www.what2do.co.il

דמי לידה והוכחת יחסי עובד מעביד

דרגו את המאמר

דמי לידה והוכחת יחסי עובד מעביד

דמי לידה לאחר הכרה ביחסי עובד מעביד בתוך המשפחה


יחסי עובד מעביד מהווים לעיתים עניין מרכזי המונח לפתחן של הערכאות המשפטיות. היעדר קיומם של יחסים אלה עלול לפעול כאבן נגף בדרכם של בעלי דין כאשר הם מבקשים זכויות שונות מהמוסד לביטוח לאומי. דוגמא לכך הינה הזכות לקבלת דמי לידה אשר משולמים לעובדת אשר יצאה לחופשת לידה.

 

      קראו עוד בתחום:


מדובר בתשלום אשר מטרתו הינה לפצות את היולדת הטרייה בגין אובדן הכנסתה בפרק הזמן בו היא נדרשת להקדיש את מלוא תשומת ליבה לרך הנולד. תנאי הזכאות לקבלת דמי הלידה תלויים בעבודתה של המבקשת. דהיינו, רק אישה אשר עבדה במשך תקופת מינימום (10 חודשים מתוך 14 חודשים לפני היום שבו הופסקה העבודה, או 15 חודשים מתוך 22 החודשים אשר קדמו ליום זה).


פעמים רבות נתקלות נשים בסירוב מצד הביטוח הלאומי לקבל דמי לידה, וזאת מחמת אי עמידה בתנאי סף אלה. אחת הטענות הנפוצות אשר מגבשות דחיית תביעה בעניין זה הינה היעדר קיומם של יחסי עובד מעביד. הדברים מסתבכים והולכים כאשר העובדת טוענת כי עבדה בעסק משפחתי. מיותר לציין כי לא אחת קיים הבדל דק מן הדק בין עבודה לבין עזרה משפחתית. להלן דוגמא לערעור אשר זהו עניינו, ואשר נדון לאחרונה בבית הדין הארצי לעבודה.


אישה עבדה אצל אבי בעלה


המערערת טענה כי היא הועסקה במשך כעשרה חודשים בעסק לתיווך יהלומים בבעלות חמה (אבי בעלה). המוסד לביטוח לאומי דחה את תביעתה וזאת משום שלטענתו לא התקיימו במקרה זה יחסי עובד מעביד. המערערת פנתה לבית הדין האזורי לעבודה, לאחר שתביעתה נדחתה, אך גם בית הדין השיב ידיה ריקם.


בית הדין קבע כי יש לדחות את התביעה מחמת מספר טעמים. ראשית, נקבע כי המערערת הייתה למעשה בתקופת התלמדות והקדישה את מירב זמנה ללימוד עבודת תיווך היהלומים. שנית, תקופת העבודה הייתה קצרה ונמשכה רק במהלך ההריון. שלישית, המערערת לא הוחלפה בעובד אחר ואף בעל העסק "הודה" כי הוא לא היה מעסיק אדם נוסף אם לא היה מדובר בכלתו.


בפסק הדין נקבע עוד כי לא הוצגו כרטיסי נוכחות, ולא הייתה כל עדות לגבי שעות העבודה המדויקות. יתרה מכך, סתירות נפלו בגרסאות השונות בנוגע לשעות העבודה. בעדות בפני חוקר הביטוח הלאומי טענה המערערת כי היא עבדה בכל יום מ-8:00 עד 17:00, אך בבית הדין שינתה גרסתה וטענה כי כל יום עבודה הסתיים כבר בשעה 16:00. כמו כן, המעסיק העיד כי המערערת עבדה מ-9:00 עד 17:00. המערערת לא אמרה נואש והגישה ערעור על פסק דינו של בית הדין האזורי.


בית הדין הארצי – אבי הבעל אינו בן משפחה לפי החוק


לשמחתה, בית הדין הארצי קיבל את הערעור. ראשית, בית הדין קבע כי היות ולא מדובר בבני משפחה כהגדרת סעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי, תשנ"ה-1995, אין להחיל על המערערת את הכללים הנוקשים הנוגעים ליחסי עבודה בתוך המשפחה.

 

כמו כן, בית הדין הארצי ציין כי למרות שהמערערת הייתה בתקופת התלמדות, עבודתה כללה התלוות לבעלה במסגרת מכירת יהלומים עבור העסק של אביו. דהיינו, עבודה למען העסק. בנסיבות אלו, קבעו השופטים, אנו סוברים שביחסי ההתלמדות יש משום יחסי עובד מעביד. הלכה פסוקה היא כי מערכת יחסים של התמחות, התלמדות או הכשרה מקצועית תבוא בגדר יחסי עבודה.


לגבי היקף עבודתה של המערערת, בפני בית הדין העידו מספר עדים אשר עובדים בבורסה ליהלומים ואשר טענו כי הם היו רואים את המערערת בבורסה מדי יום. יתרה מכך, עדים אלו הקפידו להגדיר את המערערת, יותר מפעם אחת, כמתווכת יהלומים. בנוסף, פקידה במשרדו של בעל העסק טענה בפני בית הדין כי המערערת הייתה מגיעה לעבודה מדי יום, ואף ביצעה מטלות שונות במסגרת עבודתה לרבות גביית שיקים, העברת יהלומים וכדומה.


למעשה, בית הדין הארצי קבע כי הדגש המרכזי המאפיין את עבודתה של המערערת היה "מכירת יהלומים ועבודות פקידותיות עבור העסק". זאת בניגוד לשיטתו של בית משפט קמא אשר גרס כי יש להניח את האצבע על העובדה כי המערערת התלוותה לבעלה, אשר לא היה עובד של אביו. לסיכום, נקבע כי הוכח שבין הצדדים התקיימו יחסי עובד מעביד ועל כן אין לשלול את זכאותה של המערערת לדמי לידה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.