www.what2do.co.il

משקלה הנמוך של חוות דעת רפואית אשר התבססה על קביעות רופא אחר

דרגו את המאמר

משקלה הנמוך של חוות דעת רפואית אשר התבססה על קביעות רופא אחר

חוות דעת רפואית הסתמכה על רישומים של רופא אחר


מפעיל עגורנים בנמל חיפה, המועסק במקום מזה 40 שנה, טען כי הוא סובל מכאבי צוואר בעקבות תנאי העבודה על העגורן. הביטוח הלאומי טען כי כאבי הצוואר לא נגרמו בשל עבודתו של המבוטח. לאחר דחיית תביעתו להכיר בו כנפגע עבודה, פנה מפעיל העגורנים והגיש תביעה בעניין לבית הדין לעבודה.

 

בעקבות המחלוקת בין הצדדים, מינה בית הדין מומחה רפואי מטעמו אשר מסר חוות דעת בנוגע לסוגייה. חוות דעתו של המומחה הרפואי תמכה בטענותיו של התובע וקבעה כי מדובר במחלת מקצוע אשר בינה לבין תנאי העבודה התקיים קשר סיבתי רפואי. הביטוח הלאומי ובית הדין לעבודה הפנו שאלות הבהרה למומחה הרפואי, אך זה נותר נאמן לגרסתו.

 

עם זאת, הביטוח הלאומי טען בפני בית הדין כי ניכר שהמומחה הרפואי הסתמך בחוות דעתו רבות על רישומים בתיק הרפואי אשר נערכו על ידי רופא אחר. המומחה הרפואי לא הכחיש טענה זו ואמר כי הוא אינו מתווכח עם רישומים אלה שכן הם נערכו על ידי רופא תעסוקתי המכיר לעומק את תנאי עבודתו של התובע.

 

      קראו עוד בתחום:


הביטוח הלאומי ביקש מבית הדין למנות מומחה רפואי אחר, תחת המומחה הרפואי אשר מונה בתחילת ההליך, וזאת משום שהאחרון "לא הפעיל שיקול דעת אלא ביטל את דעתו לפני קביעת הרופא התעסוקתי". בית הדין לעבודה קבע כי אין למנות מומחה רפואי אחר, אלא יש להיעתר לבקשת מינוי מומחה רפואי נוסף. לפיכך, מונה מומחה רפואי נוסף אשר הניח בפני בית הדין את חוות דעתו.

 

המומחה הרפואי הנוסף שולל את הקשר הסיבתי

 

מחוות דעת זו עלתה תמונה הפוכה. לדידו של המומחה הנוסף, לא התקיים קשר סיבתי בין תנאי העבודה לכאבים בצוואר, ומדובר בכאבים מהם סובלים אנשים רבים בגילו של התובע. דהיינו, מדובר בתחלואה טבעית אשר אינה קשורה בעבודה.
המומחה הרפואי הנוסף נשאל על ידי ב"כ התובע האם אין להתייחס לדברים המפורשים אשר נרשמו על ידי הרופא התעסוקתי. "פעמים רבות מומחים מטעם בית הדין חלוקים זה על זה. לדידי, אינני מסכים עם המסקנה אליה הגיע הרופא התעסוקתי, ואני סבור כי תרומתה של העבודה במקרה דנן הינה פחותה בהרבה מהשפעת גורמים תחלואיים אחרים", ענה המומחה.


התובע טען כי היות ומדובר בשתי חוות דעת רפואית, המייצגות לשיטתו "שתי אסכולות שונות", יש ללכת עם המבוטח ולהכיר בו כנפגע עבודה. כמו כן, נטען כי המומחה הרפואי הנוסף אינו מכיר את תנאי העבודה בנמל, והוא "נעול באסכולה או קונספציה" אשר מונעת ממנו לדון בסוגיה באופן אובייקטיבי. בית הדין לעבודה דחה את טענות התובע.

 

ראשית, נקבע כי חוות דעתו של המומחה הנוסף עמדה במבחן הסבירות ולא הייתה הצדקה משפטית או עובדתית לסטות ממסקנותיה. מאידך, חוות דעתו של המומחה הרפואי הראשון הייתה חלשה יותר וזאת בשל הסתמכותו של האחרון על ממצאיו הרפואיים של רופא אחר. אכן, מומחה רפואי אשר עורך חוות דעת רפואית רשאי ואף צריך לבחון את תיקו הרפואי של נשוא בדיקתו. עם זאת, חוות דעת המונחת לפני בית הדין חייבת להיות אובייקטיבית ועומדת על רגליה שלה בכל הנוגע למסקנות המומחה.

 

משקל חוות דעת המסתמכת על רופא אחר - נמוך


במקרה דנן, נקבע כי המומחה הראשון לא ענה באופן מלא לכל שאלות ההבהרה אשר הופנו אליו. המומחה הראשון טען לא אחת כי הוא אינו חולק על מסקנות הרופא התעסוקתי, וזאת מבלי שהוא מתייחס לגופו של עניין. לדוגמא, הוא טען כי הוא אינו מתווכח עם הרופא התעסוקתי משום שהאחרון מכיר היטב את תנאי העסקתו של התובע.

 

עם זאת, תנאי ההעסקה פורטו בפני המומחה עם מינויו, וכן הרופא התעסוקתי לא מונה מטעם בית הדין ולא הוצגה חוות דעת מטעמו. אי לכך, לא ניתן לדעת מה הם הנתונים והבדיקות עליו הסתמך הרופא התעסוקתי במסקנותיו. חוות דעתו של המומחה הראשון נחלשה בשל קבלת הדברים כפשוטם, מבלי לבקר אותם ו\או להטיל עליהם דופי כלשהו.


הלכה פסוקה היא כי המומחה הרפואי אשר ממונה על ידי בית הדין הינו בבחינת האורים והתומים עבור בית המשפט. עם זאת, כאשר ישנם פגמים נראים לעין בחוות דעתו של המומחה, כפי שנראו במקרה דנא, רשאי בית הדין לסטות – לפי שיקול דעתו – מקביעות הרופא. קל וחומר הדברים אמורים כאשר מונחת לפתחו של בית הדין חוות דעת רפואית נוספת (הסותרת את חוות הדעת הראשונה).


אכן, בתי הדין לעבודה נוטים ללכת לקראתו של המבוטח כאשר קיימת מחלוקת בין מומחים רפואיים מטעם בית הדין. עם זאת, לא זה המקרה. פסיקה לטובת המבוטח תינתן במקום בו שני המומחים התייחסו לעובדות זהות ולתיק רפואי זהה, והגיעו למסקנות רפואיות שונות. במקרה דנן מדובר במומחה רפואי אשר הסתמך על ממצאים רפואיים שנבדקו על ידי רופא אחר, וזאת כאשר מקבילו בודק את הסוגיה לעומקה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.