www.what2do.co.il

האם נכה צה``ל יזכה לתגמולים רטרואקטיביים ממלחמת יום כיפור

דרגו את המאמר

האם נכה צה``ל יזכה לתגמולים רטרואקטיביים ממלחמת יום כיפור

תגמולים רטרואקטיביים לנכה צה"ל ממלחמת יום הכיפורים

בית המשפט השלום בתל אביב נדרש לדון בתביעה לתגמולים רטרואקטיביים ממלחמת יום הכיפורים, אשר הוגשה על ידי נכה צה"ל הסובל מהלם קרב במשך למעלה מ-35 שנה.


הסעיפים הרלבנטיים לדיון בעניין תגמולים רטרואקטיביים לנכי צה"ל הינם סעיפים 18(א) ו- 18(ו) לחוק הנכים. סעיף 18(א) קובע את הכלל לעניין תשלום תגמולים לנכה באופן בו תגמולים ישולמו מיום שחרורו של הנכה משירותו הצבאי, שבזמנו אירע המקרה שגרם לנכותו. כמו כן, תגמול זה לא יתיישן כל אימת שהנכה הגיש תביעתו לא יותר משנה מיום שחרורו. 

 

      קראו עוד בתחום:

 

בכל מקרה אחר, יזכה הנכה לתגמולים ממשרד הביטחון מיום הגשת התביעה, זולת אם קבעה לכך הועדה הרפואית תאריך מאוחר יותר.

 

סעיף 18 ו’ לחוק מציב חריג לכלל זה באופן בו נכה אשר מחמת מחלת נפש או ליקוי בשכלו לא הגיש תביעה לתגמולים בזמן הקבוע הנ"ל. נכה זה יהיה זכאי לתגמול באופן רטרואקטיבי, במידה והתמנה לו אפוטרופוס.

 

השאלה העומדת להכרעה במקרים מסוג זה היא האם מתקיימות הנסיבות המאפשרות להקדים את מועד ההכרה בנכות על יסוד סעיף 18(ו) לחוק. הטוען לתגמולים רטרואקטיביים אמור להוכיח בבית המשפט כי סבל ממחלת נפש במועד הרלוונטי, וכי בשל המחלה נבצר ממנו להגיש התביעה לקצין התגמולים.

 

הגיש תביעות אשר נדחו בסוף שנות ה-70


במקרה דנן, מדובר כאמור באדם בן 66, אשר שירת במילואים במלחמת יום הכיפורים בתור נהג זחל המסופח ליחידות שריון בסיני. המערער שהה במוצב אשר הופגז במידה ניכרת, תוך שהוא נמצא בסיכון מתמיד לחייו וחבריו לפלוגה נהרגים לנגד עיניו.

 

מאז המלחמה חלה התדרדרות דראסטית במצבו הנפשי של המערער והוא מטופל באופן מתמיד על ידי שירותים פסיכיאטריים ותרופות. המערער אובחן כסובל מתסמונת בתר חבלתית בעקבות חוויותיו מהמלחמה אך הוכר כנכה צה"ל רק בשנת 2,000.

 


יש לציין כי המערער הגיש בקשה מוקדמת יותר להכרה כנכה, עוד בסוף 1977, כאשר הוא עושה זאת לאחר שכנועיה של הפסיכיאטרית אשר טיפלה בו. תביעתו של המערער דאז נדחתה בהחלטת קצין התגמולים, וזאת בהסתמך על טענת התיישנות תביעה לאחר שחלפו למעלה משנתיים לשחרור.

 

עשרים שנה לאחר מכן, ביוזמת בנו, הגיש המערער תביעה נוספת להכרה בו על פי החוק, ונכותו הוכרה בשיעור של 30%. המערער הגיש ערעור על החלטה זו ונכותו הועמדה על 50%.

 

האם מחמת מחלת נפש לא הגיש המערער תביעות נוספות?


מכאן שהשאלה העיקרית אשר עמדה להכרעה לפני הועדה הייתה השאלה האם מחלתו הנפשית של המערער מנעה ממנו לטפל בעניינו מול קצין התגמולים. משרד הביטחון טען כי היות ותביעות הוגשו בעניינו של המערער כבר בשנים 1977 ו-1978, ניכר כי האחרון היה מסוגל לדואג לענייניו ולהתמודד עם קצין התגמולים.

 

עם זאת, בית המשפט ציין כי במקרה דנן ניכר שהמערער התקשה להגיש תביעותיו ועשה זאת באיחור ניכר רק לאחר ששוכנע לכך על ידי הפסיכיאטרית שלו. כמו כן, גם את הערעור למחוזי הגיש המערער בעזרת קרובת משפחה שכתבה עבורו את הערעור.

 

לא זו אף זו - בתיקו האישי של המערער נראה בהחלט כי המומחים שטיפלו בו פנו לאגף השיקום ופרטו את מצבו הקשה של וביקשו את סיועו של קצין התגמולים.

 

הנכה יקבל תגמולים רטרואקטיביים


בית המשפט קבע כי במקרה שלפניו, הוצגו עדויות ומסמכים רפואיים רבים אשר הוכיחו מעל לכל ספק שמדובר באדם שחייו נהרסו בגין זוועות המלחמה. מדובר בחייל, אשר היה אדם בריא בנפשו ובגופו לפני המלחמה, ומאז שנגמרה הוא איננו מסוגל לדאוג לענייניו וסובל מדיכאונות, התקפי חרדה, בכיות ועוד.

 

השופטים ציינו כי גם המומחה הרפואי מטעם משרד הביטחון העיד כי מצבו הנפשי הקשה עליו את היכולת להגיש תביעה למשרד הביטחון. לפיכך, השופטים פסקו כי המערער עמד בתנאי של הוכחת חוסר המסוגלות על פי הפסיקה לטפל בתביעתו בשל מצבו הנפשי, ומכאן שיש לקבוע למערער תקבולים רטרואקטיביים החל ממלחמת יום הכיפורים ועד למועד תחילת קבלת התגמולים על ידי המשיב.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.