www.what2do.co.il

תביעותיהן של אם בית ופקידה להכרה בתאונות עבודה מכוח תורת המיקרוטראומה

דרגו את המאמר

תביעותיהן של אם בית ופקידה להכרה בתאונות עבודה מכוח תורת המיקרוטראומה

תביעה של אם בית להכרה בכאבי גב לפי תורת המיקרוטראומה

 

הוכחת תשתית עובדתית לשם קיום עילה לתביעה בגין תאונת עבודה על פי תורת המיקרוטראומה דורשת עמידה בשני יסודות – קביעה עובדתית כי אירעו בגין תנאי עבודתו של התובע פגיעות זעירות, חוזרות ונשנות. כמו כן, יש צורך בתמיכה של חוות דעת רפואית אשר מעידה על קיומו של קשר סיבתי בין התנועות הזעירות לבין הופעת המחלה.


תוצאתה של מיקרוטראומה הינה כאשר תנאי עבודתו של עובד גרמו לו לאין ספור פגיעות זעירות אשר כל אחת הסבה לו נזק זעיר, באופן כזה בו הנזקים המצטברים, זה על גבי זה, הביאו בשלב מסוים לנזק של ממש הפוגע בכושר עבודתו של הנפגע. לא אחת מדמים בתי המשפט את העניין לטיפות מים על סלע, המטפטפות זו אחר זו עד להיווצרות נקב באבן.

 

אחד הסייגים להכרה במחלה לפי תורת המיקרוטראומה הינו כאשר הפגיעות הנטענות אינן חוזרות ונשנות. אי לכך, נקבע לא אחת כי פעולות אשר מורכבות מתנועות שונות כגון התכופפויות אשר בוצעו למטרות שונות ולגבהים שונים, ומן הסתם בזוויות שונות, אינן פגיעות זעירות המקימות זכאות לפי תורת המיקרוטראומה.

 

תביעה של אם בית בגין כאבי גב


מדובר בתביעה של אם בית במרכז רפואי. התובעת טענה כי במסגרת עבודתה היא נדרשה לבצע פעולות ידניות ופיסיות רבות, אשר גרמו לה ללקות בליקוי בגבה. עבודתה של התובעת כללה שטיפת כלים, החלפת מצעים, ניקוי יחידות החולים (מיטה, ארונית), הרמת החולים, סיוע ברחיצתם, העברת כביסה מלוכלכת וכדומה. כמו כן, התובעת הייתה אחראית על 14 עובדי עזר משק ומטבח.

 

      קראו עוד בתחום:


בית הדין האזורי לעבודה קבע כי פעולותיה של התובעת במשך היום אכן כללו תנועות כיפוף, התרוממות והרמת משקלים. עם זאת, נקבע כי לא מדובר בפעולות אשר לוו במאמץ פיזי רב ובתנועות כיפוף דווקא. בפסק הדין נקבע כי תנועותיה של התובעת לא היו חזרה על תנועה של הגב או של חלק אחר בגוף, באופן חוזר ונשנה.

 

"מדובר במקרה דנן בפעולות מגוונות, הגם שאין עוררין על כך שחלקן של הפעולות אותן ביצעה היו קשות לביצוע ודרשו הפעלת מאמץ פיזי", נכתב בפסק הדין. בית הדין קבע כי החזרה על התנועות, אותן ביצעה התובעת, איננה חזרה על תנועות כפי שנדרש לפי ההלכה הפסוקה.

 

תביעה של פקידה בגין מחלת העצב האולינרי


דברים ברוח דומה נאמרו גם בב"ל (ת"א) 1081/09 ‏לימור בלול נ' המוסד לביטוח לאומי. בפסק דין זה עסק בית הדין לעבודה בתביעתה של מבוטחת אשר עסקה בעבודה פקידותית בחברת ביטוח במשך כ-10 שנים. התובעת, אשר סבלה ממחלת העצב האולינרי, טענה כי מדובר במחלה שפרצה בעקבות תנאי עבודתה.

 

בכתב התביעה נטען כי התובעת ביצעה במשך השנים פעולות רבות, קבועות וחוזרות, אשר כללו תיוק מסמכים, מענה לטלפונים, הדפסת מכתבים ובעיקר הקלדה מרובה. אי לכך, לטענתה, מדובר במחלה שנגרמה כתוצאה מהעבודה. בית הדין קבע כי דין התביעה להידחות.


"התמונה אשר הצטיירה בפנינו הייתה כי התובעת עסקה בפעולות מגוונות אשר לא היו זהות זו לזו במהותן. אכן, חלק ניכר משעות העבודה ביצעה התובעת פעולות הקלדה. עם זאת, במקביל עסקה היא בפעולות אחרות כגון הפרדת דואר, שליחת דואר, הפקדת המחאות, צילום מסמכים ועוד", נכתב בפסק הדין, "היות ומדובר במגוון תנועות שונות אשר לא בוצעו באופן זהה, ולא היו רציפות וקבועות, יש לדחות התביעה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.