש, כי דין העתירה להידחות גם לגופה. אכן, מוסד המשרת את הציבור, ובכלל זה בית חולים המספק שירותים רפואיים לציבור, אמור לפעול תוך רגישות מרבית לזכויות אדם (ובכלל זה, זכות האדם לפרטיות, וזכויות מטופלים לצנעת הפרט).

 

עם זאת, במקרה דנן קבעו השופטים שההנחיה להציב מצלמה הייתה מכוונת להגן על רכושם של עובדיו ולקוחותיו של המכון עקב תלונות שהועלו בדבר גניבות המתרחשות במקום.

מנהל בית החולים ביקש בהנחיותיו להתמודד עם בעיית גניבות הרכוש, תוך צמצום מרבי של סכנת הפגיעה בפרטיות באמצעות הצבת מצלמה אחת המכוונת לארונות, בדרך שלא תקלוט את העובדים והנבדקים.

 

לדאבונו של הנתבע, הנחייתו ברוח זו לא כובדה הן ביחס למספר המצלמות שהוצבו, והן ביחס לכיוונן. עם זאת, מיד כשהתגלתה התקלה היא הוסרה. התוצאה מכך היא כי היקף הפגיעה בפרטיות שנגרם היה מצומצם, ונמשך פרק זמן קצר. גילוי התקלה לווה בהבהרת הנהלים המתחייבים לגבי העתיד, והתנצלות אישית של המנהל לאלה שנפגעו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.