www.what2do.co.il

פרסום לשון הרע ללא שמות - האם פיצויים?

דרגו את המאמר

פרסום לשון הרע ללא שמות - האם פיצויים?

לשון הרע – מעריב פרסם לשון הרע מבלי להזכיר שמות

 

בית המשפט השלום בירושלים קבע כי עיתון מעריב ישלם פיצויים בסך 50,000 שקלים למשפחתו של נער אשר טבע בבריכה, וזאת לאחר פרסום אשר רמז כאילו בני המשפחה אחראים למותו של הצעיר בצורה מסוימת. בית המשפט קבע כי בפרסום בעיתון לא היה כל אמת והוא מהווה לשון הרע.

 

התובע, דודו של המנוח, שהה עם המנוח בבריכה בעת טביעתו והיה אמור להשגיח עליו. בעיתון מעריב התפרסמה, בעקבות הטביעה, ידיעה לפיה הנער המנוח התלונן בפני משפחתו כבר בבוקר האירוע על כך שהוא אינו חש בטוב, אך רק לאחר היעלמותו בקאנטרי קלאב למשך מספר שעות החלו בני המשפחה לחפשו. במעריב נטען כי קרובי המשפחה לא הבחינו בילד הטובע במשך מספר שעות, בעוד הם מבלים על שפת הבריכה.

 

התובעים, דודו ודודתו של המנוח, טענו כי הפרסום במעריב מהווה לשון הרע והוא שקרי. כמו כן, התובעים הוסיפו כי הדברים מציגים אותם כבני משפחה רשלניים אשר ברשלנותם נגרם מותו המצער של המנוח. לטענתם, מדובר אפוא בזריעת מלח על הפצעים. ראשית, הם מאבדים את אחיינם האהוב, ושנית הם מואשמים ברשלנות במותו.

 

התובעים הוסיפו כי למרות ששמם לא הופיע בכתבה, תושבי המקום ידעו היטב כי מדובר בהם. הצגתם כמשגיחים לא אחראים, אשר התירו את כניסתו של הנער למים חרף מצבו הבריאותי, ורמיזה כאילו יש להם חלק במותו המצטער, איננה אלא עלילת שווא. התובעים פנו לעיתון וביקשו ממנו לפרסם הודעת התנצלות, תיקון והבהרה. משלא נעשה כאמור, הוגשה על ידם התביעה כנגד העיתון על סך 200,000 שקלים.

 

העיתון - שמות המעורבים לא פורסמו

 

העיתון טען כי הדברים אינם עולים כדי לשון הרע וזאת משום שלא הוטלה על התובעים אשמה כלשהי. לטענת העיתון, שמם של התובעים לא נזכר בכתבה, ובכל מקרה עומדת לו הגנת אמת בפרסום שכן הדברים נאמנים למציאות. בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל, אך באופן חלקי בלבד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בפסק הדין נקבע כי מדובר בפרסום העולה כדי לשון הרע, וזאת משום שהקורא הסביר חושד מיד בתובעים כאחראים למותו של הקטין. עם זאת, בית המשפט מתח ביקורת על התנהלותם של התובעים וקבע כי טענתם כי "אין לשמור על נער בן 15" איננה אלא "היתממות לשמה". לגבי אי הופעת שמם של התובעים בכתבה, בית המשפט קבע כי אין בכך בכדי לדחות את התביעה. התובעים, בני משפחת המנוח, מתגוררים ביישוב קטן בו "כולם מכירים את כולם". דהיינו, פרסום הכתבה, גם ללא שמותיהם, מאפשר קישור מיידי ביניהם לבין המקרה.

 

עם זאת, בית המשפט קבע כי הפרסום במעריב היה מגמתי ועלה כדי לשון הרע של ממש. לדוגמא, טענות בדבר אי שימת לב לכך שהקטין טבע במשך מספר שעות בבריכה לא היה להן על מה להתבסס. הדברים חטאו למציאות ולא היה בהם אלא כדי להעצים את נופך רשלנותם הנטענת של בני המשפחה.

 

פרסום מקרה כטביעת ילד בבריכה הינו עניין ציבורי, קל וחומר בתקופה זו בה ילדים רבים מבלים בבריכות ברחבי הארץ. עם זאת, לא היה מקום להוסיף "פרטים פיקנטיים" ותיאורים צבעוניים למקרה. אין צורך להגדיל את העניין של הקוראים בידיעה מסוימת, על חשבון מעורבים דוגמת התובעים. 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.