www.what2do.co.il

מסלול זכויות לפי חוק ביטוח לאומי שולל את זכאותו של נכה צה``ל למענק נכות

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מסלול זכויות לפי חוק ביטוח לאומי שולל את זכאותו של נכה צה``ל למענק נכות

זכות למענק נכות חד פעמי למרות קבלת קצבת נכות מהמל"ל, האמנם?

 

מח (חי') 14240-02-09

 

חוק הנכים קובע כי אדם אשר נגרמה לו פגיעה או החמרה במהלך השירות הצבאי ובעקבותיו, יהיה זכאי להיות מוכר כנכה צה"ל ולזכות לתגמולים ותנאים שונים ממשרד הביטחון. עם זאת, לנכים אלה עומדת האופציה גם לבחור בין פיצויים ממשרד הביטחון או פיצויים מכוח הוראות חוקים אחרים כגון חוק הביטוח הלאומי. יש להדגיש כי בחירה באחד החוקים מאיינת באופן אוטומטי את זכותו של הנכה לתבוע זכויות על בסיס חוק אחר.

 

עיקרון הבחירה נועד לאפשר לנכה ללכת בדרך המתאימה לו, וזאת תוך מניעת תשלום תגמולים כפולים. להלן דוגמא למקרה בו אימו של צעיר שהלך לעולמו ניהלה הליכים כנגד משרד הביטחון בעבור תשלום מענק נכות חד פעמי.

 

       קראו עוד בתחום זה:

 

המנוח במקרה דנן התגייס לצה"ל בשנת 1993 ושוחרר לאחר שנתיים. ארבע שנים לאחר שחרורו, המנוח הגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקביעת נכות כלכלית מחמת מצבו הנפשי. בתוך זמן קצר אושרה קצבתו והוא החל לקבל קצבה בגין 100% נכות אשר שולמה לו עד לפטירתו בשנת 2006. שלוש שנים לאחר אישור הקצבה, בשנת 2002, המנוח פנה לקצין התגמולים וביקש להכיר בנכותו כנכות אשר נגרמה כתוצאה משירותו הצבאי.

 

יודגש כי המנוח לא הודיע לקצין התגמולים בשום שלב שהוא כבר מקבל קצבה מהמל"ל במשך שלוש שנים. בין המנוח לבין קצין התגמולים התנהלו הליכים אשר הסתיימו עם הכרה בכך שמצבו של המנוח החמיר בעקבות השירות. עם זאת, לאחר שוועדה רפואית מטעם קצין התגמולים בדקה את המנוח, משרד הביטחון גילה כי הנכה כבר בחר לקבל קצבה מהמוסד לביטוח לאומי. אי לכך, נקבע כי המנוח לא היה זכאי למענק נכות ממשרד הביטחון. אימו של המנוח, יורשתו היחידה, הגישה תביעה כנגד משרד הביטחון וזאת בטענה כי בנה היה זכאי לקבל את מענק הנכות, למרות הקצבה מביטוח לאומי.

 

האם פריצת המחלה והחמרתה היו "מאורע אחד"?

 

המחלוקת בין הצדדים הייתה האם פרוץ המחלה והחמרתה היו מאורע אחד, אשר בעבורו קיבל המנוח קצבה מביטוח לאומי, או שמא מדובר בשני אירועים אשר כל אחד מהם הקים לאחרון זכאות נפרדת. למעשה, אימו של המנוח טענה כי בנה סבל עוד טרם שירותו מהמחלה הנפשית (אירוע אחד עליו הוא היה זכאי לקצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי), אך מצבו הנפשי החמיר באופן משמעותי בצבא (האירוע השני עליו הוא היה זכאי, לשיטתה, למענק נכות ממשרד הביטחון).

 

בית המשפט בחן את טענות הצדדים וקבע כי הדין עם משרד הביטחון. בפסק הדין נקבע כי לא הייתה מחלוקת שהמנוח קיבל קצבת נכות במשך שלוש שנים לפני פנייתו לקצין התגמולים. כמו כן, התביעה למשרד הביטחון הוגשה מבלי שהמנוח גילה כי בחר בזכויות לפי חוק הביטוח הלאומי.

 

קצבת הנכות נקבעה למנוח על ידי המוסד לביטוח לאומי בהתאם למצבו הנפשי הכולל, וזאת על בסיס בדיקה פסיכיאטרית אשר נערכה לו בשנת 1999. בית המשפט קבע כי לא היה ניתן אפוא להפריד בין האירועים וזאת משום שקצבת הנכות ניתנה בעבור המצב לאחר החמרתו, ולא בעבור המצב עובר להחמרה במהלך השירות הצבאי.

 

השופטים ציינו כי אין לקבל את פרשנותה של אימו של המנוח, וזאת משום שקבלתה הייתה יוצרת מצב אבסורדי לפיו נכים אשר נפצעו במהלך הצבא יאלצו לבחור בין הוראות החיקוק השונות, בעוד נכים אשר מצבם "רק החמיר" במהלך השירות יוכלו לבחור במענקים משני חיקוקים מקבילים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.