www.what2do.co.il

לשון הרע על המת, האמנם?

דרגו את המאמר

לשון הרע על המת, האמנם?

פעמים רבות מתפרסמות לאחר מותו של אדם, מיני אמירות אשר משפילות ומבזות את המנוח. לא אחת מונחות לבית המשפט תביעות אשר עוסקות באישי ציבור שהלכו לעולמם, כאשר בני משפחתם טוענים כי מתבצעת כנגדם השתלחות תקשורתית העולה כדי לשון הרע.

 

אחד מן התיקים המפורסמים בסוגיה משפטית עסק בתוכנית טלוויזיה אשר שודרה בערוץ הראשון, ובו הוצגה חנה סנש כמשתפת פעולה עם קציני גסטאפו במחזמר "קסטנר".

המסגרת המשפטית

 

סעיף 5 לחוק איסור לשון הרע קובע כי לשון הרע על אדם אשר פורסמה לאחר מותו, הינה כהוצאת לשון הרע על אדם חי. עם זאת, על פי סעיף זה, לשון הרע על המת איננה טומנת בחובה עילה לתובענה אזרחית או קובלנה. לעומת זאת, החוק מכיר בתביעה פלילית מסוג זה אשר מוגשת כבקשה על ידי בן זוגו של המת, או אחד מקרובי משפחתו.

 


החוק קובע למעשה כי תביעה אזרחית איננה יכולה להיות מוגשת במסגרת לשון הרע של המת. הרציונאל העומד מאחורי סעיף זה נובע מכך כי הנפגע איננו בחיים ועל כן הוא אינו סובל בגין הוצאת לשון הרע כנגדו.

 

מדובר בהנחה משפטית אשר לקוחה מדיני המשפט במדינות מערביות מתקדמות כגון ארה"ב וקנדה. זאת ועוד, מן הפסיקה ידוע כי גם קרובי משפחתו של המנוח אינם רשאים להגיש תביעה בגין לשון הרע כנגד המת, ובתי המשפט אינם מכירים בהם כנפגעים ישירים כתוצאה מן הדברים.

התביעה הפלילית


קרובי משפחתו של מנוח רשאים בהתאם לאיסור לשון הרע להגיש בקשה למדינה לפתוח בהליכים פליליים בעקבות לשון הרע שהוצא כנגד המת. עם זאת, למרות שקיימת לבני המשפחה הזכות להגיש בקשה מסוג זה, הסמכויות המאשרות את הגשת כתב האישום הינן היועץ המשפטי לממשלה ורשויות התביעה במדינה.

 

עד היום, היועמ"ש טרם אישר בקשה להגשת כתב אישום בגין לשון הרע של המת. הכרה בפגיעה בשמו הטוב של המת הוכרה בבתי המשפט רק במקרים בהם עלה רצון לצאת להגנת שלום הציבור. הפסיקה הכירה בצורך להגן על השלום הציבור במקרים בהם פרסום לשון הרע כנגד המת עלול לגרור תגובות אלימות או פרובוקטיביות מצד בני משפחתו של המנוח.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.