www.what2do.co.il

פיצויים בגין רשלנות מקצועית בייצוג משפטי בהליך רכישת דירה

דרגו את המאמר

פיצויים בגין רשלנות מקצועית בייצוג משפטי בהליך רכישת דירה

למעלה ממיליון שקלים בגין רשלנות מקצועית של עורכי דין

 

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים של למעלה ממיליון שקלים בגין רשלנות מקצועית של עורכי דין. מדובר בפסיקה אשר מביאה לסיומה פרשה עגומה בת 12 שנים. במהלך התקופה נשוא התובענה, עוקל רכושם של התובעים, בני זוג עולים חדשים מקווקז ובנם הקטין, ונגרמו להם נזקים נפשיים שונים. בין השאר, הגבר התדרדר לאלכוהול והוא סובל מדיכאון. כתוצאה ממצבו הנפשי הקשה, הגבר הכה את אשתו, הושם במאסר ובני הזוג התגרשו.

 

לטענת התובעים, מדובר היה בכדור שלג אשר מקורו ברשלנות מקצועית של עורכי דין אשר ייצגו אותם ברכישת דירה בשנת 1984. התובעים היו מעוניינים לרכוש את הדירה בסכום של 20,000 דולרים, ולשם כך הם התקשרו עם הנתבעת. בעסקת המכירה, ייצגה הנתבעת גם את התובעים וגם את המוכרים.

 

      קראו עוד על רשלנות מקצועית של עורכי דין:

 

לצורך העסקה נטלו התובעים משכנתא מבנק עצמאות ועורכת הדין הנתבעת הייתה אמורה לרשום את המשכנתא עבורם. לאחר שנחתם חוזה הרכישה בין הצדדים, הופתעו התובעים לגלות כי הדירה אשר נרכשה על ידם איננה זהה לדירה שהוצגה להם. מדובר היה בנכס שלא היה ראוי למגורים. אי לכך, התובעים, שהפרוטה לא הייתה בכיסם, נאלצו לשפץ את הדירה טיפין טיפין. במשך שנה שלמה השקיעו התובעים כספים רבים בדירה על מנת להכינה למגורים, ולצורך מימון שיפוצים אלו נטלו הלוואות שונות.

 

החובות הרבים אשר רבצו על כתפי התובעים, בגין עלות השיפוצים והמשכנתא, הביאו אותם לפעול למכירת הדירה בשנת 1997. בבואם למכור את הנכס, התברר להם כי על הנכס רובצת עדיין משכנתא שטרם שולמה על ידי מוכרי הנכס המקוריים. כמו כן, התובעים אף הבינו כי הדירה לא נרשמה על שמם מעולם. אי לכך, התובעים פנו באופן בהול לעורכת הדין הנתבעת.

 

עורכת הדין מושכת עצמה מהתיק

 

עורכת הדין שיגרה מכתב למוכרים המקוריים ובו דרשה מהם לסלק את המשכנתא הרובצת על הנכס. המוכרים לא ענו למכתביה ובשנת 2000 החליטה עורכת הדין כי היא מושכת את ייצוג התובעים. כמו כן, היא הפנתה את התובעים לבעלה, אף הוא עורך דין במקצועו.

 

הבעל הגיש תביעה כנגד המוכרים, בשמם של התובעים, ואף ניתן בעניין פסק דין בהעדר הגנה. מדובר היה בפסק דין עקר שכן לא ניתן היה לגבות אותו מהמוכרים שנעלמו עקבותיהם. חרף כך, בעלה של הנתבעת דרש מהתובעים לשלם לו את שכר טרחתו, ומשלא שולם השכר, הגיש כנגדם תביעה בבית המשפט. פסק דין בהעדר הגנה ניתן לבעלה של הנתבעת והוא פעל כנגד התובעים בהליכי הוצאה לפועל.

 

התובעים לא ידעו כיצד להתמודד עם ההליכים המשפטיים המורכבים. כל פניותיהם לגורמים כגון משרד הממשלה, עמותת נפגעי הבנקים, שר המשפטים ואף תוכנית הטלוויזיה כלבוטק, העלו חרס. בשל פתיחת הליכי ההוצאה לפועל, הגיעו מעקלים לדירתם של התובעים ועיקלו רכוש רב (כולל אורגנית שנלקחה מידיו של בנם הקטין - הילד נבהל מהמעקלים והחל להציג מצוקה נפשית שהתבטאה בהרטבה במיטה). בסופו של היום, הבנק מינה כונס נכסים לדירת התובעים, אשר מכר אותה והעביר את תמורתה לבנק.

 

התובעים נותרו אפוא ללא דירה, ללא תמורה, וללא נכסים. כאשר ביקשו התובעים להעביר את ייצוגם מידי הנתבעת, נאמר להם שמסמכי התביעה לא ישוחררו אלא בהתאם לחתימה על כתב וויתור וסילוק תביעות עתידיות מול הנתבעת ובעלה.

 

בית המשפט קבע כי מדובר ברשלנות מקצועית חמורה אשר באה לידי ביטוי גם בהפרת חובתם של הנתבעים כעורכי דין הנאמנים ללקוחותיהם. השופטת קבעה כי יש להעביר את חובם של התובעים לבנק עצמאות לעורכי הדין הרשלנים וכן לפסוק לתובעים פיצויים בסך של למעלה ממיליון שקלים. בנוסף, נפסק כי הנתבעים ישלמו לתובעים שכ"ט והוצאות משפט בשיעור של 20% מסך התביעה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.