www.what2do.co.il

כוויה משמן רותח לאחר רשלנות מצידה של בעלת הבית, האמנם?

דרגו את המאמר

כוויה משמן רותח לאחר רשלנות מצידה של בעלת הבית, האמנם?

פיצויי בגין כוויה משמן רותח

האם אישה אשר נפגעה בבית חמותה משמן רותח תהיה זכאית לפיצויים בגין נזקי גוף אשר נגרמו לה? האם מדובר ברשלנות מצידה, בעת שניסתה לסייע בידי חמותה להתמודד עם האש, או שמא מדובר ברשלנות מבחינת בעלת הבית.

התובעת טענה כי בעת שהתארחה בבית אבי בעלה, יחד עם בעלה ובנה, שמעה היא לפתע את חמותה זועקת מכיוון המטבח. לדבריה, רצה היא למטבח ושם הבחינה במחבת מלא שמן רותח העולה באש על כיריים של גז. התובעת הורתה לחמותה לצאת מן המטבח והיא עצמה, בניסיון להרחיק את המחבת הבוער מן המטבח, העבירה את המחבת לחדרון הכביסה הסמוך. במהלך פעולה זו, נשמט המחבת מידה והשמן הרותח ניתז עליה.

אביו ואימו של בעלה של התובעת היה מבוטחים בפוליסה לביטוח הבית. על פי פוליסה זו, נקבע כי החברה תעניק ביטוח אחריות כלפי צד שלישי של בעל מבנה הדירה. בית המשפט נדרש לבחון האם מדובר ברשלנות מצד בעלי הבית כלפי התובעת.

 

      קראו עוד בתחום:

 

חברת הביטוח טענה כי לא מדובר ברשלנות של בעלת הבית המבוטחת, שכן התובעת לקחה את המחבת על דעת עצמה את המחבת הלוהטת. לטענת חברת הביטוח, פעולתה הרשלנית של התובעת, אשר נחלצה לעזרה במקום לא לה, הביאה לפגיעתה. אי לכך, לשיטת חברת הביטוח, אין בצעקותיה של בעלת הבית בכדי להקים עילה לרשלנות מצידה.

האם מדובר ברשלנות של בעלת הבית?

חברת הביטוח טענה כי בהתנהגותה של המבוטחת לא היה כל סיכון. כמו כן, אף אם היה סיכון, הרי שהתובעת, לטענת חברת הביטוח, לא הייתה צריכה להתערב ולבצע פעולה הגנתית. עורך הדין מטעם התובעת חלק על גרסה זו וקבע כי התבוננותה של הנתבעת על המקרה נעשית ב"תנאי מעבדה" וכחוכמה לאחר מעשה.

 

לדברי עורך הדין מטעם התביעה, מרשתו נכנסה למטבח לכל צעקות רמות ופעלה בתנאי לחץ כאשר האש עלתה מן המחבת. התובעת הוסיפה כי דווקא חוסר פעולתה של חמתה היא זו שמצביעה על רשלנותה, שהרי היא גרמה ברשלנות לתחילת האירוע.

בית המשפט קיבל את טענות התביעה וקבע כי יש בעבודות כפי שהוצגו בכדי לבסס התנהגות רשלנית מצד המבוטחת. השופטים סברו כי עצם זה שבעלת הבית בנתה לבשל בחוזר זהירות, בעוד היא חבה בזהירות זו כלפי הבאים בשער ביתה, קיימת עילה בגין רשלנות על כתפיה. לאמור, במידה והייתה התובעת מציתה בטעות את הבית ואורחיה היו נפגעים, האם מדובר ברשלנות מצידה או לאו?

השופטת ציינה כי חוק "לא תעמוד על דם רעך" קובע שקיימת חובת הצלה והושטת עזרה לאדם הנמצא לנגד עיניו אירוע פתאומי בסכנה חמורה ומיידית. במילים אחרות, לא רק שלתובעת הייתה ברירה לסייע לחמותה לכבות האש, מדובר בלא פחות מחובה חקוקה. ברגע ש"אישרה" בעלת הבית את כניסתה של כלתה למטבח בכדי לסייע לה באירוע האש, חבה היא בחובת הזהירות כלפיה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.