www.what2do.co.il

אישור תביעה ייצוגית כנגד חברת ביטוח שהפרה פוליסת בריאות פרטית

דרגו את המאמר

אישור תביעה ייצוגית כנגד חברת ביטוח שהפרה פוליסת בריאות פרטית

תביעה ייצוגית כנגד חברת ביטוח בעקבות הפרת פוליסת ביטוח בריאות פרטית


ת"צ 564-04-09


בית המשפט המחוזי אישר הליך של תביעה ייצוגית כנגד חברת הביטוח "מנורה", וזאת בשל הפרה לכאורה של פוליסת ביטוח בריאות. במסגרת הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נטען כי החברה לא שילמה את שיעור תגמולי הביטוח למבוטחים שעברו ניתוח, לפי טופס 17, וזאת חרף התחייבותה לעשות כאמור.

 

      קראו עוד בתחום:


האישה אשר הגישה את הבקשה לאישור התביעה הייצוגית טענה כי היא רכשה פוליסת ביטוח בריאות פרטית מ"מנורה" בשם "בריאות מושלמת TOP". לטענתה, היא עברה ניתוח בבית החולים "אסותא" וקופת חולים מכבי מימנה עבורה את מלוא עלות הטיפול. האישה טענה כי בעקבות תביעת ביטוח שהוגשה על ידה, חברת הביטוח הייתה צריכה לשלם לה תגמולים בשיעור מחצית הערך של טופס 17 שניתן לה מבית החולים (טופס המעיד על הוצאות רפואיות במקרים בהם מבוטח קופת חולים מקבל טיפול במוסד חיצוני אשר לא שייך לקופה). המבוטחת טענה כי חברת הביטוח לא עמדה בהתחייבותה לפי הפוליסה ולמרות שהניתוח עלה (כולל ההוצאות הנלוות) כ-8,000 שקלים, היא קיבלה 882 שקלים בלבד.


האישה טענה כי כאשר היא פנתה בנוגע לאופן החישוב לחברת הביטוח נאמר לה כי התגמול לפי ערכו של טופס 17 הנקוב לא נעשה לפי השווי האובייקטיבי של הניתוח אלא בהתאם למחירון של החברה או של משרד הבריאות. יודגש כי חברת הביטוח הסכימה להתפשר ולשלם למבוטחת סך של כ-2,000 שקלים (מחצית משכרו של המנתח).


המבוטחת דחתה מכל וכל את פרשנותה של חברת הביטוח וטענה כי מדובר בהפרת חוזה ופרשנות "שאינה מתקבלת על הדעת". אי לכך, היא פנתה בהליך ייצוגי כנגד החברה. במסגרת הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נטען כי הפרשנות ההגיונית של התגמול לפי הפוליסה הייתה צריכה להוביל לתשלום בשיעור מחצית מעלותו של הניתוח. המבוטחת העריכה את התגמול הראוי בכ-2,400 שקלים.


חברת הביטוח: "בקשה לא הגיונית"


חברת הביטוח טענה כי לא היה הגיון בכך שהיא תשלם למבוטחיה את מחצית מעלותו האובייקטיבית של הניתוח. לטענת הנתבעת, שווי התגמול לפי הפוליסה מצוי במדריך המוצרים והיה פתוח לעיני המבוטחת. "מנורה" טענה למעשה כי הערך של טופס 17 היה צריך להיות ניתן להערכה ואחיד וזאת משום ש"רק כך יהיה ניתן לתמחר כראוי את פוליסת הביטוח ולהימנע מהעלאת הפרמיה החודשית". הודגש כי החלטה אחרת הייתה עלולה לגרום לה להפסדים ולא הגיוני כי היא, בתור גוף פרטי, תיתן הטבה ללא רווח.


כפי שצוין לעיל, בית המשפט אישר את ההליך הייצוגי. בפסק הדין נקבע כי נראה שדווקא הצדק נמצא בצידה של המבוטחת ולא בפרשנות חברת הביטוח. השופטת, מיכל נד"ב, הדגישה כי קריאה סבירה של הפוליסה הייתה בהחלט יכולה להוביל למסקנה כי התגמול צריך להיות על בסיס מחצית מערכו של טופס 17 (דהיינו, מחצית מהעלות של הניתוח כולל ההוצאות הרפואיות, במקרה הספציפי). השופטת ציינה כי חברת הביטוח ביקשה להעניק לסעיף "פרשנות מורכבת ומסובכת" אשר סטתה מהניסוח הפשוט של הפוליסה. בית המשפט קבע כי חברי הקבוצה יהיו כל המבוטחים של "מנורה" בפוליסת הבריאות המדוברת, וכן תת קבוצה של מבוטחים אשר עברו ניתוח, בשבע או בשלוש השנים האחרונות, ולא זכו לתגמולים לפי הפוליסה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.