www.what2do.co.il

פיצויים בעקבות מאסר שווא, האמנם?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

פיצויים בעקבות מאסר שווא, האמנם?

פיצויים בגין מעצר שווא והשפלה בחקירות


בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי מדינת ישראל תשלם פיצויים על סך 2 מיליון שקלים לאדם אשר נעצר ללא עוול בכפו בשנת 1999. בפסק הדין נכתב כי התובע עבר במהלך מעצרו וחקירתו השפלות רבות מצד המשטרה, והשופטת אף מתחה ביקורת חריפה על התנהלות הרשויות בעניינו.


הנאשם נעצר בעקבות תמונה קלסתרון אשר התפרסמה לאחר תלונה שהוגשה על ידי קטינה והוריה. קלסתרון החשוד פורסם ברבים ועובר אורח זיהה את התובע כחשוד ודיווח על כך למשטרה. בעקבות מעצרו, מיהרו האב ובתו להגיע לתחנת המשטרה והאחרונה התקשתה לזהות את התובע כאדם אשר ביצע בה את מעשה האינוס.

 

      קראו עוד בתחום:

 

השוטרים ביקשו מאב ובתו לעזוב את תחנת המשטרה במהירות, בעוד הקטינה ממררת בבכי. בשלב מאוחר יותר זימנה המשטרה את הקטינה לשיחה עם חוקרת ילדים. במהלך השיחה אמרה הילדה לחוקרת כי היא נתקפת בפחד בכל פעם שהיא חולפת על פני אדם הדומה לאנס. לטענתה, ברגע שהיא רואה אדם מסוג זה, היא מתחילה לחוש בחרדה וממהרת לשוב לביתה.

 

השוטרים מסלפים את העובדות ומשקרים בבית המשפט


השוטרים עצרו את החשוד למשך כשלושה חודשים, וכתב אישום בגין אונס הוגש כנגדו. במהלך המשפט טענו השוטרים כי המתלוננת זיהתה את הנאשם תוך כדי שהיא בוכה וצווחת. חוקרי המשטרה טענו בנוסף כי בביתו של הנאשם נמצאו כובע קסקט צהוב הדומה לתיאור שניתן על ידי הילדה בהגשתה את התלונה. עם זאת, עובדות אלו היו נעוצות בשקרים ולא התיישבו עם המציאות.


כמו כן, חקירתו המשפילה של הנאשם כללה הטחות אשמה חריפות והשפלות לרוב. בין השאר הכריחו השוטרים את החשוד לאונן ולהגיע לפורקן לפניהם, זאת בעקבות חשד כי אין הוא מסוגל לשפוך זרע (כתמי זרע לא נמצאו על גופה של המתלוננת).

 

פיצויים על סך 2 מיליון שקלים


השופטת העבירה ביקורת על התנהלות המשטרה בחקירה וכתבה בפסק הדין כי מדובר במעשים אשר עלולים להטיל חומת אי אמון בין הציבור לבין רשויות החוק. תביעתו האזרחית של הנאשם כנגד המדינה, הוגשה לאחר שהפרקליטות החליטה לחזור בה מכתב האישום.

 

השופטת קבעה בפסק דין תקדימי כי המשטרה תשלם לתובע פיצויים בסך 2 מיליון שקלים, בגין הנזק אשר נגרם לו כתוצאה מהאשמתו באונס, ובעקבות הוצאות המשפט והנזקים הכלכליים אשר המשפט טמן בחובו.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.