www.what2do.co.il

כיסוי ביטוחי נפרד למכשיר רדיו המותקן ברכב שנגנב

דרגו את המאמר

כיסוי ביטוחי נפרד למכשיר רדיו המותקן ברכב שנגנב

חברת ביטוח שילמה לאחר גניבת רכב, אך לא פיצתה עבור הרדיו שבאוטו

 

כולם נוהגים לבטח את רכביהם בביטוח מסוג זה או אחר. אבל, כאשר מגיע הרגע ממנו ניסינו להימנע, תאונה או גניבה, לפעמים חברות הביטוח מוצאות אי אלו דרכים להימנע מלשלם למבוטחים את התגמולים. מקרה מרגיז במיוחד, הגיע לפתחו של אחד מבתי המשפט לתביעות קטנות.


התובע ביטח את רכבו בביטוח מקיף אצל חברת הביטוח. הרכב אותו ביטח נגנב, יחד עם מכשיר הרדיו טייפ שהיה בו. חברת הביטוח שילמה לתובע את תגמולי הביטוח על פי מחירון הרכב של לוי יצחק. לעומת זאת, כאשר התובע דרש תשלום נוסף עבור גניבת מכשיר הרדיו טייפ, חברת הביטוח סירבה.


התייחסות הפוליסה לרדיו טייפ


הפוליסה האחידה מגדירה כי מקרה ביטוח הוא "אובדן או נזק" שנגרם לרכב לרבות האביזרים שצמודים אליו. לעומת זאת, הפוליסה קובעת בסעיף 2 שהמבטח לא ישפה את המבוטח על אובדן או נזק למקלט הרדיו, אלא אם הוסכם אחרת בין הצדדים בכתב.

 

בפוליסת הביטוח שבין התובע וחברת הביטוח, נמצאת הרחבה של הביטוח. מצוין כי הביטוח כולל גם אובדן או נזק למכשיר הרדיו ברכב עד לסכום של 1,500 ₪, שנגרם "כתוצאה מהסיכונים המכוסים בפוליסה". אומנם לאדם הרגיל, שקורא את תנאי הפוליסה, די ברור שחברת הביטוח צריכה לשפות את התובע גם עבור גניבת מכשיר הרדיו טייפ, אבל דבר זה אינו ברור כלל לחברת הביטוח.


טענת חברת הביטוח


חברת הביטוח טענה כי יש להבחין בין שני מקרים: א - במקרה בו נגרם נזק או אובדן למכשיר הרדיו טייפ ללא גניבת המכונית, אז חברת הביטוח צריכה לשפות את המבוטח על המכשיר בנפרד. ב - במקרה בו נגנב הרכב ויחד עימו הרדיו, הפיצוי בשל אובדן הרדיו נכלל בפיצוי על הגניבה.

 

הטענה של חברת הביטוח מסתמכת על כך שמחירון הרכב של "לוי יצחק" קובע מחיר כאשר מכשיר הרדיו טייפ כלול במחיר זה, זאת לטענת חברת הביטוח כמובן. נוסף לכך, חברת הביטוח טוענת כי הסעיף שקובע את אופן השיפוי, קובע כי המכשיר יתוקן או יוחלף. אם הרכב נגנב, אי אפשר לתקן או להחליף, ומכאן למדים בחברת הביטוח שהיא לא צריכה לשפות כלל.


בית המשפט מסרב להכיר בטענתה של חברת הביטוח. כבוד השופט מציין כי סעיף 3 לחוק חוזה ביטוח קובע בצורה מפורשת שתנאי או סייג לחבותו של המבטח, צריכים להיות מפורטים בתוך הפוליסה בסמוך לנושא אליו התנאי או הסייג מתייחסים, או בהבלטה מיוחדת.

 

נוסף לכך, בפרשנות של חוזה ביטוח, יש להעדיף את הפרשנות שמגנה על הצד החלש, המבוטח. עוד מציין בית המשפט, כי כל מבוטח סביר שקורא את הפוליסה יכול להבין שהרדיו טייפ שלו מכוסה עד לסכום של 1,500 ₪, כאשר מתרחש אחד המקרים שמהם הפוליסה מעניקה כיסוי. אם חברת הביטוח רוצה להחריג מקרה ספציפי, עליה לעשות זאת בצורה מפורשת, ובהתאם לסעיף 3 לחוק חוזה ביטוח.


האם שווי הרכב במחירון כולל מכשיר רדיו טייפ?


חברת הביטוח הציגה מכתב שנכתב על ידי בעל המחירון, יצחק לוי, ובו הוא מציין כי מחיר הרכב כולל תוספות מסוימות "בעת מכירה ממוכר לרצון וקונה מרצון". בית המשפט קובע כי אין די במכתב כדי להוכיח את הטענה של הנתבעת. חברת הביטוח לא יכולה להסתמך על מכתב של עורך המחירון, מבלי להציג את השאלה שנשלחה עליו. גם אם היא הייתה מציגה את השאלה, היה ראוי לזמן אותו לדיון על מנת לתת אפשרות לחקור אותו בחקירה נגדית. משלא עמדה חברת הביטוח בנטל זה, לא הצליחה להוכיח את טענתה. דרישה זו הינה המינימום, גם בבית משפט לתביעות קטנות.


לסיכום, בית המשפט חייב את חברת הביטוח לשלם לתובע סך של 922 ₪, שהם עלות הרדיו בניכוי דמי ההשתתפות העצמית. נוסף לכך, חברת הביטוח תשלם לתובע 1,000 ₪ הוצאות משפט ראויות. יש לשים לב לעובדה שסכום ההוצאות שנפסק, גבוהה אף מסכום התביעה עצמה. נראה כי במקרה זה, חברת הביטוח בהחלט הצליחה להרגיז את בית המשפט.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.