www.what2do.co.il

האם פיצויים לעובד זר בגין כליאת שווא?

דרגו את המאמר

האם פיצויים לעובד זר בגין כליאת שווא?

פיצויים בגין כליאת שווא של עובד זר מכוח חוק הכניסה לישראל


האם עובד זר אשר נכלא בישראל מכוח חוק הכניסה לישראל במשך 33 ימים, זכאי לפיצויים בגין כליאת שווא? האם הפיצויים יחושבו מכוח פקודת הנזיקין, או לפי הדין הכללי?


סעיף 26 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש] קובע כי כליאת שווא הינה שלילת חירותו של אדם, באופן מוחלט ושלא כדין, למשך זמן כלשהו, על ידי הופעה כבעל סמכות או באמצעים פיסיים. אדם אשר דורש פיצויים בגין כליאת שווה, נדרש להוכיח עוולה זו באופן מצטבר.

 

במקרה דנן, לעניין יסוד השלילה המוחלטת, המדינה טענה כי התובע יכול היה לצאת מהמשמורת, בכל עת, וזאת בכפוף להודעה כי הוא מתכוון לשוב למולדתו. צוין כי העובד יכול היה להגיש עתירה מנהלית בעניינו. האם במידה ולאדם הייתה האפשרות לצאת לחופשי, מדובר בשלילת חירות מוחלטת?

 

שלילת חירות מוחלטת, האמנם?


המונח שלילה מוחלטת מהווה העדר אפשרות לצאת מכבלי המשמורת או העדר יכולת לצאת את המשמרות בדרכים לגיטימיות. בית המשפט קבע כי במקום בו אדם יכול, באופן סביר, לצאת מכבלי המשמורת, לא מדובר בשלילת חירות מוחלטת.

 

סעיף 27(2) לפקודת הנזיקין קובע הגנה במידה והתובע היה נתון במשמורת כדין ולפי הוראות חיקוק. כליאת שווא הינה עוולה כללית. במקרה דנן, מדובר בעובד זר אשר היה נתון במשמורת מכוח חוק הכניסה לישראל. מדובר אפוא בדין מיוחד אשר נמצא מחוץ לפקודת הנזיקין. אי לכך, בית המשפט קבע כי לא מדובר בעוולה של כליאת שווא. היות וכליאת שווא היא עוולה כללית, הדין הספציפי גובר על הדין הכללי.


עוולת כליאת השווא דורשת, בין השאר, את הוכחתה של כוונה לביסוס אחריות. דהיינו, באמצעות עוולת הרשלנות ניתן להגן על הנזק אשר נגרם כאשר לא מדובר בשלילת חירות מכוונת. לאור האמור, תביעתו של התובע לפיצויים בגין עוולת כליאת שווא נדחתה. הפיצוי אשר נפסק עבורו נקבע בהתאם לפסיקה ולדין, ולא מכוח פקודת הנזיקין.

 

1,800 שקלים לכל יום כליאה


השופט קבע כי הוא מקבל את טענותיו של התובע לכך שלא מדובר בעבריינות טהורה. תימוכין לכך ניתן היה למצוא בכך שהתובע הוכנס למשמרות מכוח חוק הכניסה לישראל, ולא למעצר.

 

"הזכות לחירות וחופש תנועה היא זכות יסוד חוקתית אשר מנויה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירות", נכתב בפסק הדין, "זכות זו נתונה ושוות ערך הן לאזרחים והן לשוהים בלתי חוקיים כאחד". השופט הוסיף כי המדינה חייבת לפצות אדם, באשר הוא, במידה וחירותו נשללה שלא כדין.

 

      קראו עוד בתחום:


תקנות סדר הדין (פיצויים בשל מעצר או מאסר), תשמ"ב – 1982 קובעות במקרה זה את מנגנון הפיצוי. מבחינה אובייקטיבית, תקנות אלה אינן מבטאות סכום פיצוי הולם ואף המדינה הציעה סכום העולה על הקבוע בהן. קונקרטית, בית המשפט קבע כי אין להקל ראש בתביעה, שכן מדובר באדם שהוכנס מאחורי סורג ובריח וסבל מתחושות קשות של ביזוי, השפלה וחוסר אונים. הלכה פסוקה היא כי לבית המשפט ישנו שיקול דעת במקרים אלו באשר לקביעת הפיצוי.


השופט כתב כי לאחר עיון בפסקי הדין אשר אליהם הופנה על ידי הצדדים, יש לפסוק עבור התובע סכום סביר שיביא ביטוי לעוגמת הנפש והנזק שנגרם לו. בנוסף, נקבע כי אין עסקינן בפיצויים עונשיים. "לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, נסיבות העניין והפסיקה, מצאתי לנכון לפסוק פיצויים לתובע על-סך של 1,800 ₪ ליום", סיכם השופט, "הסכום מבטא את השיקולים שהובאו לעיל ואת מתחם הסכומים, אשר נוהגים לפסוק במקרים כגון אלה".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.