www.what2do.co.il

הוצאת לשון הרע בפורום - הודעה אישית נגד ווטרינר

דרגו את המאמר

הוצאת לשון הרע בפורום - הודעה אישית נגד ווטרינר

לשון הרע בפורום נגד ווטרינר המוכר חתולים


בית המשפט דחה תביעה אשר עסקה בלשון הרע כנגד וטרינר בפורום בעלי חיים בפורטל הפופולארי "וואלה" באינטרנט. התביעה הוגשה על ידי וטרינר תל אביב אשר טען כי שמו הוכפש והוא הפך ללעג וקלס בקרב גולשי האינטרנט ולקוחות פוטנציאלים.

 

מדובר בפרשה אשר החלה במכירת חתול גזעי על ידי הווטרינר לסטודנט באר שבעי חובב בעלי חיים. הסטודנט הגיע למרפאתו הווטרינרית של התובע ורכש שם חתול גזעי בסכום של 1,500 שקלים. בעקבות אי שביעות רצונו של התובע מהעסקה שהתבצעה, ומהאופן בו "סחט" הווטרינר כספים ממנו, פרסם האחרון "אזהרה" מפני הווטרינר בפורום באתר "וואלה".

 

      קראו גם:

 

פרסום זה כלל את פרטי הרכישה מנקודת מבטו של התובע, תוך ציון שמו וכתובתו המדויקים של הווטרינר. לאחר שהוצגו כתבי התביעה וההגנה בפניו, נדרש השופט לבחון האם עסקינן בהוצאת לשון הרע על פי הגדרתה בחוק איסור לשון הרע.

 

לשון הרע - המבחנים לבדיקתה


יסודותיה של עוולת לשון הרע אינם כוללים גרימת נזק בפועל כתוצאה מהפרסום. הלכה פסוקה היא שדי בכך שהפרסום "עלול" היה לגרום לאחת התוצאות המפורטות בסעיף 1 לחוק (משמע נזק פוטנציאלי לתובע). על מנת לקבוע אחריות על פי חוק איסור לשון הרע, מספיק לברר באופן כללי האם הביטוי הוא משפיל פוגע או מבזה על פי מבחן אובייקטיבי של האדם הסביר.


בפסיקה נקבע כי ניתוח ביטוי לצורך קביעת אחריות על פי חוק איסור לשון הרע יבוצע בארבעה שלבים. ראשית, יש למצוא את המשמעות האובייקטיבית העולה מהביטוי בהתאם לנסיבות החיצוניות וללשון המשתמעת ממנו. שנית, יש לקבוע האם על פי תכלית החוק ואיזונים חוקתיים שונים יש להטיל אחריות בגין הביטוי; לאחר מכן, יש לברר האם עומדת למפרסם אחת ההגנות המנויות בסעיפים 13-15 לחוק. השלב האחרון הוא שלב הפיצויים.

 

הפרסום פוגע בשם הטוב אך יש לכבד את חופש הביטוי


מבחינת השלב הראשון, בית המשפט קבע כי הודעתו של הנתבע בפורום כללה מילים כגון "רמאות" ו-"סחיטה". כמו כן, הנתבע אף הזהיר בהודעתו את הגולשים מפני פנייה למרפאתו של הווטרינר וציין את שמו וכתובתו. אי לכך, יש בדברים אלו בכדי לפגוע בשמו הטוב של התובע. עם זאת, התובע לא השכיל לעמוד במבחן השני להוכיח כי אכן בלשון הרע עסקינן.

 


בית המשפט קבע כי היות ומדובר באדם פרטי, יש לבחון האם דבריו של הנתבע מהווים קביעת מסמרות ועובדות לגבי פועלו או דעה אישית פרטנית. השופטים ציינו כי הנתבע רשם בתחילת ההודעה בפורום כי מדובר ב"חוויה אישית".

 

כמו כן, מלבד השפה העוקצנית, הנתבע ציין כי מדובר בחוויה פרטית והודעתו מבוססות על תחושותיו הפנימיות ותו לא. השופטים הוסיפו כי התקיימה זיקה מסוימת בין תחושותיו הקשות של הנתבע לבין המציאות בשטח. ניכר כי הנתבע הולך שולל על ידי התובע ונגרמה לו עוגמת נפש מרובה. אי לכך, הגנה אמיתית על חופש הביטוי מעניקה לנתבע את הזכות לשטוח רגשותיו בפורום ציבורי.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.