www.what2do.co.il

אחריות עירייה לפצות תושב שנפצע במשחק כדורגל במגרש עירוני

דרגו את המאמר

אחריות עירייה לפצות תושב שנפצע במשחק כדורגל במגרש עירוני

פציעה במגרש כדורגל באשדוד - תביעה נגד העייריה


(ת"א) 54766/08 תא (ת"א) 54766-08

 

האם אדם שנפגע במגרש כדורגל עירוני זכאי לפיצוי מהעירייה? האם קמה לאחרון עילה להגשת תביעה כנגד העירייה בגין נזקי גוף אשר נגרמו לו במהלך המשחק? מהו היקף אחריותה של העירייה במקרים כגון דא?

 

כאשר מוגשת תביעה מסוג זה, בית המשפט עומד על קיומן ו/או העדרן של חובות הזהירות (המושגית והקונקרטית). ראשית, נשאלת השאלה האם העירייה הייתה אחראית על המגרש (ועל כן חלה עליה חובת הזהירות המושגית). דהיינו, העירייה איננה אחראית כלפי נזקים שנגרמים במגרשים פרטיים. במידה ואכן מדובר במגרש עירוני, בית המשפט בוחן האם העירייה עמדה בחובתה, על פי מבחן הציפיות הסביר. דהיינו, האם היא פעלה באמצעים הסבירים אשר היו דרושים לשם מניעת האירוע המזיק.

 

אחריות עירייה לגבי מגרשי ספורט עירוניים


חבותה של העירייה כלפי המשתמשים במגרשי כדורגל הנמצאים באחריותה איננה מוחלטת. במסגרת השיקולים לבחינת תאונה במגרש ספורט, בית המשפט מבקש אפוא לאזן בין האינטרסים השונים. חופש הפעולה מזה, והצורך להגן על הגוף והרכוש מזה. כמו כן, בית המשפט בוחן את סוג הנזק, דרך התרחשותו, השפעת ההכרעה על דרכי התנהגות של הבריות בעתיד והמעמסה הכספית המוטלת על מזיקים וניזוקים בנסיבות הנדונות.


הלכה פסוקה היא כי רשויות מקומיות ועיריות יכולות וצריכות לצפות את התרחשותו של נזק למי שעושה שימוש במגרשי כדורגל הנמצאים בתחום שיפוטן. כמו כן, לא אחת הודגש כי "ההשקעה הכספית הדרושה לשם תחזוקתו של מגרש כדורגל איננה מן הגבוהות, קל וחומר לעומת הנזק שעלול להיגרם למשתמש כתוצאה ממפגע שלא תוקן". במילים אחרות, בין התובע לבין עיריית אשדוד חלו יחסים אשר הטילו על האחרונה את חובת הזהירות המושגית.


האם חובת הזהירות הקונקרטית הופרה?


חובת הזהירות הקונקרטית עוסקת אפוא בפעולותיה של העירייה בהתאם למקרה הספציפי, דהיינו - המפגע הרלבנטי שגרם לתאונה. בעת ששאלת חובת הזהירות המושגית עוסקת במנותק מעובדות המקרה, הזהירות הקונקרטית נבחנת בהתאם לתאונה נשוא התובענה. במקרה דנן, לאחר שבית המשפט בחן את התמונות שהוצגו בפניו, נקבע כי במקום המדובר היו בורות ומכשולים מסוכנים אשר היה על העירייה לטפל בהם מבעוד מועד.


"מדובר במגרש כדורגל אשר המשתמשים בו רצים וקופצים, אי לכך, קיומם של בורות ומכשולים מסכן אותם באופן ברור", נקבע בפסק הדין. כמו כן, בפני בית המשפט הוצגו שתי חוות דעת מקצועיות מטעם הצדדים. השופטת העדיפה באופן ברור את חוות הדעת מטעם התביעה.

 

      קראו עוד על תאונות ספורט:


בנוגע לרשלנותה של העירייה, בית המשפט קבע כי המכשול בו התובע נתקל היה מקום ממנו הוצא עמוד שנעקר ולא כוסה כמו שצריך. דהיינו, לא היה מדובר בבור שנפער כתוצאה משימוש, אלא במכשול שנוצר בגין רשלנות של מי מטעם העירייה. "אם העירייה הייתה נוקטת באמצעי זהירות ראויים, קיים סיכוי גדול שהנזק לא היה מתממש, או למצער - הנזק היה קטן הרבה יותר", קבעה השופטת. השופטת ציינה כי ייתכן ודעתה הייתה משתנה אם העירייה הייתה משכילה להביא לעדות את איש התחזוקה מטעמה, אשר אחראי על תיקונים שוטפים במגרשי כדורגל. נקבע כי הימנעותה של האחרונה מהעמדתו של עד רלבנטי זה לעדות, עמדה לה לרועץ.


עם זאת, בית המשפט מצא לנכון לגזור מסכום הפיצויים גם אשם תורם לחובתו של התובע. הודגש כי התובע שיחק כדורגל במגרש כאשר הוא היה מודע לכך שהוא עלול להיפצע בגין נפילה או התקלות עם אחד השחקנים. כמו כן, השופטת ציינה כי חובה על שחקנים העושים שימוש במגרש עירוני, לעמוד על טיבו טרם הפעילות הספורטיבית. רשלנותו התורמת של התובע הוערכה על ידי השופטת בכ-20%.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.