www.what2do.co.il

סכיזופרניה התפתחה בעקבות שירות מלחיץ בכיפת ברזל, האמנם?

דרגו את המאמר

סכיזופרניה התפתחה בעקבות שירות מלחיץ בכיפת ברזל, האמנם?

תביעה – סכיזופרניה בעקבות שירות בכיפת ברזל

 

כיפת ברזל הינה מערכת חדשה אשר מטרתה הינה לסייע בהגנה מפני רקטות קצרות טווח. פיתוחה של המערכת, אשר נעשה על ידי חברת רפאל – מערכות לחימה מתקדמות, וחברת אלתא (חברת בת של התעשייה האווירית), נעשה כתגובה לירי הקסאמים והגראדים כנגד תושבי הדרום בישראל. מזה כשמונה שנים, נתונים תושבי דרום הארץ להתקפות חוזרות ונשנות מצד ארגוני טרור ברצועת עזה.

 

תקיפות אלו כוללות ירי רב של פצצות מרגמה ורקטות קצרות טווח. על מנת להתמודד עם האיום, פנתה ישראל לפיתוח כיפת ברזל כמערכת הגנה. הפעלתה המבצעית של מערכת זו הופקדה בידי חיל הנ"מ בצה"ל. 

 

      קראו גם:

 

אתר "וואלה" מדווח הבוקר (5.9) כי חייל אשר שירת בסוללה מבצעית של מערכת ההגנה, לקה בסכיזופרניה וכעת הוא מגיש תביעה בעניין כנגד קצין התגמולים. לטענת החייל ובא כוחו, הוא לקה במחלת הנפש בשל הלחצים הנפשיים הכרוכים בהפעלת הסוללה.

 

בכתב התביעה נטען כי יש להכיר בתובע כנכה צה"ל מכוח חוק הנכים, וזאת משום שקיים קשר סיבתי של ממש בין שירותו הצבאי למצבו הרפואי הנפשי. החייל טען כי בשל המתחים הרבים בהם הוא היה נתון בזמן שירותו, הוא חווה התמוטטות נפשית. לטענתו, בטרם הוא הוצב בסוללה המדוברת, הוא שירת ללא כל בעיות מיוחדות בתור לוחם בחיל הנ"מ בסוללה נגד מטוסים מסוג הוק.

 

התדרדרות במצב הנפשי מאז המעבר לכיפת ברזל

 

שנה וחצי עובר להגשת התביעה, נבחר התובע, ביחד עוד מספר לוחמים מהמערך, להתמקצע על מערכת כיפת ברזל. החייל טען כי היות ומפקדיו היו שבעי רצון מתפקודו וממקצועיותו, הוחלט להציבו בעמדת "מיירט" (תפקיד משמעותי ביותר בכוח).

 

התפקיד החדש, טען כעת החייל, היה בעוכריי. לשיטתו, בעקבות הצבתו כמיירט, האחראי על הגנה על מאות אלפי ישראלים, החל הוא לסבול מלחצים נפשיים והסתגר בחדרו. לדבריו, הוא ביקש לראות קצין בריאות הנפש, אך מפקדיו לא אפשרו לו זאת. רק לאחר זמן מה התאפשר לו להיפגש עם פסיכולוג. החייל מוסיף כי המג"ד סירב להעביר אותו יחידה, וזאת בטענה כי מדובר ב"דיכאון זמני", אשר "יכול לקרות לכל אחד".

 

במקביל, החל התובע לסבול, לטענתו, מעייפות, נדודי שינה ועצבות. כמו כן, הוא החל להיות מטופל באופן תרופתי. הוריו של התובע הבחינו כי הטיפול איננו מסייע לבנם, והחליטו באחת החופשות לקחת אותו לאבחון בבית החולים תל השומר. בבית החולים אובחן החייל כלוקה בסכיזופרניה. הפרופיל הצבאי שלו הורד ל-21 והוא שוחרר מהשירות.

 

החייל וב"כ טוענים כי הצעיר מטופל כיום בטיפול תרופתי והאירועים הקשים אליהם נחשף, לרבות הסכנה התמידית לחייו, היו בעלי משמעות גבוהה בקשר למצבו הבריאותי כיום.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.