www.what2do.co.il

טען כי אדם יישב בכלא, ועשה זאת בתום לב - האם מדובר בלשון הרע?

דרגו את המאמר

טען כי אדם יישב בכלא, ועשה זאת בתום לב - האם מדובר בלשון הרע?

ייחוס ישיבה בכלא בתום לב – האם לשון הרע?


שני שותפים בחברה החליטו להביא את השותפות העסקית ביניהם לכדי סיום. כאשר הפעילו השניים את החברה, העסק לא הגיש במשך מספר שנים דו"חות כספיים. לאחר סיום ההתקשרות בין הצדדים, פנה אחד השותפים לעו"ד על מנת שזה ייסע לו להניח ידיו על דו"חות החברה ועל מסמכים נוספים. עורך הדין פנה לרואה החשבון של החברה וביקש לקבל את המסמכים המדוברים.

 

      קראו עוד בתחום:

 

השותף השני הביע התנגדות לכך וזאת בטענה כי הוא מסרב לעריכת הדו"חות באופן בלתי מבוקר היות ושותפו לשעבר ישב בבית הכלא. יצוין כי השותף השני לא ישב בכלא ומדובר היה בטענת שווא. למעשה, שותף זה נעצר בשנת 2007, לזמן קצר בלבד, בשל חשד בנוגע למעורבות במעילה רחבת היקף.


בעקבות הדברים, שלח עורך הדין מכתב לשותף השני ובו בקשת מרשו להתנצלות בגין הדברים. השותף השני שלח, באמצעות עורך דינו, התנצלות והצר על הטעות. השותף השני לא הסתפק בהתנצלות והגיש כנגד שותפו לשעבר ועורך דינו, תביעה בגין הוצאת לשון הרע. הסוגיה אשר עמדה במרכזו של הדיון בבית המשפט הייתה – האם ייחוס ישיבה בכלא לאדם אשר לא ריצה מאסר בפועל הינה לשון הרע? כמו כן, האם בנסיבות המקרה זכאי הנפגע לפיצויים?

 

הגנת תום הלב?


הנתבע טען כי הוא הסביר במכתב ההתנצלות את הרקע שהוביל לדברים ואף הביע התנצלות וצער עליהם. לדבריו, עורך דינו לא סינן כיאות את הדברים אשר נאמרו לו, המכתב נוסח על ידי בא כוחו, ועליו האחריות לפצות את התובע – ככל שייפסקו לטובתו פיצויים. עורך הדין הנתבע טען כי מדובר בשירות אשר ניתן ללקוח, במסגרת הייעוץ המשפטי, ואין להטיל עליו חבות כלשהי בעניין.


בית המשפט קבע ראשית כי ייחוס ישיבה בכלא לאדם אשר לא יישב בכלא עולה כדי לשון הרע. מדובר בדברים אשר עלולים לבזות ולהשפיל את הנפגע ועל כן עסקינן בלשון הרע. עם זאת, נקבע כי עומדת לנתבע במקרה זה הגנת תום הלב. הנתבע הסביר, הן בבית המשפט והן במכתב ההתנצלות, את מקור הטעות (מעצרו קצר הימים של שותפו לשעבר). בית המשפט קבע כי בהתחשב בנסיבות המקרה, אין להטיל על הנתבע חבות כלשהי, ויש לדחות התביעה.

 
עניין אישי כשר

 


הגנת תום הלב הינה הגנה העומדת לנתבע בתביעה בגין לשון הרע. על פי הגנה זו, במידה והנתבע פרסם את הדברים בתום לב, באחת הנסיבות המנויות בחוק, לא מדובר בהוצאת דיבה או לשון הרע. אדם המבקש ליהנות מהגנה זו נדרש להוכיח ראשית כי הייתה עליו חובה לפרסם את הדברים. שנית, עליו להצביע על כך שהחובה חלה גם בנוגע למי אשר הפרסום הופנה אליו. לאחר מכן, בית המשפט בוחן את תוכן הפרסום וקובע האם הדברים פורסמו במסגרת החובה המדוברת.

 

במקרה דנן, נקבע כי הפרסום נעשה בתום לב. בית המשפט קבע כי למרות שלא הייתה חובה על הנתבעים לפרסם את הדברים האמורים, הם פורסמו לשם הגנה על עניין אישי כשר של הנתבע ועל כן חלה עליהם הגנת תום הלב.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965

חוק איסור לשון הרע נועד להגן על כבודו של אדם או איגוד ומונע פרסומים שעלולים לפגוע ולגרום נזק. 

לשון הרע על ציבור - קבוצת אנשים, גוף, ארגון

השאלה המרכזית הצריכה להישאל, כך קובעת הפסיקה, הנה האם היחיד, בהיותו יחיד, נפגע מאותו פרסום שהשמיץ את כל הקבוצה? 

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

האם המכתבים ודרך הפצתם מהווים לשון הרע ופגיעה בפרטיות?

עוד קבעה השופטת כי המכתבים אינם שיח ושיג אקדמי על הערכות תלמידים הנהנים ממטרית חופש אקדמי. המכתבים נכתבו בתגובה על מכתבו של פרופ' בורט ופרופסורים אחרים ולא בהעברה רוטינית של הערכות על תלמידים. העמדתם כ"שיג ושיח אקדמי" היא או היתממות או ניסיון הסוואה. מרבית המכתבים עוסקת במנחה פרופ' בורט ורק חלק קטן מהם מתייחס לתובע.  

לשון הרע, כיצד מגיע בית המשפט להכרעה?

השאלה הראשונה אשר ישאל בית המשפט היא, האם המעשים המיוחסים לנתבעים עולים כדי פרסום לשון הרע. הבדיקה תעשה לפי היסודות הנמצאים בסעיפי החוק, שהוא הסעיף המגדיר מעשה של פרסום לשון הרע. לאחר בחינת המקרה לאור החוק והפסיקה ובאם התשובה תהא חיובית יבחן בית המשפט אם עומדת למפרסמים הגנה מן ההגנות המוקנות בפרק ג' לחוק. 

לשון הרע: הגנת אמת בפרסום

נתבעת בגין לשון הרע? מהי הגנת אמת בפרסום? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי הדין באתר ... 

לשון הרע: הגנת תום הלב

נתבע יהנה מהגנת סעיף 15 בהתקיים שני תנאים מצטברים. התנאי הראשון הוא שהנאשם או הנתבע עשה את הפרסום בתום לב. והתנאי השני הוא שהנתבע יוכל להצביע על כך ... 

פיצויים בגין לשון הרע

לאחר שקבע בית המשפט כי הנתבעים פרסמו כנגד התובעת פרסום שיש בו משום לשון הרע, ולא עומדות להם ההגנות שבפרק ג' לחוק, יעבור לדון בשאלת הפיצוי המגיע לתובעת בגין לשון הרע.  

פיצויים בגין זיוף פרופיל באתר האינטרנט דה מרקר

האם פרסום פרופילים מזויפים ברשת החברתית "דה מרקר קפה" מהווה הפרה של חוק איסור לשון הרע... 

לשון הרע במהלך דיון משפטי, האם ייתכן?

סעיף 13 לחוק קובע כי לא ישמש עילה למשפט פלילי או אזרחי פרסום על ידי שופט, חבר של בית דין דתי, בורר, או אדם אחר בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית על פי דין ... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.