www.what2do.co.il

תביעה על בסיס חוק הנכים - הכרה בגין מוות של אדם קרוב

דרגו את המאמר

תביעה על בסיס חוק הנכים - הכרה בגין מוות של אדם קרוב

תביעה להכרה בלחץ נפשי על פי חוק הנכים - מוות של אדם קרוב

 
בית המשפט נדרש לדון בערעור של חייל משוחרר אשר סיים את דרכו הצבאית בפרופיל 21. לטענת המערער, מצבו הנפשי נגרם תוך כדי ועקב שירותו הצבאי. אי לכך, לשיטתו, היה על קצין התגמולים להכיר בו כנכה צה"ל (באותו האופן בו הוא צנח מקצונה ייעודית לפרופיל 21).

 

המערער במקרה דנן גויס לשירות חובה בצה"ל במרץ 2002. בתחילה, גויס המערער למסלול ייעודי לקצונה בחיל הקשר. עם גיוסו, שובץ האחרון בטירונות רובאי 03 בבסיס ההדרכה של חיל השריון. במהלך הטירונות הסתמן שינוי במצבו הנפשי של המערער בגין מוות של אדם קרוב בו ראה האחרון את אביו הרוחני.

 

בתום הטירונות נשלח המערער לקורס אלחוטנים בבה"ד 7 אך בשל מצבו הנפשי החליט שלא להשתתף בו. כמו כן, המערער החליט במקביל לעזוב את מסלול הקצונה הייעודית. המערער הוצב בימ"מ אך בשל הידרדרות במצבו הנפשי (תוך התקפי חרדה חוזרים), כלל לא שובץ הוא בתפקיד אשר יועד לו בתור אפסנאי. חודש לאחר מכן נקבע למערער סעיף רפואי 45 בגין ליקוי נפשי. במהלך שירותו עבר המערער אצל מספר רופאים ופסיכולוגיים צבאיים כאשר בסופו של היום הוא שוחרר מצה"ל על בסיס פרופיל 21.

 

האם המוות של האדם הקרוב גרם למצב הנפשי?


כאשר ניגש בית המשפט לבחון את זכאותו של מערער להכרה במסגרת חוק הנכים, נבדקות הסיבות אשר הביאו להתדרדרות מצבו הנפשי של האחרון. כמו כן, בית המשפט מנסה לבחון האם התקיים קשר סיבתי, עובדתי ומשפטי, עם התדרדרות מצבו הנפשי של המערער והשירות הצבאי.


בבחינת הראיות הסתבר כי מצבו הנפשי של המערער התדרדר באופן משמעותי בשל פטירת אדם בו ראה המערער כאביו הרוחני. כמו כן, חודש לאחר מכן גילה המערער כי ידידה טובה שלו הלכה לבית עולמה ומכאן מצבו הנפשי היה במגמת ירידה מתמדת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לטענת המערער, למרות שהודיע על כך למפקדיו, ניתקל הוא באוזניים אטומות במערכת הצבאית. כמו כן, המערער מחזיק באמונה דתית מיוחדת הדורשת ממנו לעשות מדיטציה מדי בוקר. עם זאת, לדבריו, המערכת הצבאית לא נענתה לו והוא נאלץ לוותר על טקסיו הדתיים. בעקבות כך הוגש ערעורו של החייל המשוחרר להכיר בצבא כגורם להתדרדרות במצבו הנפשי.

 

בית המשפט קובע - הנזקים הנפשיים לא נבעו מ"מתחים צבאיים"


בית המשפט דחה את הערעור וקבע כי ההכרה בנזקים נפשיים במהלך השירות הצבאי צריכה להיות קשורה לא רק לאופיו של החייל אלא גם לאירועים צבאיים. המבחן האובייקטיבי לבחינת אירועים אלו נקבע בפסק דין תקדימי הקרוי "הלכת אביאן". הלכה זו קובעת שמתח או פחדים היוצרים קשר סיבתי בין פגיעה בחייל לבין שירותו הצבאי אינם יכולים להיות מתח ופחדים על דרך הסתם. בית המשפט אמור להכיר בקשר סיבתי כל אימת שמדובר ב"מתח צבאי" או "פחדים צבאיים".


המעבר מהאזרחות והכניסה למסגרת הצבאית, לרבות ובמיוחד בתקופת הטירונות, כרוכים לא אחת בשינוי אורחות חייו "האזרחיים" של החייל (הרגלי אכילה, שינה, רחצה, עומסי פעילות וכיוב’). כמו כן, ידוע כי שינוי זה מלווה לעיתים ב"דחק נפשי". עם זאת, אין ב"דחק נפשי" הנובע מעצם הצטרפות לצבא כדי לחץ נפשי שמקורו באירוע חריג.

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי במכלול האירועים כולו לא נוצר אירוע מיוחד שיש בו בכדי להכיר במערער כנכה צה"ל. כמו כן, השופטים סברו כי אי קיום המדיטציה לבדה לא יכלה לגרום ללחץ נפשי זה.


בית המשפט קבע כי מצבו הנפשי של המערער התדרדר בשל מותו של אביו הרוחני ולא בגין אירועים שקרו לו בצבא. אי לכך, פגיעתו אינה קשורה לשירות הצבאי אלא לאירועים חיצוניים מהם הושפע. בעקבות כך נדחה ערעורו של האחרון.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.