www.what2do.co.il

האם פיצויים למאבטח אשר נורה מנשקו שלו?

דרגו את המאמר

האם פיצויים למאבטח אשר נורה מנשקו שלו?

מאבטח נורה מנשקו - האם תאונה באחריות חברת האבטחה?

 

עא 7638/11

 

בית המשפט העליון דחה ערעור אשר הונח לפתחו על ידי מאבטח שנפצע באורח קשה מירי במהלך עבודתו. המאבטח ביקש לייחס בערעורו רשלנות לחברת האבטחה אשר העסיקה אותו בתקופה המדוברת. מדובר בערעור שהוגש על ידי המאבטח לאחר שתביעתו נדחתה בפני בית המשפט המחוזי.

 

המערער במקרה דנן שימש בתור מאבטח של חברת החשמל בצפון. בנובמבר 2002, בסמוך לשעה 22:00 בערב, המערער נמצא בעמדתו כאשר הוא פצוע באורח קשה וירוי בראשו. המוסד לביטוח לאומי קיבל את טענותיו וקבע כי מדובר בתאונת עבודה. בגין התאונה, נקבעו למערער 100% נכות.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במקביל להכרה מביטוח לאומי, המערער הגיש תביעה נזיקית כנגד חברת האבטחה אשר העסיקה אותו במועד התאונה. טענותיו בתביעה היו כי הוא לא יודע מהן הסיבות אשר גרמו לאירוע וסביר להניח שעסקינן ברשלנות מבחינתה של חברת האבטחה. הועלתה טענה כי היות והנשק שהופקד בידיו של המאבטח היה "דבר מסוכן", היה מקום להעביר את נטל ההוכחה לפתחה של חברת האבטחה.

 

העברת נטל הוכחה הינה מהלך משפטי חשוב בתביעות כגון דא. במידה ובית המשפט מקבל טענה מסוג זה, המזיק צריך להוכיח שהוא לא התרשל כלפי התובע ואי עמידה בנטל ההוכחה הדרוש מביאה לקבלת התביעה. בית המשפט המחוזי קבע כי דין התביעה להידחות, וזאת לאחר שמיעה של מספר עדים רלבנטיים.

 

להלן עיקרי פסק הדין

 

ראשית, בית המשפט קיבל את טענתו של המאבטח לכך שעסקינן ב"דבר מסוכן". דהיינו, נטל הראיה הועבר והוטל על חברת האבטחה. שנית, בית המשפט קיבל את עדותם של מאבטחים אשר היו ביחד עם המערער במשמרת נשוא התובענה. מאבטחים אלה העידו כי עם ביצוע נוהל החלפת משמרת, המערער רצה לצאת ראשון לסיור.

 

המערער תיאר את האירוע באופן הבא. הוא יצא לסיור, בשלב מסוים הופיע אדם לא ידוע אשר אמר לו "חבל לך על הזמן" והתחיל לירות לכיוונו. המערער טען כי הוא ניסה לתפוס מחסה ולהשיב אש, ולכן הכניס מחסנית לנשק והעביר את הנצרה לאוטומט. עם זאת, מכאן הוא לא זכר דבר אלא שהוא התעורר בבית החולים.

 

בית המשפט בחן את הגרסה הנ"ל וקבע כי לא ניתן לתת בה אמון (בין השאר על בסיס השוואתה לגרסה שנמסרה על ידי המערער למשטרה). בפסק הדין הודגש כי לא הוכחה חדירה של אדם זר למתקן חברת החשמל בלילה המדובר. כמו כן, נדחו טענותיו של המערער לכך שהוא התקבל לעבודה ב"מתקן רגיש" מבלי לעבור הכשרה מתאימה. מדובר בבחור צעיר, אשר שירת ביחידה קרבית במשך שלוש שנים, וסיים את שירותו כרובאי 07 ביחידת גבעתי. כמו כן, בטרם הוא נכנס לסבב האבטחה בחברת החשמל, הוא עבר קורס נוסף בן 10 ימים שהכשיר אותו לתפקיד המדובר.

 

האם הנשק היה תקול או לא בטיחותי?

 

המאבטח הוסיף וטען כי הנשק שניתן לו - מקלע עוזי - הינו נשק לא תקין ולא בטיחותי. יתרה מכך, טען המערער, אפילו חברת החשמל החליפה לאחר האירוע את הנשקים מעוזי לגלילון. בית המשפט דחה את הטענות בדבר תקינותו ובטיחותו של העוזי. נקבע כי החלפת הנשקים הוכחה על ידי חברת החשמל כתולדה של דרישה מצד משטרת ישראל (ולא מחמת סוגיות כגון בטיחות ותקינות).

 

יש להדגיש כי למרות שבית המשפט לא קיבל את טענתה של חברת האבטחה לכך שהיה מדובר בניסיון התאבדות, נקבע כי אין ספק שהמאבטח נורה מנשקו שלו מטווח קצר ביותר. אי לכך, נקבע כי אין ספק שעסקינן בירי עצמי. השופטים העלו השערה כי ייתכן ומדובר היה במשחק בנשק ולא בניסיון התאבדות. בסופו של היום, נקבע כי המערער לא הוכיח רשלנות מצד חברת האבטחה. המאבטח לא השלים עם פסק הדין והגיש ערעור לבית המשפט העליון. עם זאת, ערעורו נדחה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת עבודה?

מהי תאונת עבודה וכיצד ניתן לתבוע פיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

עצות לנפגעי תאונות עבודה

עצות לנפגעים לאחר תאונת עבודה...מאמרים, פסקי דין ומידע משפטי נוסף. 

תאונות עבודה נוספות

נפגעתי במהלך השתלמות...האם תאונת עבודה? דוגמאות נוספות, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.